Anasayfa     Doktora Sor     Pratik Bilgiler

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Prof. Dr. Nihat Sapan, astımlı çocuklar

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Alerji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, astımlı çocukların sigara maruziyetinden korunmasının hastalıklarının kontrol altına alınmasında çok önemli olduğunu söyledi.

Kapalı alanlarda sigara içme yasağının getirilmesinden sonra sigara içme oranlarında bir düşüş yaşandığını belirten Prof. Dr. Sapan, astımın çocukluk çağında başlayan ve erişkin yaşlarda da bulguları devam eden bir hastalık olduğunu hatırlattı.

Hastalık bulgularının tekrar ortaya çıkmasına neden olan faktörlerden birisinin sigara dumanı maruziyeti olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nihat Sapan, “Anne babalar astımlı çocuklarının yanında sigara içmeye devam ederlerse hastalıkla ilgili olarak uygulan tedavilerinin yetersiz kalacağını bilmelidirler. Bu durumda daha yüksek doz ilaç ihtiyacı olacak olan astımlı çocuklarda hastalığın tedavi maliyeti artacaktır. Oysa sigara dumanından korunma hastalık bulgularını azalttığı gibi ilaç ihtiyacını da azaltacaktır. Böylece hastalığın tedavi maliyeti de azalacaktır. Yapılan araştırmalarda alerjik astımın sigara içilen evlerde yaşayan çocuklarda daha sık görüldüğü dikkati çekmektedir. Özellikle araba kullanıldığı sırada babanın sigara içmesi küçük bir ortamda astımlı çocuğun yoğun sigara dumanına maruz kalmasına yol açmaktadır. Bu konuya da dikkat edilmesi önemlidir.” dedi.

ASTIMLI ÇOCUKLARI YÜZMEYE TEŞVİK EDİN

Prof. Dr. Sapan, astımlı çocukların genellikle yaz aylarında daha iyi olduklarını kaydetti. Çocukluk çağında görülen astım hastalığında çeşitli ilaç tedavileri uygulandığını ve bunun yanında temiz havada yürüyüş gibi bazı sportif aktivitelerin yararı olduğunu anlatan Sapan, astımlı çocuklar için yüzmenin çok faydalı olduğunu dile getirdi. Yüzmenin alerjik astımlılarda iyi sonuçlar verdiğini aktaran Prof. Dr. Nihat Sapan şunları kaydetti:

“Yüzme sporu yapan, astımlı çocukların ilaç ihtiyaçları azalmakta ve astım bulguları kaybolmaktadır. Okulların kapandığı bu dönem içinde belediyelerin çeşitli aktiviteler yaparak çocuklarımızın yaz tatillerini renklendirdiğini görmekteyiz. Bu çok olumlu bir davranıştır. İçinde bulunduğumuz yaz aylarında astımlı çocuklarımızın olabildiği kadar yüzme sporu ile uğraşmaları durumunda uzun kış dönemini daha iyi geçirmeleri söz konusu olacaktır. Astımlı çocuklar spordan uzak tutulmamalı tam tersine spor yapmaları teşvik edilmelidir. Sonuç olarak şunu tekrar vurgulamak isteriz ki Astımlı çocuklarımızın yüzme sporu yapmaları durumunda akciğer kapasiteleri gelişmekte ve hastalıklarını daha çabuk yenmeleri mümkün olabilmektedir.”

CHA

Aranan Kelimeler:

Prof. Dr. Nihat Sapan, astımlı çocuklar hastalığı ile ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkın da aşağıda yazı resim ve videolar sunulmuştur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Etiketler: , , ,

05 Temmuz 2012
.


 

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz