Prof. Dr. Alihan Gürkan Böbrek naklini doğru tanıyalım

Prof. Dr. Alihan Gürkan, böbrek yetmezliği bulunan 60 bin hastadan 14 bin 900’ünün organ nakli için sırada beklediğini, oysa bu sırada 60 bin kişinin olması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Gürkan, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yılın ilk 6 ayında canlı vericilerden yapılan nakil sayısının bin 55, beyin ölümü gerçekleşenlerden alınan böbrekle yapılan nakil sayısının 170 olduğu bilgisini vererek, şu değerlendirmede bulundu:

”Bir önceki yılın aynı dönemine göre, beyin ölümü gerçekleşenlerden yapılan nakillerde ciddi bir düşüş var. Bağış oranı düşük kalıyor oysa beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan nakillerin, canlı vericilerden daha yüksek olması gerekiyor. Bu sağlanamadığından canlı vericilerden nakil yapmak zorunda kalıyoruz. Bilinç seviyesi yıllar içinde artmasına rağmen, hasta sayısıyla yapılan nakil sayısı arasında istatistiki anlamda uçurumlar var.”

Prof. Dr. Alihan Gürkan, 2009 yılında 2 bin 400’ü aşkın böbrek nakli yapıldığını belirterek, açıklamasında, ”Böbrek yetmezliği bulunan 60 bin hastadan 14 bin 900’ü böbrek nakli yapılması için sırada bekliyor. Oysa bu sırada 60 bin kişinin olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Hastaların önemli bir bölümünün böbrek nakli konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığını, bu nedenle hastanelere başvurmadığını belirten Gürkan, şunları kaydetti:

”Her dört hastadan biri böbrek nakli yapılması için sıraya giriyor. Diğerlerinin nakil olmaları gerektiği konusunda bilgileri bile yok. Genellikle canlı vericiler bağışçı oluyor. Canlı vericilerin bazıları böbreklerini vermekte çekimser kalabiliyor. Tek böbrekle kalırlarsa yaşamlarının zorlaşacağını düşünüyorlar. Oysa bu, tıbben doğru değil. İnsanlar tek böbrekle de rahatlıkla ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebiliyor.”

AA


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir