Sponsorlu Bağlantılar

Tüm Sağlık Sorunlarınız için Tek Adres Hastalıklar Sebepleri ve Tedavileri

Okul fobisi yaşayanlar

Davranım bozukluğu belirtisi olan okuldan kaçma davranışı ise ayrı bir durum olarak sınıflandırılır. Özellikle anksiyeteye (kaygı) bağlı olarak okula devam etme güçlüğü, Ayrılık Anksiyetesi veya Okul Fobisi tanılarıyla ifade edilmekle beraber daha kapsamlı olması nedeniyle “Okul Reddi” olarak tanımlanabilir. (Devamını oku..)

»

Kanser için kan testi

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nde görevli bilim adamları, nükseden kanserleri mevcut yöntemlere oranla aylarca önceden fark etmeyi sağlayan bir kan testi geliştirdi
‘Kanser dedektifi’ gibi kan testi! (Devamını oku..)

»

Zayıflamak için su içme zamanı

İngiltere’de Birmingham Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce yarım litre kadar su içmek kilo vermeye yardımcı oluyor. Dikkatli beslenen, spor yapan deneklerin artı olarak bu şekilde su tükettiklerinde 12 haftada 4.5 kilo verdikleri belirtildi. Araştırma ekibinin başındaki Dr. Helen Parretti, “Araştırma, sadece yemek öncesinde su içmenin kilo kaybına yardımcı olduğuna işaret ediyor. Bu, obezite ve aşırı kiloyla mücadelenin kolay ve ucuz yolu olabilir” dedi.

»

Göz damarlarının tıkanması

Damar tıkanıklığı denince birçoğumuzun aklına kalbe giden ana damarlardaki tıkanıklıklar gelir. Oysa retinaya bağlı damarlarda da tıkanıklıklar meydana gelebilir ve ciddi görme kusurları gelişir (Devamını oku..)

»

Yeni doğan bebeklerde enfskiyon artışımı var

Türkiye, Avrupa’da en çok antibiyotik kullanılan ülkeler arasında başı çekiyor. Gerçek nedeni tespit edilmeden her hastalığa antibiyotiklerde çare aramak antibiyotik direncinin gelişmesine sebep oluyor. Bunun yanı sıra artan sezaryen ameliyatları sayesinde bebekler daha dünyaya gelmeden antibiyotiklerle tanışıyor. Dün başladığım antibiyotik direnci sorularıma bugün Türk KLİMİK Derneği Antibiyotik Direnci Çalışma Grubu üyelerinin cevaplarıyla devam ediyorum. (Devamını oku..)

»

Doğum doping etkisi mi yapıyor

13 ay önce doğum yapan İngiliz kadın sporcu Jessica Ennis-Hill, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen 15. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda atletizmin en zor branşlarından olan heptatlonda dünya şampiyonu oldu. 100 metre engelli, yüksek atlama, gülle atma, 200 metre, uzun atlama, cirit atma ve 800 metre gibi 7 ayrı dalda yarışılan heptatlon atletizmin en zorlu branşlarından biriyken, Hill’in bu başarısının sırrı neydi? Sadece antrenman yapmak yeterli miydi yoksa hamilelik ve doğum kadının vücudunu yeniliyor, doping etkisi de yapıyor muydu? İşte uzmanların yanıtları… (Devamını oku..)

»

Kornea nakli

KaplumbağaA Adam” olarak kalplerde yer edinen Kemal Divrikli, 7 Haziran’daki seçim gününde yolda gördüğü kaplumbağa ezilmesin diye kenara almak isterken bir motosikletin çarpması sonucu hayatını kaybetmişti. Cezaevindeki oğlu Doğan Divrikli’ye cemevinde gerçekleştirilecek olan cenazeye gitmesi için “Cemevlerinin güvenli olmadığı” gerekçe gösterilerek yetkililer tarafından izin verilmemesi tepkilere neden olmuş, olay TBMM’ye kadar taşınmıştı.
10 SORUDA ORGAN BAĞIŞI 10 SORUDA ORGAN BAĞIŞI (Devamını oku..)

»

Karpuz ve havuç tüketirken dikkat

Fruktoz intoleransı, meyve şekeri emilim bozukluğu olarak ifade edilir. İntoleransı bulunan kişilerde meyve şekeri, bağırsaklarda neredeyse hiç emilmez ve bakteriler tarafından mayalanır

Gıda intoleransı, en basit ifadeyle vücudumuzun bazı maddelere karşı tepki vermesi olarak tariflenebilir. İntolerans, tolere edememek anlamındadır. Bu açıdan bakıldığında vücudumuz tarafında tolere edilemeyen bir maddenin, vücudumuz için zararlı olabileceği gibi bir algı oluşabilir ancak bu, tamamen bir yanılgıdır. İnsan sağlığı için yararlı hatta gerekli maddelere karşı da intolerans gelişebilir. (Devamını oku..)

»

Cilt yaşlanmasının aşamaları

Cildi korumaya yarayan bağışıklık hücreleri, erişkinlik ve yaşlılık arasında yarıya iner. Cildinizi içeriden veya dışarıdan besleyerek bu etkileri azaltabilirsiniz (Devamını oku..)

»

Organ nakli ve cilt kanseri

Organ nakli yapılanların cilt kanserine yakalanma riskinin 2 kat fazla olduğu belirlendi.
ABD’nin John Hopkins Üniversitesi’nden bilim adamları, ülkede 1987-2010’da organ nakli yapılan 14 bin hastanın sağlık verilerini inceledi. Araştırma, organ nakli yapılan hastaların cilt kanserine yakalanma riskinin yapılmayanlardan 2 kat fazla olduğunu ortaya koydu. Ayrıca araştırmada organ nakli yapılanların cilt kanserinden ölme riskinin 3 kat fazla olduğu da ortaya çıktı. (Devamını oku..)

»

Kadınların kıskanma nedeni

Duygular insanı harekete geçiren güçlerdir” diyen Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy, “Bir insan kendisinde neyi eksik görüyor ve ötekinde kendinde eksik bulduğu şeyin fazla olduğunu algılıyorsa kıskançlığı o çerçevede olur… Bu karşıdaki kişinin zekâsı, başarısı, güzelliği ya da zenginliği olabilir” diyor. (Devamını oku..)

»

Prostata karşı yeşil çay ve közlenmiş domates

Medical Park Antalya Hastanesi Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Alim Koşar, 40 yaş üzeri her erkeğin prostat hastalığına aday olduğunu ve her yıl muayene olunması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Koşar, “Prostat kanserinin en önemli düşmanı da közlenmiş domates ve yeşil çaydır” dedi. (Devamını oku..)

»

Dr. Devrim Gürsoy, Gençleştiren ipler

Medikal Estetik Hekim Dr. Devrim Gürsoy, ameliyatsız yüz germe yöntemlerinde ip teknolojisinin büyük başarı sağladığını bildirdi.

Medikal estetik sektöründe hastaların botoks, dolgu ve mezoterapiyi tam anlamıyla yeni yeni kavramaya başladığı bir dönemde, bu alanda iplerle ilgili yeni kavramların ortaya çıktığını belirten Dr. Gürsoy, örümcek ağları, altın ipler, organik ipler, iplerle yüz germe ve benzeri tanımlamaların ortaya çıktığını belirtti. (Devamını oku..)

»

Papatya çayının büyük faydası

Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, papatya çayının kadınlarda ölüm riskini azalttığını belirtti.
Texas Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre papatya çayı ömrü uzatmaya yardımcı olabildiğini dile getiren Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, “Çalışmanın sonuçları Gerontolog Dergisi’nde yayınlanmıştır. Papatya Çayı Ölüm Riskini \%29 oranında azaltmaktadır. Araştırmacılar 5 farklı eyalette yaşayan 1,677 Meksika kökenli Amerikalıların verilerini analiz etmişlerdir. Çalışma 65 yaş ve üstü bireylerde papatya çayı içilmesinin ölüm riski üzerindeki etkisi üzerinedir. Çalışmaya göre katılanların \%14’ü papatya çayı içmektedir. İçmeyenlerle kıyaslandığında herhangi bir nedenden ötürü ölüm risklerinin \%29 daha az olduğu saptanmıştır. Sonuçlar sadece kadınlar için geçerlidir.” dedi. (Devamını oku..)

»

Opr. Dr. Ahmet Erdoğan, Yeni doğan bebeklere mutlaka işitme testi

Medical Park Ordu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Erdoğan, yeni doğan bebeklerde işitme problemlerinin erken teşhis edilip gerekli önlemlerin alınmaması halinde konuşma açısından ciddi problemlere, sağırlık-dilsizlik, zeka ve gelişim geriliği gibi sorunlara sebep olabileceği uyarısında bulundu.
Yeni doğan bir bebeğe ilk bir ay içinde işitme tarama testi yapılması gerektiğini belirten KBB Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Erdoğan, bu testin kolay uygulanan ve bebeğin konforu açısından herhangi bir zorluk oluşturmayan bir test olduğunu belirtti. (Devamını oku..)

»Saglikekibi.Com yasal uyarı: Bu site kişileri sağlık alanında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır.Sitemiz doktorunuzun yerini almayi hedeflememektedir. Hiç bir zaman sağlık konusunda tam bir bilgiye internetten ulaşılamaz bunun için bizzat bir uzman hekime yüz yüze başvurmak klinik muayeneden geçmek gerekir. bu sitede yer alan bilgiler tanı ve tedavi amaçlı değildir.Sizlere aktardigimiz bilgiler, tavsiye niteliginde olup, reçete ya da tedavi yöntemlerinizi degistirmeye yönelik degildir. bu bilgiler tanı ve tedavi amaçlı kullanıldığında sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.Bilgilerin yanlis anlasilmasindan ve buna bagli olarak dogabilecek magduriyetten sitemiz yasal sorumluluk altinda degildir siteye girmekle bu şartları okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılırsınız. sağlık proplemlerinizin temelinde yatan sorunu ancak kapsamlı hastanelerde muayene neticesinde bulabilirsiniz. o yüzden düzenli olarak yılda 2 defa chekup yaptırmanızı ve gerekli testlerden geçmenizi öneririz bu sitede yayınlanan resim, yazı ve diğer uygulamaların her hakkı sağlık ekibi com ‘ a aittir. kaynak gösterilmeden kullanılaması içeriğin izinsiz olarak farklı ortamlarda farklı sitelerde paylaşılması yasaktır.
Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri Yandex.Metrica