Sağlık Ekibi Hastalıklar Hakkında Bilgiler
Anasayfa İdrar yapamama nedenleri ve tedavisi hastalığı ile ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkın da aşağıda yazı resim ve videolar sunulmuştur

İdrar yapamama nedenleri ve tedavisi

Ayrıntılar :

Anüri

Böbreklerde idrar yapımının durmasıdır, idrar yapılmadığı için mesane boştur. Hasta hiç idrara çıkmaz. Böbrek fonksiyonları durduğu için, aaaabolizma artıkları kanda birikerek kanın Ph’sını bozar. Anüri, kanda üremiye neden olur. Üremi öldürücü bir sonuçtur.

Oligüri

Böbreklerde idrar yapımı çok azalır. Hasta çok az miktarda idrar yapar. Böbrek fonksiyonu azalmış ve böbrek yetmezliği başlamıştır.

Poliüri

Hasta her idrara çıkışta normal miktarın üzerinde idrar yapar. Böbreklerden emilen sıvının tamamı idrar olarak dışarı atılır.

Diürez

Hasta sık sık idrar boşaltır. Her boşaltım normal miktardan azdır. Yani idrar yapma sayısı, günlük

olarak artar.

Hematüri

Normal olarak idrarda 3-4 lokosit vardır. Eritrosit ise idrarı kan rengine dönüştürecek sayıda yoktur. Hematüri, idrarda kan bulunmasıdır. Kanın rengi kırmızıdır. İdrar yollarında meydana gelen kanamalar sonucu idrara kan karışır.

Piyüri

İdrarda iltihabın olmasıdır. İdrar yolları enfeksiyonlarında iltihap idrara karışır. İdrarın rengi iltihaptan dolayı bulanıktır.

Albuminüri Nedir

İdrarda albuminin bulunmasıdır. Albumin kan plazmasında bulunan kan proteinidir. Önemli böbrek hastalıklarında albumin idrara karışır.

Glükozüri Nedir

idrarda glikoz (şeker) bulunmasıdır. Glikoz oranı kanda yükselirse, gli*koz idrara geçer. Normalde idrarda glikoz bulunmaz. Şekerli besinlerin fazla alınması halinde idrarda glikoz görülebilir. Bu durum geçicidir.

Disüri Nedir

Hasta idrarını zor yapar, idrar boşaltım süresi uzar.

Retansiyon Nedir

Normal olarak böbreklerde yapılan idrar, idrar torbasında (mesane) biri*kir.

Mesanede biriken idrar belli bir doluluğa ulaşınca refleks ofarak sifinkter açılır ve idrar üretra yoluyla dışarı atılır. Retansiyonda idrar torbası dolu olduğu halde sifinkter açılmaz.İdrar ancak katater uygulanarak boşaltılır.

İdrar Boşaltımı, Hastaya Ördek – Sürgü Verme, İdrar Hastalıkları

İdrar Yapamama, İdrar Yolları Enfeksiyonları

Besinlerle alınan sıvılar, sıvı içecekler, ve aaaabolizma sonucu açığa çıkan sıvıların büyük bir kısmı vücutta kalır. aaaabolizma sonucu meydana gelen artık maddelerle birlikte, vücut için gerekli olmayan sıvı idrar ve ter olarak dışarı atılır.

Böbrekler, üreterler, mesane ve üretradan meydana gelen boşaltım sisteminden atılan sıvıya İDRAR denir.

İdrarın rengi beslenmeye ve alınan ilaçlara göre değişmekle birlikte nor*mal rengi açık sarıdır. İdrarın içinde bulunan üre ve diğer artık maddeler id*rara özel bir koku verir. İdrarın yoğunluğu 1010-1020 arasında değişir. Her idrara çıkışta normal olarak, 200-400 cc idrar dışarı boşaltılır.

İdrar çok önemli bir teşhis aracıdır. Mikrobiyolojik, kimyasal, makrosko-pik ve mikroskopik olarak laboratuvarda incelenir, içindeki maddelerin normal değerler üzerinde olması, hastalık teşhisinde yardımcı olur.

İdrar Tıkanıklığında Alınacak Önlemler

idrar boşaltımı yapamamanın bir çok nedeni vardır. Alınacak önlemler nedene yönelik olmalıdır. Bu nedenlerin çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Has*tada anüri olabileceği gibi mesanede retansiyon da olabilir. Sonuç olarak hasta idrar çıkartmaz.

İdrar tıkanıklığı bir çok nedenleri olabilir.

Bu nedenlerden bazıları şunlardır.

• Anüri,

• idrar retansiyonu,

• Batın ameliyatları,

• Batın travmaları,

• Psikolojik nedenler,

• Mesane ve üretranın patolojik hastalıkları.

İdrar boşaltımı yapamayan hastalara aşağıdaki işlemler uy*gulanır.

Bu uygulamalardan bazıları şunlardır.

• Spazm nedeniyle idrar yapamamada batına sıcak uygulanır.

• Sıcak su dolu küvete oturtulur.

• Pupis üzerine sıcak su dökülebilir.

• Psikolojik spazm varsa, musluktan akan su sesi ile hasta uyarılabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

12 Mayıs 2010
.

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın
 

“İdrar yapamama nedenleri ve tedavisi” için 11 Yorum

 1. hakan şahin diyor ki:

  11 aylık bebeğimiz var ve bol miktarda idrarda lökosit görüldü kültür alındı bunun sebebi nedir ve tedavisi varmıdır. bu sorun ne gibi sorunlar oluşturur

 2. güven diyor ki:

  benim yeni dağan bir kardesim var kardesim çişini yapamıyor bubun tedevisi varmıdır varsada nedir?

 3. Vesile diyor ki:

  Merhabalar benim2,5yasindaki oğlum 2gundur idrarini yapamıyor 2 gün önce doktora kulak ağrısı olduğu için götürdüm 6 tane multisef iğne verdi idrar yapamaması bundan kaynaklanıyor olabilirmi urologa götürmeme gerek varmı ? İğneleri yaptiriyimmi yoksa birakalimmi?ilginiz için teşekkürler

 4. gülizar diyor ki:

  annem 73 yaşında ve 5 aydır aidrarını yapamıyor. doktorlar bir sonuç elde edemedilr. tek kullanımlık sonda kullanıyoruz. bir doktor psikoloik olabilir dedi. bir diğeri idrar kesesi büyük dedi yani ne olduğunu hala anlayamadık lütfen yardım edin.

 5. Nurten diyor ki:

  Ben seker hastasiyim kan konrolümde (Almanca)Harnsaure 6.7+ cikiyor bu durum benim icin ne demek oluyor,lütfen aciklarmisiniz tedavisi varmidir.Tesekkür ederim
  Saygilar

 6. fadim diyor ki:

  23 yaşindayım ve 3 yıldır devam eden idrar yapamama sorunum var çok sıkışınca idrar kesem açilmio ve idrarım çıkmıo hep sondayla alınmak zorunda kalıo tam çaplı araştırmada yyapılamadı nasil bi yol izlemeliyim tedavi mümkün mü

 7. ömer diyor ki:

  prostatım alındıktan 4 yıl sonra ıdrarımı tam bosaltamadıgımı hıssedıyordum.dr gıttım.kan ıdrar muayene ve ultrason ıle kontrolden herhangı bır sey cıkmadı.sadece ıdrar tahlılındelökosıt 81 hersahada, erıtrosıt ıse <1 hersahada gorundu.bu ıkı netıce kotu bır seye delalet edıyormu.bılgılendırısenız memnun olurum.tesekkurler ve saygılar

 8. Nurşen diyor ki:

  3aylık bebeğim idralini güZel yapıyordu tali hasta olana kadar ilaçları kullanaya başladık bebeğimin az idrar yapmaya başladı kullandığı ilaçlar şunlar macrol 125 mh ventolin şurup , bricanyl şurup, ve ampisit 250mg iğne bu ilaçları halan kullanmaktayım …

 9. ışıl diyor ki:

  68 yaşında bir bayanım.Son 2 aydır idrar yapamamaktayım. İlaçlı tedavim sonuç vermediği için yapılan üropratik test sonucunda doktorlar TAK denilen tek kullanımlık katater uygulamasına karar verdiler. Yaklaşık bir aydır eşimin yardımıyla TAK uygulamaktayım. Ancak hayatım tam manasıyla alt üst oldu. Hastalığım bel fıtığından kaynaklanabilir diye tomografi çektirdik. Sonucu henüz almadık. Süreç devam ediyor.
  Hastalığımın tedavisi mümkün mü? Bundan sonra izleyebileceğimiz tedavi adımlarının neler olabileceği konusunda bilgilenmek arzusundayım. Ayrıca, benzer hastalığı geçirmiş ancak iyileşmiş kişilerin de tecrübelerini benle paypaylaşmaları tedavimde bana güç katacaktır.
  Şimdiden teşekkür ve saygılar.

 10. Cigdem diyor ki:

  Benim kizim 3 yasinda 1 hafta oldu bezi birakmaya calisiyoruz ancak
  simdi buyuk tuvaletinide kucuk tuvaletinide yapmiyo bez bagladim onada yapmiyo hep tutuyone yapabilirim doktor psikolojik oldugunu soyluyo cok caresizim

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz