Üretra Kanser Belirtileri Tedavisi ve Önlemleri

Üretral kanser bir hastalık olan üretranın dokuların malign (kanser) hücreleri şeklinde.

Üretra vücudun dışarıya mesane gelen idrar taşıyan tüp. Kadınlarda, idrar yolu yaklaşık 1 ½ inç uzunluğunda ve vajinanın hemen üstünde. Erkeklerde, üretra yaklaşık 8 cm uzunluğunda ve vücudun dışarıya penis prostat bezi ve geçer. Erkeklerde, üretra da sperm taşır.

Üretral kanseri daha sık kadınlarda erkeklere göre daha oluşur nadir bir kanser olduğunu. Var üretral kanser farklı hücrelerin bu satırı üretra başlayabilirsiniz. Bu kanser hücre türleri için () kanser malign haline adlandırılır:

Skuamöz hücreli karsinom üretral kanserinin en sık görülen tipidir. Bu hücrelerde kadınlarda mesane yakınında üretranın bölümünde, form ve erkeklerde penisin üretranın astar.

Kadınlarda üretral açılış yakınındaki alanda Geçici hücreli karsinom formları ve erkeklerde prostat bezi de geçer üretranın bölümünde.

Hem erkek hem de kadınlarda idrar yolu yakınında bezlerinde Adenokarsinom oluşturur.

Ve üretra çevresindeki dokulara (yayılma) hızlı metastaz genelde yakındaki lenf düğümlerinde teşhis olduğu zaman bulunur Üretral kanseri.

Yaş ve mesane kanseri öyküsü üretral kanseri riskini etkileyebilir.

Risk faktörleri şunlardır:

Mesane kanseri bir geçmişe sahip.

Koşullara sahip olan üretra içinde dahil olmak üzere, kronik inflamasyon nedeni:

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (cinsel yolla bulaşan).

Sık idrar yolu enfeksiyonları (UTIs).

Being 60 veya daha büyük.

Beyaz bir kadın olmak.

Üretral kanser Muhtemel belirtileri kanama veya idrar yapma sorun içerir.

Bu ve diğer belirtiler üretral kanser neden olabilir. Diğer koşullar aynı belirtilere neden olabilir. Üretra Bazen erken kanser hiç bir belirti neden olmaz. Varsa aşağıdaki sorunlar oluşabilir bir doktora danışılmalıdır:

Üretra veya kan idrarda kanama.

Zayıf veya kesintiye ( “stop-ve-“) idrar akışını gidin.

Sık idrara çıkma.

Bir yumru veya kalınlığı perine veya penisin.

Üretra Tahliye.

Kasık bölgesindeki lenf düğümleri.

Testler algılamak için () ve Tanı üretral kanser bulmak kullanılır üretra ve mesane inceleyin.

Aşağıdaki test ve yöntemler kullanılabilir:

Fizik muayene ve anamnez: Vücudun bir sınav yumru veya olağandışı görünüyor başka bir şey gibi hastalık belirtileri, kontrol dahil olmak üzere sağlık genel belirtiler, kontrol etmek. Hastanın sağlık alışkanlıkları ve geçmiş hastalıklar ve tedavileri bir geçmişi de alınacaktır.

Laboratuvar testleri: Tıp prosedürleri doku, kan, idrar veya vücudun diğer maddelerin test örnekleri. Bu testleri hastalığı, plan ve kontrol tedavi, ya da zaman içinde hastalık izlemek teşhis etmeye yardımcı.

Idrar sitoloji: Sınav idrar mikroskop altında anormal hücreler bakın.

Idrar tahlili: şeker, protein, kan gibi idrar ve içeriğinin renk, kontrol etmek için bir test ve beyaz kan hücreleri. Enfeksiyon beyaz kan hücreleri (bir işaret varsa), idrar kültürü genellikle enfeksiyonun bu türünü bulmak için yapılır bulunmaktadır.

Dijital rektal Sınavı: rektum bir sınav. Rektum alt kısmını içine doktor veya hemşire ekler yağlanır, eldivenli parmak yumru veya olağandışı görünüyor başka bir şey için hissetmek. Ise hastanın anestezi altında bu işlem yapılabilir.

Pelvik sınavı: vajina, rahim, rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar bir sınav ve rektum. Doktor veya hemşire ekler bir veya iki yağlanır, vajina içine bir elin parmaklarını eldivenli ve alt karın üzerinde boyutunu, şeklini hissetmek Öte yandan yerler ve rahim ve yumurtalıkların konumu. Bir spekulum da vajina ve doktor veya hemşire takılıysa vajina ve hastalık belirtileri için serviks bakar. Ederken hastanın anestezi altında bu yapılabilir.

Sistoskopi: Bir prosedür üretra ve mesane içinde anormal yerlerde kontrol için tıkla. Bir sistoskop (ince, ışıklı bir tüp) mesane içine üretra aracılığıyla eklenir. Doku örnekleri için biyopsi alınabilir.

Biyopsisi: üretra, mesane hücreleri veya dokuların kaldırılması, ve bazen, prostat bezi, bu yüzden bir mikroskop altında patolog tarafından kanser belirtileri kontrol etmek için görülebilir.

Bazı faktörler kurtarma (şansı) ve tedavi seçenekleri prognozu etkiler.

Kurtarma prognoz (şans) aşağıdaki bağlıdır:

Sahne ve kanser boyutu (ister tek bir alanda ya da diğer alanlara yayıldı).

Burada kanser ilk oluşturduğu üretra içinde.

Hastanın genel sağlık.

Olup, sadece kanser tanısı yapılmış () come back tekrarladı vardır.

Tedavi seçenekleri aşağıdaki bağlıdır:

Kanserin aşaması ve nerede idrar yolu bulunmaktadır.

Hastanın cinsiyeti ve genel sağlık.

Olup, sadece kanser tanısı yapılmış tekrarladı vardır.

Üretral kanser aşamaları

Üretral kanser sonra, testler eğer kanser hücreleri üretra içinde yaymak veya vücudun diğer parçaları bulmak için yapılır teşhis edilmiştir.

Işlemi eğer kanser üretra içinde yaymak veya vücudun diğer parçaları bulmak için kullanılan evreleme denir. Bilgi evreleme süreci toplanan hastalığın sahne belirler. Bu aşamada bilmek önemlidir sipariş planı tedavisinde. Aşağıdaki işlemleri çalışma sürecinde kullanılabilir:

Göğüs röntgeni: organ ve göğüs kemikleri içinde bir x-ray. X-ışını enerji demeti bu beden ve üzerine gitmek yoluyla film, bir tür, vücut içindeki alanlarda bir resim yapıyor.

CT (CAT taraması) pelvis ve karın tarama: Bu pelvis ve karın, farklı açılardan çekilmiş detaylı resimleri bir dizi yapan yordam. Fotoğraflar bir bilgisayar bir röntgen makinesi ile bağlantılı tarafından yapılır. Bir boya bir damara enjekte olabilir veya organ ya da doku yardımcı yuttu kadar daha net bir biçimde gösteriyor. Bu prosedür, bilgisayarlı tomografi, bilgisayarlı tomografi veya bilgisayarlı aksiyel tomografi denir.

MR (manyetik rezonans görüntüleme): Bir mıknatıs, radyo dalgaları kullanan bir prosedür ve bir bilgisayar üretranın detaylı bir dizi yapmak için, yakındaki lenf düğümleri ve diğer yumuşak doku ve kemik pelvisteki. Bir madde gadolinyum hastaya damar yoluyla enjekte edilir çağırdı. Öylesine onlar kadar parlak resmi göster gadolinyum kanser hücrelerinin etrafında toplar. Bu işlem aynı zamanda nükleer manyetik rezonans görüntüleme (NMRI) denir.

Kan kimyası çalışmaları: Bir kan örneği bazı maddeler organ ve dokular vücut tarafından kana yayımlanan miktarları ölçmek için kontrol edilir bir prosedür. Alışılmadık (yüksek veya normalden daha düşük) bir madde miktarı bir işaret olabilir organ veya ürettiği doku hastalık.

Tam kan sayımı (CBC): hangi bir kan örneği çizilir ve aşağıdaki kontrol için bir prosedür:

Kırmızı kan hücrelerinin sayısı, beyaz kan hücreleri ve trombositler.

Hemoglobin of that) kırmızı kan hücreleri oksijen taşır miktarı (protein.

Kan numunesinin bölümü kırmızı kan hücreleri oluşur.

Üç yolu vardır o vücutta kanser yayılır.

Vücutta kanser yayılır bu üç yolu vardır:

Doku sayesinde. Kanser çevre normal doku işgal etti.

Lenf sistemi sayesinde. Kanser lenf sistemi işgal ve lenf damarları yoluyla vücudun başka yerlere gitti.

Kan yoluyla. Kanser kan yoluyla vücudun diğer yerlerine damarları ve kılcal ve seyahat işgal etti.

Zaman kanser hücreleri uzakta birincil (orijinal) tümör ve molası vücudun başka yerlerde, başka oluşabilir (ikincil) tümörün lenf ve kan yoluyla seyahat. Bu süreç metastaz denir. İkinci () tümör metastatik primer tümör kanser aynı türüdür. Örneğin, meme kanseri kemiklere, kemiklerde kanser hücreleri aslında meme kanseri hücreleri yayılır. Hastalık metastatik meme kanseri değil, kemik kanseri olduğunu.

Üretral kanser üretranın hangi bölümüne. Tedavi etkilenir göre de bu gruplandırma dayanmaktadır sahnelenen bir.

Üretral kanser düzenlediler ve üretranın parçası üzerinde ve etkilenen nasıl derinden tümör üretra. Üretral kanser ön veya arka olarak tanımlanabilir çevresindeki doku içine yayıldı dayalı tedavi.

Anterior üretral kanser

Anterior üretral kanser olarak derin değil, tümörler ve onlar üretranın bölümünü etkileyen vücudun dışında en yakın yerdir.

Posterior üretral kanser

Posterior üretral kanserinde, tümör derin ve üretra mesane en yakın kısmını etkiler. Kadınlarda, tüm idrar yolu etkilenebilir. Erkeklerde, prostat bezi etkilenebilir.

Aşağıdaki aşamaları da üretral kanser tanımlamak için kullanılır:

Evre 0 (Karsinoma in situ)

Evre 0, anormal hücreler üretranın iç astar bulunur. Bu anormal hücreler kanser ve yaymak yakın normal doku. Etap 0 da in situ karsinom denir içine olabilir.

AŞAMA

AŞAMA olarak, kanser oluşmuş ve üretranın astarı altında doku tabakası içine yayılır.

Etap B

Evre B, kanser üretra çevresindeki kas bulunur içinde. Erkeklerde, penis dokusu üretra çevresindeki etkilenebilir.

Etap C

C, kanser doku üretra çevresindeki ötesinde yayıldı sahne ve In:

kadın, vajina içinde bulunabilir, vajinal dudaklar, ya da yakındaki kas;

erkekler de penis bulunabilir veya yakın kas.

Etap D

Evre D sahne D1 ve sahne D2, burada kanser yayıldığı göre ayrılmıştır.

Sahne D1 olarak, kanser pelvis ve kasık içinde yakındaki lenf düğümlerine yayıldı.

Sahne D2, kanser uzak lenf düğümleri veya vücudun diğer organları, için akciğer, karaciğer gibi yayıldı ve kemik.

Üretral kanser invazif mesane kanseri ile ilişkili olabilir.

Olan mesane kanseri olgular, az sayıda da üretranın kanser veya teşhis edilir gelecekte gelişecektir.

Tekrarlayan Üretral Kanser

Sonra tedavi edildikten Tekrarlayan üretral kanser olduğu tekrarladı olan kanserdir (geri) gelir. Kanser geri üretra gelir veya vücudun diğer bölgelerinde.

Tedavi seçeneği özeti

Orada üretral kanserli hastalar için tedavi farklı türleri vardır.

Tedavilerin Farklı türleri üretral kanserli hastalar için mevcuttur. Bazı tedaviler (şu anda kullanılan tedavi), ve standart bazı klinik çalışmalarda denenmektedir. Bir tedavi klinik bir araştırma mevcut tedaviler geliştirmek veya kanserli hastalar için yeni tedaviler hakkında bilgi edinme yardımcı olmak. Zaman klinik çalışmalarda yeni bir tedavinin standart tedaviden daha, yeni tedavi standart tedavi haline gelebilir iyi olduğunu gösteriyor. Hasta klinik rol aldığını düşünmek isteyebilirsiniz. Bazı klinik çalışmalarda, tedavi başlatılmamış hastaların sadece açıktır.

Standart tedavi Üç tip kullanılır:

Cerrahi

Cerrahi üretra kanseri için en yaygın tedavi yöntemidir. Bir ameliyatın aşağıdaki türlerde yapılabilir:

Açık eksizyon: Kaldırma kanserinin cerrahi.

Electro-fulguration ile rezeksiyon: Cerrahi elektrik akımı ile kanser kaldırın. Ucunda küçük bir tel halkası bir yanan aracını veya kanser kaldırmak için uzak yüksek enerjili elektrik ile tümör yakmak için kullanılır.

Lazer cerrahisi: Bir bıçak gibi ya da doku içinde kansız kesim yapmak için kaldırmak veya doku yok yoğun ışık (dar bir ışın) bir lazer ışını kullanan bir cerrahi işlem.

Lenf nodu diseksiyonu: pelvis ve kasık lenf düğümleri kaldırılabilir.

Cystourethrectomy: Cerrahi mesane ve üretra kaldırın.

Cystoprostatectomy: Cerrahi mesane ve prostat kaldırın.

Anterior ekzenterasyon: üretra kaldırmak için Cerrahi, mesane ve vajina. Plastik cerrahi vajina yeniden inşa etmek için yapılabilir.

Kısmi penectomy: Cerrahi penis üretra nereye kanser yayıldı çevreleyen kısmını kaldırın. Plastik cerrahi penis yeniden inşa etmek için yapılabilir.

Radikal penectomy: Tüm penis kaldırmak için Cerrahisi. Plastik cerrahi penis yeniden inşa etmek için yapılabilir.

Eğer üretra çıkarılırsa, cerrah idrar için vücuttan geçmek için yeni bir yol yapacak. Bu idrar derivasyon denir. Eğer mesane çıkarılırsa, cerrah idrar için saklanabilir ve vücuttan geçirilen yeni bir yol yapacak. Cerrah, bir açılış (ağız yoluyla) idrar geçer bir tüp yapmak için ince bağırsağın bir parçası kullanabilirsiniz. Buna bir ostomy veya urostomy. Giyim altında giyilir Eğer hasta idrar toplamak için bir ostomy, koruyucu bir çanta var. Cerrah da yeni saklama çantası vücut içinde (kıta rezervuar) yapmak için burada idrar toplayabilir ince bağırsağın bir parçası kullanabilirsiniz. Bir tüp (kateter) sonra ağız yoluyla idrar tahliye için kullanılır.

Bile doktor bu ameliyatın zaman görülebilir tüm kanser kaldırır, bazı hastalarda kemoterapi veya radyasyon tedavisi sonra ameliyat olduğu sol tüm kanser hücrelerini öldürmek için verilebilir. Tedavi ameliyat sonrası riski kanser will come back düşürmek, adjuvan tedavi denir.

Radyasyon terapisi

Radyasyon tedavisi yüksek kanser hücrelerini öldürmek için enerji x-ışınları veya radyasyon başka tür kullanan bir kanser tedavisidir. Radyasyon tedavisinin iki türü vardır. Harici radyasyon tedavisi vücut dışında kansere karşı radyasyon göndermek için bir makine kullanır. Internal radyasyon tedavisi radyoaktif bir madde iğne mühürlenmiş kullanır, tohumlar, teller veya doğrudan veya kanser yakın yerleştirilen kateterler. Radyoterapi verilir yolu tipi ve kanserin evresine bağlıdır tedavisi görüyor.

Tetikte bekliyor

Tetikte bekleyen yakından belirtileri görünür veya değiştirmek kadar herhangi bir tedavi vermeden bir hastanın durumu izlemektedir.

Tedavi yeni tip klinik çalışmalarda denenmektedir.

Bu özet bölüm tedaviler, klinik çalışmalarda çalışılmaktadır anlatılmaktadır. Bu çalışmaya olan her yeni tedavi bahsetmektedir.

Kemoterapi

Kemoterapi bu ilaçlar kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için kullandığı bir kanser tedavisi, ya hücreleri öldürme veya bölünme gelen hücreleri durdurarak gereğidir. Kemoterapi ağızdan alınan veya damar veya kas içine enjekte, uyuşturucu ve kan dolaşımına girin vücut (sistemik kemoterapi) boyunca kanser hücrelerinin ulaşabilirsiniz. Kemoterapi direk olarak spinal kolon, bir organ veya vücut boşluğuna karın gibi yerleştirilir, ilaçlar genellikle bu alanlarda (bölgesel kemoterapi) kanser hücrelerini etkiler. Kemoterapi verilir yolu tipi ve kanserin evresine bağlıdır tedavisi görüyor.

Hasta klinik rol aldığını düşünmek isteyebilirsiniz.

Bazı hastalar için bir klinik yer alarak en iyi tedaviyi tercih olabilir. Klinik çalışmalarda kanser araştırma sürecinin bir parçasıdır. Klinik çalışmalarda eğer yeni kanser tedavi güvenli ve etkili veya standart tedavi daha iyi öğrenmek için yapılır.

Kanser günümüzün standart tedavilerin çoğu önceki klinik deneyler dayanmaktadır. Hasta bir klinik denemede standart tedavi alabilirsiniz veya yeni bir tedavi ilk arasında yer katılın.

Hasta klinik çalışmalarda da yol kanseri geliştirmemize yardımcı gelecekte ele alınacak katılın. Bile klinik çalışmalarda etkili yeni tedavilere yol açmayan, sık sık önemli soruları cevaplamak ve ileriye taşımak araştırma yardımcı olur.

Hastaların önce, ya da klinik denemeler sırasında girebilirsiniz onların kanser tedavisi başladıktan sonra.

Bazı klinik çalışmalarda sadece henüz tedavi almadım hasta içerir. Olan kanser daha iyi kazanılmış değildir hastalar için diğer davaların testi tedaviler. Ayrıca klinik çalışmalarda bu tekrarlanmamasını kanser testi durdurmak için yeni yollar (geri geliyor) veya kanser tedavisinin yan etkilerini azaltır.

Klinik çalışmalar ülkenin birçok yerinde yer alıyor. Bölümü güncel tedavi klinik çalışmalarda bağlantılar için aşağıdaki Tedavi Seçenekleri bakın. Bu klinik denemelerin NCI’s listesi alınır olmuştur.

Takip testleri gerekebilir.

Bazıları veya kanser teşhis için kanserin tekrar edilebilir sahne bulmak için yapıldı testlerin. Tekrarlanacaktır Bazı testler amacıyla ne kadar iyi tedavi çalıştığını görmek için. Olup, değiştirme veya tedavi durdurmak bu testlerin sonuçlarına göre olabilir devam hakkında Kararlar. Bu bazen yeniden evreleme denir.

Bazı testlerin zaman zaman tedavi sonrasında sona erdiği için yapılabilir devam edecektir. Eğer koşul veya değişti eğer kanser () come back tekrarladı olan bu testlerin sonuçları gösterebilirsiniz. Bu testler bazen takip testleri veya çek up-up denir.

Anterior Üretral Kanser

Tedavi anterior üretral kanseri erkek ve kadınlar için farklıdır.

Kadınlar için, tedavi şunlar olabilir:

Radyasyon tedavisi cerrahi (ön ekzenterasyon ve idrar saptırma) izledi.

Cerrahi (açık eksizyon, elektro-fulguration ile rezeksiyon, lenf nodu diseksiyonu veya ön ekzenterasyon ve idrar saptırma).

Lazer cerrahisi.

Harici ve / veya iç radyasyon tedavisi.

Erkekler için, tedavi şunlar olabilir:

Cerrahi (açık eksizyon, elektro-fulguration ile rezeksiyon, lenf nodu diseksiyonu veya kısmi veya radikal penectomy).

Lazer cerrahisi.

Radyasyon tedavisi.

Posterior Üretral Kanser

Tedavi posterior üretral kanseri erkek ve kadınlar için farklıdır.

Kadınlar için, tedavi şunlar olabilir:

Radyasyon tedavisi cerrahi lenf nodu diseksiyonu ve üriner diversiyon ile (ön ekzenterasyon) izledi.

Ile Radyasyon tedavisi veya cerrahi olmayan (ön ekzenterasyon ve idrar saptırma dışında).

Cerrahi (anterior ekzenterasyon ve idrar saptırma dışında) tek başına başka.

Erkekler için, tedavi radyasyon tedavisi cerrahi olarak takip edebilir (cystoprostatectomy, penectomy, lenf nodu diseksiyonu, idrar ve saptırma).

Üretral Kanser Associated İnvaziv mesane kanseri ile

Tedavi invaziv mesane kanseri ile aşağıdaki içerebilir geliştirir üretral kanser:

Cerrahi (cystourethrectomy veya cystoprostatectomy).

Tetikte bekliyor.

Tekrarlayan Üretral Kanser

Şöyle Tedavi geri üretra yakın geliyor tekrarlayan üretral kanser hasta önce alınan tedavi türüne bağlıdır:

Cerrahisi: kim ilk radyoterapi ile tedavi edilen hastalar için.

Cerrahi Radyasyon terapisi: hastalar için olan ilk tek başına cerrahi ile tedavi edildi.

Tedavi geri vücudun uzak bölgelerinde gelir tekrarlayan üretral kanser kemoterapi genellikle bir klinik olduğunu.

Aranan Kelimeler:


1 Yorum

  1. ben üratral darlıgı hastalıgını 10 yıl civarında çektim kapalı ve açık amaleyatlar geçirdim.doktorların çogu tam bir çözümünün olmadıgını söylüyordu en son kapalı ameleyat oldum karaman devlet hastanesindeki doktor hakan beyden allah razı olsun.bir tavsiye verdi.ameletat sonrası 16 lık sonda ile belli aralıklarda kendi kendime dilatasyon yaptım allaha şükür o kabustan kurtuldu.arkadaşlar açık amaleyatı tavsiye etmiyorum açık ameleyatla dar olan bölgeyi kesib saglam yerleri bir birine yapıştırarak yüzde 80 tedavi olacagımı söyleyib amaleyat ettiler fakat .diger amaleyatlardan daha kötü oldu.vucudumda dikiş yarası oldu artı olarak.kendi kendinizin dokyoru olun.belli aralıklarla kendinize dilatasyon yapın.tek çözüm bence bu belli bir zaman sonra tamamen iyleşiyor .allaha şükür ben iyleştim inşallah herkes şifa bulur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir