Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Öksürüğe iyi gelen doğal gıdalar

Kış aylarında artış gösteren hastalıklarla birlikte ortaya çıkan belirtilerden biri de öksürük. İnatçı bir halde devam eden öksürüğü doğal içecekler yardımı ile de hafifletebilirsiniz. Öksürük krizlerinden kurtulmak için siz de doğanın şifalı ellerinden yardım almayı unutmayın. Mikropları ve enfeksiyonları yatıştıran bitki çaylarını içerken şeker ilave etmemek çayların etkisini artırıyor. Ayrıca sıcak içecekleri taze ve temiz su kullanarak hazırlamanız içeceklerin lezzetini ve kalitesini artırıyor. İşte öksürüğe iyi gelen doğal içecekler:

1. Zencefil çayı

Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarla ortaya çıkan öksürükler için zencefil çayı birebir. Bir parça zencefili sıcak su içerisine atıp 10 dakika demlenmesini bekleyin ve çayınızı günde 2-3 bardak tüketmeye çalışın. Zencefil çayının içine tarçın da ilave ederek çayınızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler

2. Adaçayı

Boğazları yumuşatan ve boğaz ağrısını hafifleten adaçayını demleyip soğutarak içebileceğiniz gibi gargara yaparak da kullanabilirsiniz.

3. Nane çayı

Öksürük tedavisinde sıkça tercih edilen nane çayını bir dilim limon ekleyerek ve bir çay kaşığı bal ile lezzetlendirip içebilirsiniz. Nane çayı soğuk algınlığı belirtilerini önemli ölçüde azaltıcı bir etkiye sahip.

Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler

4. Ihlamur çayı

Ihlamur tahriş önleyici, ağrı azaltıcı ve iltihap giderici özellikleri ile kış aylarında en çok tercih edilen doğal içecekler arasında. Günde en az 2 bardak ıhlamur çayı içerek öksürük şikayetlerinizi de azaltabilirsiniz.

5. Ayva çayı

Ayva çayı boğazları yumuşataıyor ve öksürüğü azaltıyor. Ayva tohumlarını sıcak su içerisinde 10 dakika beklettikten sonra soğutarak içebilirsiniz. Yemeklerden bir saat önce veya bir saat sonra bu çayı içmek öksürük şikayetleri üzerinde daha pozitif etki sağlıyor.

Öksürüğe iyi gelen doğal içecekler

6. Yeşil çay

Antioksidan bakımından zengin olan yeşil çayı biraz kakule ekleyerek tüketmek öksürük belirtilerini önemli ölçüde azaltıyor. Boğaz enfeksiyonlarında oldukça etkili olan bu ikiliyi günde 2-3 bardak kadar tüketerek öksürük belirtilerini azaltabilirsiniz.

7. Ekinezya çayı

Ekinezya çayı soğuk algınlığı, enfeksiyon ve öksürük gibi şikayetlerin giderilmesine birebir. Ekinezya çayını demledikten sonra bir süre soğumasını bekleyerek içerisine az miktarda organik bal ekleyebilir ve boğazlarınızı yumuşatabilirsiniz.

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri