Sağlık Ekibi Hastalık Bilgileri

    Sponsorlu Bağlantılar
Keşfedilmemiş virüsler var dikkat

Her virüsün kaynağının ve hangi hayvanlar tarafından taşındığının anlaşılması çok zor olsa da Amerikalı ve Bangladeşli bilim adamları bazı hesaplamalar yaparak yüzbinlerce virüsün keşfedilmeyi beklediği sonucuna vardı.

Bilim adamları, beyin iltihabı ve solunum yolu hastalıklarına yol açan Nipah virüsünü taşıyan bir yarasa türünde daha önce rastlanmayan 60 farklı virüs türü buldu.

Bu rakamdan yola çıkarak bilinen tüm hayvan türlerine göre hesap yapan bilim adamları, halen keşfedilmeyi bekleyen en az 320 bin virüsün olduğunu belirtti.

Bilim adamları, “mBio” dergisinde yayımlanan araştırmada, yeni türlerin bulunmasının gelecekteki salgınların önüne geçebilmenin yolu olduğunu vurguladı.

Virüslerin tespiti projesinin en az 6 milyar dolara mal olabileceğine dikkati çeken, bilim adamları ancak büyük bir salgınla kıyasla bu rakamın yüksek olmadığına dikkati çekti.

ABD’de “Predict” adı verilen proje, bugüne dek insan ve hayvanların yakın temasta olduğu bölgelerde 240 yeni virüsün keşfedilmesini sağladı.

corona virüsü MERS salgını
Op. Dr. Hasan Yılmaz, Yaz gribine yakalanmayın
Soru Sormak için Resme Tıklayın

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri