Sağlık Ekibi Hastalıklar Hakkında Bilgiler
Anasayfa Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Böbrek nakli bekleyen hastalar hastalığı ile ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkın da aşağıda yazı resim ve videolar sunulmuştur

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Böbrek nakli bekleyen hastalar

Ayrıntılar :

Organ nakli denince akla ilk gelen isimlerden Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, “2000’lerin başında yaklaşık 23 bin kronik böbrek yetmezliği, bin civarında kronik karaciğer yetmezliği sorunu olan hasta vardı. Günümüzde bu rakamlar böbrek yetmezliği için 55 bin, karaciğer yetmezliği için ise 7 bine dayanmaktadır. Yetkililerce yapılan tahminlerde beş yıl sonra kronik böbrek yetmezliği 95 bin kişinin, kronik karaciğer yetmezliği ise 15 bin insanımızın hayatını etkileyecektir. Bu tablo organ yetmezlikleri ile ilgili olarak ciddi bir artışın bizi beklediğini haber vermekte” diye konuştu.

631688_detay.jpg

 

“KARACİĞER VE BÖBREK NAKLİ BEKLEYENLERİN SAYISI 60 BİNİN ÜZERİNDE”

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, “Bugün karaciğer veya böbrek nakli ihtiyacı duyan hasta sayısı 60 binin üzerinde. Bu hastaların ilaç, bakım, diyaliz gibi temel maliyetlerin yanı sıra bu yatarak tedavi gerektiren sorunları da düşünüldüğünde sosyal güvenlik sistemine çok ağır yükler getiriyor. Oysa başarılı bir organ naklinden sonra bu kişilerin yıllık maliyetleri organ bekleyenlere göre 10 kat düşüyor. Ayrıca organ naklinden sonra insanlar normal işgücüne kavuştuklarından üretime katkılarıyla da ülke ekonomisine kazanç getiriyor” dedi.

 

“TÜM TOPLUMU AYDINLATACAK PROJELER ÜRETİLMELİ”

Prof. Kalayoğlu, “Türkiye’de organ bağışının az olması nedeniyle, organ nakillerinin büyük bölümü canlı vericilerden alınan organlarla gerçekleştiriliyor. Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde ise ölen insanların organlarıyla yapılan organ nakilleri ağırlıkta. Ülkemizde organ bekleyen kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak organ bağışının istenilen düzeylere ulaşamaması nedeniyle kısıtlı sayıdaki hasta organ nakliyle hayata dönebiliyor. Hayatını kaybetmiş birinin toprağa gömülecek organları organ bağışıyla başka bedenlere hayat verebilir. Bu sistemin Türkiye’de henüz iyi işlememesi nedeniyle organ bağışının az olması, hastaları ve organ nakli merkezlerini canlıdan nakillere yöneltiyor. Büyük sağlık sorunları yaşayan, hatta ölüm tehlikesi altındaki hastalarına faydalı olabilmek için yakınları gönüllü olarak organlarını veriyor. Tamamen sağlıklı olan bir kişi ameliyat edilip, karaciğerinin bir kısmı veya bir böbreği alınıyor. Türkiye, organ bağışında gelişmiş ülkeler seviyesine çıktığında, sağlıklı insanların ameliyat olmasına gerek kalmayacak. Bu konuda tüm toplumu aydınlatacak projeler üretilmeli” şeklinde konuştu.

 

“BAĞIŞLANAN KALPLERİN SADECE YÜZDE 5’İ KULLANILABİLİYOR”

Prof. Kalayoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Organ nakli bekleyen hastalar, ülke ekonomisi için de yük oluşturuyor. Örneğin karaciğer hastasının yaşam süresi 1-2 yıl. Bu kişiler hastalıkları nedeniyle çalışamıyor, hastalık sürekli tedavi gerektiriyor. İlaç masrafları, hastaneye yatışları, enfeksiyon sorunları ve antibiyotik kullanımı gibi süreçler, devlete maddi bir yük getiriyor. İyi merkezlerin yetersizliği nedeniyle bağışlanan kalplerin sadece yüzde 5’i kullanılabiliyor. Kalp yetmezliği olan kişiyi hayatta tutabilmek için suni kalp takılırsa bunun devlete maliyeti 120 bin dolar. Oysa kalp nakli yapılırsa maliyet 20-30 bin lira tutuyor.”

 

TÜRKİYE’DE ORGAN NAKLİYLE İLGİLİ ÇARPICI VERİLER

* Ülkemizde karaciğer nakillerinin yüzde 38’i kadavra vericilerden, yüzde 62’si ise canlı vericilerden yapılıyor.

* Karaciğer naklinde milyon nüfus başına canlı nakil sayısı İspanya’da 0.6, İtalya’da 0.3 iken, Türkiye’de 5.5 oranında.

* Kadavra karaciğer nakli ise, milyon nüfus başına İspanya’da 23.4, İtalya’da 17.3 iken Türkiye’de sadece 2.9.

* Böbrek naklinde de kadavra nakil oranı yüzde 16, canlı vericiden nakil oranı yüzde 84 civarında.

* Dünyada milyon nüfus başına canlı nakil sayısı İspanya’da 3.4, İtalya’da 2.2 iken, Türkiye’de 17.7.

* Kadavra böbrek nakli ise milyon nüfus başına İspanya’da 44.9, İtalya’da 26.9 iken Türkiye’de sadece 5.7…

 

Aranan Kelimeler:


Etiketler: , , , , ,

18 Mayıs 2011
.

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın
 

“Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Böbrek nakli bekleyen hastalar” için 62 Yorum

 1. ibrahim diyor ki:

  Arh+bobrek nakli bekleyenler icin birini verebilirim ilgilenenler cep nosunu yazsin

 2. Kemal diyor ki:

  B+ kan grubum
  51 yaşındayım
  organ bağışı yapabilirim.
  Teşekkürler

 3. Hakan diyor ki:

  Böbreğimi vermek için nereye baş vuracagim

 4. mustafa diyor ki:

  a rh (-) kan grubuyum.bende böbreğimin birini bağışlıcam.

 5. murat diyor ki:

  A RH NEGATİF KAN GRUBUM GERÇEKTEN BÖBREK NAKLİ DÜŞÜNEN KİŞİLER BU MAİLDAN BANA ULAŞABİLİR.

 6. murat diyor ki:

  BANA AHLAK DERSİ VERMEK İÇİN SAKIN BİRŞEY YAZMAYIN YAZDİĞİNIZ PİŞMAN EDERİM SİZİ ,KİMSE KEYFİNDEN B BÖBREĞİNİ SATMIYOR AYRICA BÖBREK İHTİYACI OLUP BOYLE KONULARDA AHKAM KESMEYE ÇALIŞAN HASTALARADA SİNİR OLUYORUM ADAM BOBREK BULDUĞUNA ŞUKREDECĞİNE MİLLETE AHLAK DERSİ VERİYORLAR.BEDAVA VERMEYE GELİNCE SIRA GİRİYORLAR PARA OLUNCA MİLLETE HAKARET EDIYORLAR ,KIM SIZE BOBREĞİNI BEDAVAYA VERIRMI SALAKMISINIZ..BOBREK IHTIYACI OLUP BOBREĞİNI SATMAK ISTIYEN INSANLARA HAKARET EDEN HASTALARDAN NEFRET EDİYORUM ,ALACAĞINIZ O BOBREK SAYESINDE BUTUN HAYATINIZ DEĞİŞECEK BUNUN ICIN BOBREĞNI SATAN INSANLARA TEŞEKKUR EDECEKLERINE O INSANLARA HAKARET EDİYORLAR ..

 7. poyraz diyor ki:

  0rh + böbrek ihtiyacı olanlar ulaşsın

 8. semih diyor ki:

  41 yaşındayım kan gurubum arh+ böbreğimin birini vermek istiyorum ihtiyacı olanlar lütfen iletişime geçin

 9. omer diyor ki:

  antalya cıvarı 36 yas saglık problemı yok b rh (+) bobregımın bırını hayır sever bırıne vernek ıstıyorum…acıl sıfalarrr

 10. hakan diyor ki:

  orh+ böregimin birini bagışlıyacam aceden ulaşın görüşelim

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz