Kolon kanserini önleyen besinler

Hücrenin kendini yenileyen mekanizması otofajideki aksaklığın kolon kanserini tetiklediğini belirleyen bilim insanları, nar, siyah üzüm, armut, mercimek, mantar ve bezelye gibi besinlerin tüketilmesi gerektiğini vurguladı

İngiltere merkezli Warwick Üniversitesi araştırmacıları, iltihaplanma ve hücresel otofaji süreci arasındaki bağı keşfettikleri çalışmalarıyla kolon kanseri, Crohn ve diğer bağırsak hastalıklarına karşı geliştirilecek yeni tedavilere kapı araladı.
Bilim insanları, hücrelerin kendini arındıran ve yenileyen mekanizması otofajinin işlevini yerine getiremediğinde bunun bağırsak hastalıklarına neden olduğunu kaydetti. Nature Communications dergisinde yayımlanan çalışmada, otofaji mekanizması çalışmadığında “Kenny” adı verilen proteinin birikerek tehlikeli iltihaplara neden olduğu da kaydedildi. Bulguların meyve sinekleri üzerinde yapılan çalışmalardan edinildiğini söyleyen bilim insanları, iltihaplanma sürecinin insanlarda daha kötü ilerliyor olabileceğini vurguladı. Bağırsak hastalıklarına karşı geliştirilecek yeni tedavileri için umut verici çalışma, tıp dünyasında büyük takdir topladı. Araştırma sayesinde bağırsak hastalıklarının daha iyi tedavi edilebileceğini ifade eden uzmanlar, aynı zamanda otofaji sürecinin kontrolü ve düzenlemesinin hastalıkların önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

OTOFAJİ’Yİ ETKİLİYOR
Warwick Üniversitesi araştırmacıları, çalışmalarının bağırsak hastalıklarının beslenme düzeniyle önüne geçibileceğini gösterdiğini açıkladı. Araştırma ekibi, nar, siyah üzüm, armut, mercimek, mantar ve bezelye besinlerinin tüketiminin otofaji sürecini harekete geçirerek iltihaplanma ve bağırsak hastalıklarının engellenebileceğinin altını çizdi.
Araştırma ekibinin lideri Doktor Ioannis Nezis, “Otoloji ile iltihaplanma mekanizmasını anlamak, hastalıklarının önüne geçmemize ve insanların sağlık durumlarını iyileştirmemize yardımcı olacak. Nar, siyah üzüm, armut, mercimek, mantar ve bezelye gibi besinler hem iltihaplanmayı önlemeye hem de bağırsak hastalıkları semptomlarının azaltılmasına katkı sağlıyor” diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir