Sağlık Ekibi Hastalık Bilgileri

Sponsorlu Bağlantılar

Kafaya Alınan darbe ve Belirtiler ve yapılması gerekenler

Kafa travmaları önemsiz gözükse de, travmaya bağlı oluşabilecek intrakranial hematom ciddi ve hayatı tehdit edici bir durum olduğundan acil tedavi gerektirir.

Beyniniz, kafatası içinde onu günlük hareketler sırasında hafif darbelerden koruyan serebrospinal sıvı içinde yüzer. Ancak bu sıvı ani sert bir vuruş veya hızlı bir şekilde durma sırasında ortaya çıkan gücü absorbe etmek için yeterli olmayabilir. Bu durumlarda beyniniz kafatasınızın iç duvarına doğru kayabilir ve zarar görebilir.

İntrakranial hematom; kafatası ve beyninizin arasındaki ana veya kılcal kan damarlarının hasar görmesi ile oluşur. Kan beyniniz ve kafatasınız arasında akmaya başlar. Kan toplanarak (hematom) pıhtılaşır, beyin dokunuza basınç yapar.

İntrakranial hematomları tedavi etmenin yolu, kanı dışarı tahliye etmek için yapılacak olan beyin ameliyatlarıdır. Küçük çaplı hematomlar kanın tahliyesini gerektirmez.

Belirtiler ve Semptomlar

İntrakranial hematomların belirti ve bulguları hemen görülebileceği gibi bir kaç hafta ya da daha fazla bir süre içinde de ortaya çıkabilir. Zaman geçtikçe, aşağıdaki belirti ve bulguların hepsi ya da bazılarını oluşturan beyin üzerindeki baskı artar:

 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Bilinç seviyesinde değişiklikler
 • Gözbebeklerinin birbirinden farklı boyutlarda olması
 • Vücudun bir kısmındaki eklemlerde zayıflık

Beyin ve kafatasınız arasındaki dar bölgeye olan kan akışı arttıkça, aşağıdaki diğer bulgu ve belirtiler de ortaya çıkabilir:

 • Sürekli ilerleyen letarji
 • Bilinç kaybı

Beyin içi kan hematomlaşması hayatı tehdit edici olabilir. Acil tıbbi tedavi gereklidir

Nedenleri

İntrakranial hemoraji otomobil veya motosiklet kazalarına bağlı kafaya darbe alınan durumlarda oluşur. Orta derecedeki bir beyin travması eğer yaşlıysanız hematom oluşturur. Açık bir yara ya da dışarıya bağlı herhangi bir darbe izi görülmeyebilir. Hematom kafanıza alınan bir darbe yüzünden oluştuysa subdural veya epidural veya intraparankimal hematom şeklinde sınıflandırılır.

Subdural Hematom
Bu durum, damarların, beyniniz ve beyninizi saran 3 zar katmanının en dış zarı(duramater) arasında hasar görmesi ile oluşur. Sızan kan beyin dokusuna baskı yaparak hematomlaşır. Hematom giderek büyümekteyse, ölümle sonuçlanması muhtemel bilinç azalması görülür.

Subdural hematomların üç tipi bulunmaktadır:

 • Akut. Bu tip en ciddi olanıdır ve potansiyel olarak ölüm tehlikesi taşır. Nedeni genellikle şiddetli bir baş yaralanmasıdır, belirtiler ve semptomlar genellikle anında belirir.
 • Subakut. Subakut subdural hematomda, belirtilerin ve semptomların ortaya çıkması uzun sürer, genellikle saatler alır.
 • Kronik. Daha az ciddi baş yaralanmaları kronik subdural hematoma yol açabilir. Kronik subdural hematomun neden olduğu kanama çok daha yavaş olabilir ve semptomların görünmesi günleri, hatta ayları bulabilir.

Üç türün üçü de, semptomlar belirir belirmez tıbbi dikkati gerekli kılar veya bunun sonucunda kalıcı beyin hasarı oluşabilir.

Subdural hematom riski, günlük olarak aspirin veya pıhtılaşmayı önleyici ilaç alanlarda, alkoliklerde ya çok genç ya da çok yaşlı olan kişilerde daha büyüktür.

Epidural hematom
Bu durum, damarın, kafatasınız ve duramater yüzeyi dış zarının arasında hasar görmesi ile oluşur. Kafatası kırığının parçaları, damara hasar vermektedir. Akan kan, duramater ve kafatası arasında bir hematom kütlesi oluşturarak beyin dokularına baskı yapar.

Epidural hematom nedeniyle ölüm nedeni, anında tedavi uygulanmadığı takdirde büyüktür. Bu türde yaralanma görülen bazı kişiler bilinçlerini koruyabilirler, ancak travma anından itibaren uyuklayabilir veya komaya girebilirler.

Epidural hematomlar çocuklarda ve ergenlerde daha yaygındır. Çoğu zaman motosiklet, otomobil veya başka travmatik kazaların sonucudurlar.

 

İntraparenkimal hematom
Bu hematom tipi, kanın beyindeki beyaz madde içerisinde birikmesi ile meydana gelir. Baş travmasından sonra, birden çok sayıda şiddetli intraparenkimal hematom görülebilir. İntraparenkimal hematomlara neden olan travma çoğu zaman, beyaz kılıf yaralanmaları olarak adlandırılan yaralanmalardan sorumludur. Bu yaralanmalar, travmanın beynin beyaz maddesindeki aksonları kelimenin tam anlamı ile yırtmasından sonra meydana gelir. Aksonlar, beyindeki nöronlardan vücudun geri kalanına elektrik itkileri veya mesajları taşıyan bağlantılardır. Bu bağlantı kesildiği zaman, beyinde ağır hasar oluşabilir, çünkü nöronlar artık iletişime geçemez.

İntraparenkimal hematomun tek nedeni travma değildir. Diğer nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Kan damarı bozuklukları, örneğin arteriyovenöz malformasyon (AVM) veya anevrizma
 • Beyin tümörleri
 • Karaciğer hastalığı
 • Kan incelticilerin kullanılması
 • Belirli bir öz bağışıklık hastalığı
 • Hemofili, lösemi ve orak hücre anemisi gibi kanama bozuklukları

Beyinde arteriyovenöz malformasyon (AVM)

 

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Önemli kafa travmalarında, yukarıda belirtilmiş belirti ve bulgulardan herhangi birinin oluşumunu veya bilinç kaybı hissederseniz derhal tıbbi yardım alınız. Belirtiler hemen belirginleşmese bile daha sonra ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve duygusal değişiklikleri yakından takip ediniz.

Buna ilaveten ailenizin üyelerinden birine veya yakın arkadaşınıza kafa travması geçirdiğinizi söyleyiniz. Hafıza kaybı oluşumu kafaya alınan darbeye bağlı olduğundan, darbeye maruz kalan kişi teşhis ve tedavi anına kadar hiçbir şey hatırlamıyor olabilir. Bu belirtileri ve sizin bu konuda geçirmiş olduğunuz deneyimi bilen bir arkadaşınız, akrabanız veya bir meslektaşınız gerektiği takdirde acil tıbbi yardım ulaştırabilir.

Tarama ve Teşhis

Hematom tanısını koymak zor olabilir. Doktorlar, kafaya alınan darbeden sonra oluşan ilerleyen bilinç kaybının, aksi ispatlanmadığı takdirde, genelde intrakranial hematomdan kaynaklandığını varsayarlar.

Hematomun pozisyon ve boyutunu tanımlamanın en iyi metodu tomografi veya manyetik rezonanslı görüntü taramasıdır. BT taramasında beyninizin detaylı, iki boyutlu görüntülerini elde etmek üzere bilgisayara bağlı gelişmiş röntgen makinesi kullanılır. Görüntülerin alındığı büyük lokmaya benzer röntgen makinesine yönlendirilen hareketli bir masa üzerine uzanırsınız. Manyetik rezonanslı görüntü taraması (MRI) , hasarın bilgisayar görüntüsünü oluşturmak için büyük bir mıknatıs ve radyo dalgaları kullanılarak yapılır. MRI taraması sırasında, bir tüpün içine doğru ilerleyen hareketli masa üzerinde yatarsınız. Tomografi ve MRI taramaları vücutta herhangi bir acıya sebep olmaz.

Önlem

Aşağıda belirtilen maddeler baş ağrısını önleme veya azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Darbelerden koruyucu güvenlik ekipmanı kullanınız. Bisiklete / motosiklete binme, kayak yapma, ata binme, patenle kayma gibi sporları yaparken veya kafadan hasar almaya sebep olabilecek bir aktivitede bulunurken kafanıza uyumlu darbe emici bir ekipman takınız.
 • Emniyet kemeri takınız. Emniyet kemeri takmanız, kaza anında kafanıza gelebilecek bir darbe ihtimalini de azaltmış veya önlemiş olur.
 • Çocuklarınızı koruyunuz. Çocukları korumak için; arabanızın koltuklarını çocuğa göre ayarlayınız, masaların kenarlarını sünger ya da bezle kaplayınız, çocuğun merdivenlerde düşmesine neden olabilecek unsurları kaldırınız ve güvensiz yerlere tırmanmasına izin vermeyiniz.

Başa Çıkma Yöntemleri

Beyin hasarları ile mücadele etmenin ana yolu sabırdır. Düzelme belirtilerinin çoğu erişkinlerde ilk 6 ay içinde görülür ve küçük çaptaki düzelmeler ise 2 yıl içinde oluşmaya başlar. Eğer beyinde daha fazla düzelme olmuyorsa bunu nedeni beyin hasarıdır. Çocuklar bu periyodu daha kolay atlatırlar. Daha uzun bir dönemde gerçekleşen küçük düzelmeler ile çocuklar daha çabuk bir iyileşme gösterirler.

Aşağıdaki tavsiyeler daha uygun şekilde iyileşmenize yardımcı olacaktır:

 • Geceleri bol bol uyuyun ve gün içinde dinleniniz.
 • Normal aktivitelerinize birdenbire değil, adım adım dönünüz.
 • Temas gerektiren veya eğlence sporları gibi kafa yaralanmasına ikinci kez neden olabilecek aktivitelerden doktorunuz izin verene kadar uzak durunuz.
 • Doktorunuza, ne zaman spora yapmaya başlayabileceğiniz, araba kullanabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz ve mekanik bir alet kullanabileceğiniz konularını danışınız. Uyarılara karşı reaksiyon verme yeteneğiniz bozulmuş olabilir.
 • Sadece doktorunuzun verdiği ilaçları kullanınız.
 • Tamamen iyileşene kadar alkol içmeyiniz. Alkol iyileşmeyi geciktirebildiğinden durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 • Hatırlamakta zorluk çektiğiniz şeyleri not ediniz.
 • Önemli kararlar vermeden önce ailenize veya yakın arkadaşlarınıza danışınız.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın
Etiketler: , , , , , ,

Kafaya Alınan darbe ve Belirtiler ve yapılması gerekenler Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Kaan diyor ki:

  Merhaba öncelilkle.
  Ben 4 saat once kafamı eğilirken sert bir şekilde duvara vurdum( sol orta yerini) şu an baş ağrım yok mide bulantım varmı bilmyorum ama çok korkuyorum babam ankarada toplantıda annemde burda anneme dedim birşey olmaz dedi ama ben çok korkuyorum birşey olurmu lütfen bilgi verin. Teşekkürler.

 2. burak diyor ki:

  6 saat önce halısahada arkadaşımla kafa kafaya çarpıştık midem bulanmıyor baş dönmesi de yok ama başım ağrıyor bir sorun olur mu?Teşekkürler

 3. aysegul diyor ki:

  16yasindaki oglum okuldayken saat 6 siralarinda kafasini demirkapiya sert bir sekilde vurmus vurdugu esnada kulak cinlamasi ve ardindan kisa sureli migde bulantisi yasamis istifra etmemis saat7.30 da eve geldi ve siddetli bir basagrisinin oldugunu basinin zonkladigini soyluyor carpmanin uzerinden 2.30 saat gecti uyutmamaya calisiyorum ve doktora gitmek istemiyor su an bu belirtilerle oglumun durumu hakkinda banabilgi verirseniz , ve neler yapmamiz gerektigini soylerseniz cok sevinirim tesekkur ederim acil cevap bekliyorum lutfennn

 4. Günay diyor ki:

  Bir saat önce otobüste, ineceğim durağa yaklaşırken, kapıya doğru yürümek için yerimden kalktım. Otobüs virajı dönüyordu. Dengemi kaybederek sırt üstü düştüm. düşerken başımın arka tarafını ve sırtımın, elimin değemeyeceği kısmını fena çarptım. Ses çıkacak kadar. Hemen kalkmadım. 2-3 dakika kendime gelmemi bekledim ve kalkıp indim. Eve doğru yürürken ağladım, dua ettim inşallah bir şey olmaz diye. Sırtımda ki izi aynadan görebiliyorum ağrı da hafif var ama kafam da şişme varmı anlayamıyorum, elimle yokluyorum çarptığım kısım biraz acıyor galiba. Başımda sonradan bir sorun çıkar mı? çok korkuyorum, iç beyin kanaması ya da kalıcı ağrı hafıza kaybı olabilir mi? Şu an ne yapmalıyım?

 5. osman diyor ki:

  Birşeyi çekerken elim kaydı ve kafamı çekmeceye çok sert bir biçimde vurdum hemen buz koydum başım ağrıyor ama bulantı ve benzeri olmadı ne yapmalıyım

 6. Elif diyor ki:

  Benim kızım 2,5 yaşında ve çekyattan kafasının üstüne düştü önceden de düşmüştü ve şişmişti bi keresinde de kusmuştu uykusu geliyo ama uyutmuyorum çok halsiz bişey olur mu ne yapmalıyız yalvarırım cevap verin çok endişeleniyorum

 7. Melisa diyor ki:

  Ya 2-3 saat once kardesim benim cene me yumruk bende o sinirle onun kafasina sertce vurdum. Baya bi sure oldu kardesime soruyorum miden bulaniyomu basin avriyomu vurdugum yer sizliyomu …vb. fakat hicbiseyinin olmadigini soyluyor kardesim 11 yasinda ve suan evde oyun oynayip duruyo fakat ben cok korkuyorum sizce herhangi bi sey olmus olabilirmi kafasina falan da baktim heehangi bi sislikte yok ama bisey olmaz dimi??!!

 8. ENES diyor ki:

  Ben kafamı kapıya sertçe vurdum Gözbebeklerinin birbirinden farklı boyutlarda olması
  Vücudun bir kısmındaki eklemlerde zayıflık

  baş ağrısı vb şeyler var ne yapmalıyım yaklaşık 1 ay önc3e oldu kafamın ön tarafı halsizlik uyku proplemi kolay yorulma gibi sorunlar var ne yapmalıyım sertçe vurdum

 9. tuba diyor ki:

  iyi akşamlar dün akşam kız kardeşim yatarken kafasının arka tarafını sert bir yere çarptı şişme var ve baş ağrısı daha doğrusu komple kafada ağrı var ne yapmalıyız

1 4 5 6

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri