Anasayfa     Doktora Sor     Pratik Bilgiler

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

H1N1, H3N2 ve İnfluenza B gibi grip

Sağlık Bakanlığı, domuz gribi riskinin artık söz konusu olmadığını açıklayarak, domuz gribinin 2011 yılından itibaren ‘mevsimlik grip’ olarak değerlendirildiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı tarafından, medyada yer alan ‘domuz gribi’ haberlerine ilişkin basın açıklaması yapıldı. Pandemik İnfluenza A H1N1 virüsünün 2009 yılında tespit edildiği ve o dönemde domuzlarda görülen grip virüsünden de genetik materyal aldığı için ‘domuz gribi’ olarak adlandırıldığı hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“2009 yılında ilk kez ortaya çıktığı ve insanların bu virüse karşı bağışıklığı olmadığından çok sayıda kişiyi etkilemiş ve pandemiye (kıtalararası salgına) yol açmıştır. 2009 yılından günümüze kadar geçen sürede dünya genelinde pek çok insan bu virüsle karşılaşıp bağışıklık geliştirdiğinden 2009 yılındaki salgın riski artık söz konusu değildir. Pandemik grip, 2011 yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından mevsimsel grip olarak değerlendirilmektedir.”

H1N1 grip virüsünün, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de görülmeye devam ettiği belirtilerek, Türkiye’de son birkaç aydır H1N1, H3N2 ve İnfluenza B tipinde mevsimsel grip virüslerinin görüldüğü bildirildi.

H1N1, H3N2 ve İnfluenza B gibi grip virüslerinin hem dünya hem de Türkiye için artık tehlike oluşturmadığı ifade edilerek, görülen vakaların da bu kapsamda değerlendirilmediği kaydedildi.
İHA

Aranan Kelimeler:

H1N1, H3N2 ve İnfluenza B gibi grip hastalığı ile ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkın da aşağıda yazı resim ve videolar sunulmuştur

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
30 Ocak 2013
.


 

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz