Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Prof. Dr. Bülent Tıraş Sperm sayısı sıfır olanlara babalık müjdesi

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 2. Başkanı ve Gazi Üniversitesi Tıp ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Tıraş, çok az sayıda sperm bulunan ağır oligospermi ile sperm hücresi yokluğu olan azosperminin birbirinden ayırt edilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

Ağır oligospermide meninin santrifüje edilmesiyle elde edilebilecek az sayıdaki spermin mikroenjeksiyon için kullanılabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tıraş, böylece ilave testlere veya sperm elde etme girişimlerine gerek kalmayabileceğini belirtti.

Soruna yönelik tedavi arayışları ile bu tür sorun yaşayan erkeklerin baba olma şansına kavuştuğunu anlatan Bülent Tıraş, testislerde normal üretilen spermlerin varlığına karşın boşaltım sistemindeki tıkanıklıktan kaynaklanan sorunlarda, testislerden iğneyle doku aspirasyonu (TESA) veya doku biyopsisi (TESE) yapılarak, sperm hücresi arandığını söyledi.

Tıkanıklığa bağlı durumlarda testisten yüzde 100’e yakın oranda sperm elde etmenin mümkün olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tıraş, tıkanıklık haricindeki nedenlere bağlı durumlarda ise sperm elde etme şansının yüzde 50 civarında olduğunu söyledi. Prof. Dr. Bülent Tıraş, daha basit, ucuz ve zahmetsiz olduğu için öncelikle iğneyle alma yönteminin tercih edilmesi gerektiğini, sperm üretimi olan hastalarda yüzde 80 civarında iğne yöntemi ile sperm bulunabildiğini belirtti.

İHA

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , , , , , ,

Prof. Dr. Bülent Tıraş Sperm sayısı sıfır olanlara babalık müjdesi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. emine dedi ki:

    hocam eşimin sperm sayısı sıfır çıktı doktor hiç çocuğunuzun olmayacağını söyledi tamamen kısır olduğunu söyledi sizde tedavisi olduğunu gördüm size nasıl ulaşabilirim acaba acil cevap yazarsanız çok sevinirim çünkü pskolojimiz çok bozuldu yoksa evliliğimizde çatırtılar çıkbilir lütfen dikkate alın

  2. selahatti dedi ki:

    MERHABALAR SAYIN HOCAM !!! ben selahattin ben 50 yasinda birisiyim ben bundan yaklasik 15 yil once doktora gittim cesitli ilaclar igneler vesayire cok seyler yaptik fakat iyi bir netice alamadik testislerden parcada alindi en son olarak doktorun ifadesi kisir oldugum soyledi ve bosuna ugrasmayin bosuna para harcamayin dedi ve oylece kaldi ,,,,, evliligimm bitti simdi bilmiyorum tip nerelere geldi neler yapiliyor size nasil ulasabilirim ? simdiden cok tesekkur ederim eger yardimci olursaniz saygilar

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri