Böbrek hastalarına çapraz nakil

Hüsne Aydın ve Batmanlı Mehmet Sütçü, Türkiye’deki 52 bin 156 hemodiyaliz hastasından yalnızca ikisiydi. Kadavradan böbrek bulamayınca akrabadan böbrek aramaya başladılar, ancak birinin 6, diğerinin 9 kardeşi olmasına rağmen, kimse böbreğini vermeye yanaşmadı. Eşlerinin dokusu da uymuyordu. Umutları tükenmek üzereyken, çapraz nakille kurtulabileceklerini öğrendiler. Ordulu Turan Aydın, çocukluk aşkı olan eşini kurtarmak için böbreğini Batmanlı Mehmet Sütçü’ye verdi. Mehmet Sütçü’nün eşi Bahriye Sütçü de, kocasına böbrek veren Turan Aydın’ın karısı Hüsne’ye böbreğini verdi. Böylece onlar, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde paranın gücüyle satın alınamayan “hayat”ı ve hiç bitmeyecek bir “sevgi”yi birbirlerine hediye ettiler. Hüsne Aydın, yaşadıklarını şöyle özetliyor:

KARDEŞLERİ VERMEDİ
“25 Temmuz 2006’da diyalize girmeye başladım. Eşim Turan Aydın’ın dokusu uymadı. Kardeşlerim, akrabalarım hatta annebabam bile, ‘Bizden böbrek ister’ diye ziyaretimize gelmemeye başladı. Her diyalizde makinede 4 saat can çekişiyorsunuz. Tek yol ‘çapraz nakil’ dediler. Nihayet Batman’dan müjdeli haber geldi ve Sevgililer Günü’nde sağlığımıza kavuştuk.” Turan Aydın (54) da iki kızının annesi Hüsne ile 30 yıldır evli olduklarını belirterek “Hayatımı sevgisiyle besledi. Onu kaybetseydim yaşayamazdım. Bana Sevgililer Günü’nde Mehmet Bey gibi bir de dost verdi” dedi.

BİR İNSANLIK DERSİ
Batmanlı Mehmet Sütçü (53) ise ilk kez duyduğu “Seni seviyorum” sözüyle hayata dönmenin şaşkınlık ve mutluluğunu yaşıyor. “Yarım adam oluruz diye kardeşlerim böbreğini vermedi” diye öyküsüne başlayan Mehmet Sütçü, şunları söyledi: “6 çocuğumun annesi olan eşim, bana böbrek vermeyi kabul ettiği gibi, benim için hiç tanımadığı birine, hiç itiraz etmeden böbrek vermeyi kabul etti. Beni sevip sevmediğini hiç sorgulamamıştım. Ama ilk kez gerçek anlamda sevginin ne olduğunu anladım ve karım ilk kez beni sevdiğini söyledi. Biz böyle şeyleri bilmeyiz. Keşke hayatı geriye çevirebilsem. Geri çeviremiyorum ama bundan sonra ‘erkekliğin yürekte olduğunu’ hep bileceğim. Karıma onu sevdiğimi her fırsatta ben de söyleyeceğim.”

‘Birlikte yaşamayı fark ettik’
44 yaşındaki Bahriye Sütçü de duygularını şöyle dile getiriyor: “Sokakta oyun oynarken beni zorla alıp evlendirdiler. 13 yaşındaydım. Yüzünü ilk düğün gecesi gördüm. Çocuklarımın babası diye böbreğimi verdiğimi düşünmüştüm, ama onu diyalizde çırpınırken gördüğümde aslında onu sevdiğimi anladım. Böbreğimi Hüsne Hanım’a verdikten sonra doktorlar, ‘Sen artık evine gidebilirsin’ dedi, ama ben ‘Kocamsız asla gitmem’ dedim. Çapraz böbrek nakliyle yalnızca yaşamanın güzelliğini değil, birlikte yaşamanın güzelliğini de fark ettik.” Çapraz nakli yapan Doç. Dr. Serdar Kaçar da bugüne kadar 150 çapraz nakil yaptıklarını belirterek “Dünyada en çok çapraz nakil yapan ikinci ekibiz. Vatandaşın ‘Tek böbrekle yarım adam olursun’ inancı yanlış. İyi bakarsanız tek böbrekle çok uzun yaşarsınız” diye konuştu.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir