Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Beyin krizi ve beyin damarlarının büzüşmesi

Beyin krizi, vücutta uyuşma, karıncalanma kuvvet azalması veya kaybı, gözde ani bulanma veya kayıp, konuşma ve anlamada duraklamalar, bilincin koordinasyonun veya denge halinin ani bozulması, sersemlik ve düşme gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Türkiye’de ölüm nedenleri arasında beyin kanaması ya da beyinde damar tıkanması sonucu oluşan beyin krizi, kalp krizinden sonra ikinci sırada geliyor”

Prof. Dr. Gazi Özdemir, beyin krizinin, beyindetemiz veya kirli kanı taşıyan bir damarın beyne gelen bir pıhtı veya damar sertliği parçacığı ile tıkanması, bir damarın ileri derecede büzüşmesi sonucu oluşan beynin kansız, dolayısıyla oksijensiz kalması,beyin kanamasıyla oluştuğunu bildirdi.

Beyin enfarktüsünün aniden oluşabildiği gibi bazen de birkaç saat veya birkaç gün içinde yavaş yavaş gelişebildiğini anlatan Özdemir, şubilgileri verdi:

“Beyin krizi kişiyi sakat bırakmada ilk sırada gelen hastalık. Ülke genelinde beyin krizinin görülme sıklığı 100 bin kişide 175. Ülkemiz genel nüfusuna göre yılda ortalama 125 bin yeni beyin krizi vakası olmaktadır. Beyin krizi her yaşta görülebilse de yüzde 25 kadarı 65 yaşından önce, yüzde 72’si 65 yaşından sonra oluşmaktadır. Beyin krizi olan hastaların üçte biri ilk krizleri sırasında ölmekte, üçte biri sakat olarak başkalarına bağımlı yaşamakta, üçte biri de tamolmasa bile başkasına muhtaç kalmayacak şekilde normale yakın hale gelebilmektedir. Türkiye’de beyin krizi vakalarının yüzde 71’ini damar tıkanması, yüzde 29’unu beyin kanaması oluşturuyor.”

RİSK FAKTÖRLERİ VE NEDENLERİ

Beyin krizi nedenlerinin yüzde 70’inin hipertansiyon olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gazi Özdemir, genel risk faktörlerini şöyle açıkladı: “65 yaşın üzerinde olma, kalp, şeker hastalığı, damar sertliği, ailede beyin krizi olması, horlama, aşırı sigara alkol ve uyuşturucu kullanma, yüksek kolesterol, hareketsiz yaşam, menopoz ve şişmanlık risk unsurlarıdır.”

Sigara kullanmayanlarda beyin krizinin 60 yaş üzerindeki kişilerdede görülebildiğini dile getiren Özdemir, şöyle devam etti:

“Kanı sulandırmak için bol su içilmesi ve arada kan verilmesi beyin krizini korur. Stres ve telaştan uzak durulmalı, yürüyüş ve egzersiz yapılmalı, yağsız dana eti, bol sebze, meyve salata bitkisel yağ ve az tuzlu yemekler tercih edilmelidir.”

Hastanın kriz sırasında ilk saat içinde hastaneye götürülmesinin önemli olduğuna değinen Özdemir, beyin krizinin başlangıç ve uyarıcı belirtilerini şöyle sıraladı:

“Geçici veya kalıcı vücudun bir yarısında uyuşma, karıncalanma kuvvet azalması veya kaybı, bir veya iki gözde ani görme bulanması veya kaybı, konuşma ve anlamada duraklamalar, bilincin koordinasyonun veya denge halinin ani bozulması, şiddetli sersemlik ve düşme halleri.”

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Beyin krizi ve beyin damarlarının büzüşmesi Hakkında Yapılan Yorumları

 1. bayram dedi ki:

  hayırlıı gunler hocam annemde beyın buzusmesı adın rahatsızlık oldu bız bu rahatsızlığı nasıl onlerız veya nasıl bır tedavı yontemı uygularız bıtkısel ılac dedıklerı bıtkı takvıyesını onerırmısınız nasıl olur hastamız ıcın teşekkur ederım

 2. nebahat dedi ki:

  annem 78 yaşında, beyne giden damarlarda büzüşme ,beyin küçülmesi ,.olduğunu söylediler yalnız bundan 6 aya kadar kendi kendine yaşamını sürdürürken şimdi birden yardımsız yürüyemez oldu. bunun yanında kalp yetmezliyi solunum yetmezliyide başladı . birde hiçgeçmeyen miyde bulantıs ve denge bozukluğuda var. ne önerirsiniz .

 3. Betul dedi ki:

  Mrhba benım teyzem beyın kanaması gecırdı 3.devrede oldugu soylndı 5 gundr beklıyorz once ıyı dendı sımdı ıse beyne gıden damarlar buzusmus kn ponpalamıyo dıyolar ne olur cvp verın ne olabılır gecermı ıyılesırmı ?!

 4. sümeyye dedi ki:

  benım annem 41 yasnda ve beyındekı kılcal damarlar buzusmesı var ve bas agrısı ve bası agrıırken yurumemesı duzgn dengeszlk olustu bunun sonucu beyndekı kılcal damar buzusmesıymıs. bunun ıcın ne yapmam lazm

 5. mihriban dedi ki:

  merhabalar
  annem yıllardır depresyon hastasıdır bazen öyle kötü olur ki evde tv açılmaz lamba açılmaz ben sistem çökmesi derim ona vücut bitkinleşiyor zaman zaman bana da oluyor ordan biliyorum annemi anlıyorum fakat fakültede en son yapılan tahlillerden sonra beyinde büzüşme küçülme var denmiş nasıl tedavi edilir ne yapmamız gerekiyor rahatsızlığı çok mu ciddi Allah korusun

 6. zülal dedi ki:

  merhabalar.. annemin kısa süredir aniden gelen göz karaması ve aniden bayılmaları var kendinden geçiyor çoğu zaman annemin tabiriyle içim geçiyor diyor defalarca doktora acile gittik fakat bişey söylenmedi en son nöroloji egg çektirdi birşey çıkmadı şimdi tekrar 3 saatlik çekincek daha büğün sağlık ocağındaki doktorumuz beyin damarlarında küçülme var dedi ve hastaneye yönlendirdi annemin bu şikayetleri sağlık ocağındaki doktorun dediğinden olur mu acil cevap verirseniz sevinirimm

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri