Sponsorlu Bağlantılar
Tüm Sağlık Sorunlarınız için Tek Adres Hastalıklar Sebepleri ve Tedavileri

Siyah çayın beyaz faydaları

Gün içinde en çok tükettiğimiz içeceklerin başında gelen vazgeçilmezimiz siyah çayın bilinmeyenlerini ve sağlığa faydalarını, Diyetisyen Sanem Apa Doğan şu şekilde anlattı:

(Devamını oku..)

»

Isıl işlem görmeyen sütler

Süt, hava, ışık ya da bakterilerle temas ettiği zaman bozuluyor.

Ülkemizde halen yaklaşık 700 milyon litre süt, sokak sütçüleri aracılığıyla tüketicilere ulaştırılıyor.

Sağlıklı ineklerin süt bezlerinden salgılanan sütte ilk aşamada zararlı hiçbir bakteri bulunmaz iken sütün salgılanmasından sonra hayvanlarda sütün geçtiği meme kanalları, meme ucu gibi yerlerde yaşayan bakteriler süte karışabiliyor. Ayrıca, sütün temiz olmayan koşullarda sağılması ve uygun olmayan sıcaklık derecelerinde saklanması gibi pek çok çevresel etken de çiğ sütte insan sağlığına tehdit oluşturabilecek bakteri bulunmasına yol açabiliyor. (Devamını oku..)

»

Dijital diş hekimliği

Genelde birkaç günden birkaç haftaya kadar uzayabilen bu uygulamalar, bilgisayar destekli tasarım ve üretim imkanı veren dijital cihazlarla 1-2 saate indiriliyor. (Devamını oku..)

»

Anne olmak için

Anne olmak her kadının hayalidir. Bebek haberi alındığı andan itibaren anne ve baba adayı, onların sevdikleri sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için hazırlıklara başlar. Elbette tüm hazırlıklar önem taşır hayatta, özellikle sağlıkla ilgili karşılaşılabilecek kötü sürprizlere karşı önlem almak her zaman ilk sırada yer almalıdır. 2002 yılında Ankara’da kurulan ve 2013 yılında Avrupa’nın en büyük kordon kanı bankalarından biri olan FamiCord Group bünyesine katılan Yaşam Bankası bebeğinizin doğumdan hemen sonra alınabilen kordon kanı ve kordon dokusunu saklayarak ileride tedavisi güç pek çok hastalığa çare bulunmasına imkân sağlıyor. (Devamını oku..)

»

Bunama gençlerde de görülebilir

Gençlerde de görülüyor!

Günümüzde unutkanlığın, sadece yaşlı insanları değil, toplumun genç ve çalışan kesimini de ciddi biçimde etkileyen bir şikayet haline geldiği belirtildi. (Devamını oku..)

»

Fistül nedir nasıl oluşur

Anorektal fistüller tekrar edebilen bir hastalıktır. Çünkü ameliyat sonrası yara iyileşirken kalçaların kapalı olması sebebiyle yara dudakları birbirine temas eder ve cilt çabucak yapışır. Ama ciltaltı dokular iyileşmeden cildin yapışıp iyileşmesi zaten fistül oluşturmaktadır. Bu yüzden ameliyat sonrası yara iyileşirken hekim ile sıkı bağlantıda olmak gerekir. (Devamını oku..)

»

Kalbinizi korumak için gülün

Yapılan araştırmalar kalp krizinin, ölümle sonuçlanan rahatsızlıkların başında geldiğini gösteriyor. Kahkaha ile gülmek, stresten uzak durmak ve egzersiz yapmak ise en basit ilaçlar

Hem kadınlar, hem de erkekler için ölümle sonuçlanan hastalıklar listesinin ilk sırasında kalp krizi yer alıyor. En basit tarifiyle kalp krizi; çeşitli sebeplerle damarlarda oluşan plakların, bir süre sonra adeta blok vazifesi görerek kan ve oksijenin kalbe ulaşmasına engel olması, böylece sistemi durdurması olarak ifade edilebilir. Nedenleri konusunda sayısız araştırma yapılan kalp ve damar hastalıkları hayati önem taşıması sebebiyle hastalığı önleyen tedbirleri iyi bilmek ve vakit kaybetmeden hayatımıza adapte etmek gerekir. (Devamını oku..)

»

Bel ve boyun fıtığı elle nasıl tedavi edilir

Bel ve boyun fıtığından muzdarip olan hastalar, manipülasyon (elle tedavi) ile ameliyatsız olarak yüzde 98’lik başarıyla tedavi edilebiliyor.
BAŞ AĞRISINDAN SONRA EN SIK GÖRÜLEN RAHATSIZLIK (Devamını oku..)

»

Uzman Dr. Özgür Özkaynak Hacıoğlu, Bunamak yaşlılıkta olan birşey

Uzman Dr. Özgür Özkaynak Hacıoğlu, bunamanın, yaşlılığın doğal bir sonucu olarak algılanmaması gerektiğini söyledi.
Adana Büyükşehir Belediyesi, toplum sağlığını korumaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın geçtiğimiz gün Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlediği Alzheimer konulu eğitim semineri yoğun ilgi gördü. (Devamını oku..)

»

Dr.Med.Dent. Laçin Berber,, Ağız kokusu tedavisi

Tek başına bir hastalık olmamasına rağmen psikolojik ve sosyal problemlere yol açan ağız kokusu yani nefesin kötü kokmasının hali (halitosis), kulak-burun-boğaz, solunum sistemi, mide-barsak enfeksiyonları, bazı sistemik hastalıklar, metabolik bozukluklar, kanser ve dişeti hastalıklarıyla ilişkili olduğu belirtildi.
Periodontolog Dr.Med.Dent. Laçin Berber, dişeti hastalığının tedavi edilmesiyle ağız kokusundan kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyerek diş ve ağız sağlığının önemine dikkat çekti. (Devamını oku..)

»

Tıkalı burun açma yolu

Tuzlu Su: Yarım bardak ılık suda erittiğiniz yarım çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak tahrişi azaltabilir ve burun tıkanıklığını hafifletebilirsiniz. Tuzlu su, mukusun dışarı atılmasına yardımcı olur ve çocuklarda da kullanılabilir. (Devamını oku..)

»

Aile diş hekimliği uygulaması

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının bütçesinde sunum yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2015 yılında 2 milyon 46 bin kutu ilaç kullanıldığını, bu ilaçlar için 19 milyar 349 milyon lira para harcandığını bildirdi.
Müezzinoğlu, difteri, tetanoz ve boğmaca aşılarının yerli üretim çalışmalarına başladıklarını da söyledi. Müezzinoğlu, sağlık alanıyla ilgili şunları paylaştı. (Devamını oku..)

»

Prof. Dr. Ömer Necip Aytuğ, kalın bağırsak kanseri

Medıcana Çamlıca Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Necip Aytuğ, erkekte ve kadında eşit oranda görülen kalın bağırsak kanserinin bütün kanserler içinde görülme sıklığı bakımından 3. sırada yer aldığını söyledi.
Medıcana Çamlıca Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Necip Aytuğ, kalın bağırsak kanseri (kolon kanseri) hakkında bilgiler verdi. Kalın bağırsak kanserinin kalın bağırsağın kötü huylu tümörlerinin genel adı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aytuğ, “Büyük çoğunluğu kalın bağırsağın içini döşeyen tabaka hücrelerinden köken alır (adeno kanser)ve çoğunluk ile bağırsağın içine doğru büyüyen polip denilen mantar benzeri oluşumların üzerinde başlar ve farkedilmez ise hızla büyür veya bağırsak duvarı dışına ve vücuttaki diğer organlara kan, akkan (lenf) veya doğrudan komşuluk yolu ile yayılma potansiyeline sahiptir. En sık yayılım (sıçrama) saptanan organlar karaciğer, akciğer, çevre lenf bezeleri ve karın zarıdır. Adeno kanser dışında daha nadir gözlenen ve bağırsağın diğer hücrelerinden köken alan kanserlerde mevcuttur. Adeno kanserlerde müsin denilen sümüksü oluşumu içeren kanser hücrelerinin sık görülmesi durumunda oluşan tümör daha saldırgan bir büyüme ve tedaviye daha kötü yanıt verme özelliğindedir dedi.
(Devamını oku..)

»

Op. Dr. Serdar Özkan, Kaburga ve göğüs kafesi şişliği

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Serdar Özkan, “Göğüs kafesi üzerinde oluşan şişlikler kemik tümörünün habercisidir” diyerek dikkatli olunması gerektiğini söyledi. (Devamını oku..)

»

Boşanma sonrası çocuklar

Boşanma sonrası yaşanan yeni döneme uyum, hem ebeveynler hem de çocuklar açısından çok önemli. Çocukların modelleyerek öğrendiğini belirten uzmanlar, “Bu dönemde eğer anne ve baba olarak çocuğunuza başa çıkabilen bir model olursanız çocuğunuz da problemler ile baş edebilmeyi öğrenebilir” uyarısında bulundu.
(Devamını oku..)

»Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri