Sağlık Ekibi Hastalık Bilgileri

    Sponsorlu Bağlantılar
Çocuklarda görülen titreme ve epilepsi

Epilepsi, en sık çocukluk çağında, özellikle de 0-1 yaş arasındaki bebeklik döneminde ortaya çıkıyor. Sanılanın aksine sadece vücutta kasılma ve çenenin kitlenmesi gibi büyük nöbetlerle değil, gözden kaçabilecek küçük nöbetlerle de gelişebiliyor. Örneğin, bebeklerde ani sıçrama epilepsinin işareti olabiliyor!

Halk arasında ‘sara’ olarak bilinen epilepsi; ateş ve kafa travması gibi herhangi bir tetikleyici faktör olmadan tekrarlayıcı bilinç kaybı ile bilinçte bozulmanın görüldüğü ataklarla gelişen bir hastalık. En sık çocukluk çağında, özellikle de 0-1 yaş arasında ortaya çıkıyor. Çocukluk çağındaki epilepsi tüm vücutta kasılma/atma, çenenin kitlenmesi ve ağızdan köpük gelmesi gibi belirtilerle seyreden büyük nöbetlerle gerçekleşebileceği gibi; tanınması zor ve kısa süren küçük nöbetlerle de ortaya çıkabiliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Uğur Işık, bebeklerde sadece kollar, bacaklar ve baş bölgesinde ortaya çıkan ani sıçramanın hafife alınmaması gerektiğine dikkat çekerek, “Klasik epilepsi belirtilerinin yanı sıra, bu tür kısa süren küçük nöbetlerin de asla atlanmaması gerekiyor. Çünkü bu küçük nöbetler anne babalar tarafından gözden kaçarsa sorun tedavi edilmediği için büyük nöbetlere dönüşebiliyor.” diyor.

Hangi nöbetler nasıl gözden kaçabiliyor?
Ani sıçrama ve kapanma: Bebeklikte kümeler halinde gelen, kollar, bacaklar ile baş bölgesinde ani sıçrama ve kapanma ile gelişen nöbetler ortaya çıkabiliyor.

Gözlerin sabit bir yere bakması: Çocuklarda kasılma, atma, gözlerin sabit bir yere bakması ve kusma ile gelişebiliyor. Vücudun tek tarafında kasılma veya vücudun tek tarafında anormal his ile de görülebiliyor.

Dalma: Absans nöbetlerinde çocuk sadece 5-10 saniye boyunca dalıyor ve çevresine karşı duyarsız oluyor.

Gece uykudan sık uyanma: Frontal lob denilen (beynin ön bölgesi) bölgede gelişen nöbetlerde gece uykudan sık uyanma, kasılma ve anlamsız hareketler görülebiliyor. Bu durum çoğunlukla uyku bozukluğu ile karışıyor. Ayrıca çocuk anlamsız yere kendi çevresinde dönme veya koşma şeklinde hareketler sergileyebiliyor.

Ani baş düşmeleri: Ani baş düşmeleri ve yere kapaklanma şeklinde nöbetler görülebiliyor.

Sıçrama: Bazen sadece ani elektrik çarpması benzeri sıçramalar (myokonik nöbetler) ortaya çıkabiliyor.

Epilepsi nedeni çocuğun hayat kalitesini belirliyor
Bazı türlerinde nöbetler günde 50-60 kez tekrar ederken, bazılarında ise yılda sadece 1-2 kez ortaya çıkıyor. Epilepsiye neden olan durum hayat kalitesinde en önemli belirleyici faktör oluyor. Çünkü bu faktör hem çocuğun zeka düzeyini ve davranış sorunlarını hem de epilepsinin şiddetini beliyor. Nöbet sayısı ve nöbet kontrolü hayat kalitesini belirlemede önemli bir rol üstleniyor. İlaçlarla kontrol altına alınabilirse çoğu çocuk okul, spor ve hobiler gibi günlük yaşam aktivitelerine devam edebiliyor.

Bazı türleri ilaçlar ile kontrol altına alınabiliyor
Hangi tedavinin uygulanacağında epilepsinin türü çok önem taşıyor. Çocukluk çağının iyi huylu genetik epilepsilerinin yüzde 80-90’ı ergenlikte düzeliyor. Bazen de epilepsiler ergenlik çağında başlıyor, bunların bir kısmı ömür boyu tedavi gerektiriyor. Epilepsilerin bir kısmı ilaç tedavisine çok iyi yanıt veriyor. En az 2 yıl, bazen de ergenlik çağına kadar ilaç kullanmak yeterli gelebiliyor. Ancak altta kafa travması veya menenjit gibi nörolojik bir sorun varsa tedavi edilmesi daha güç olabiliyor. Örneğin hastanın çok uzun yıllar ilaç kullanması gerekiyor.

Epilepsi cerrahisindeki başarı yüzde 80’lere ulaşıyor
Tüm epilepsilerin yüzde 20-30’unu dirençli epilepsiler oluşturuyor. Bu durumda ilaç dışında diğer tedavi seçenekleri gündeme geliyor. İlk yöntem de epilepsi cerrahisi oluyor. İyi seçilmiş hastalarda epilepsi cerrahisinin başarısı yüzde 80’lere ulaşıyor. Ancak ne yazık ki her dirençli epilepsisi olan çocuk ameliyat adayı olamıyor. Çocuğun epilepsi cerrahisi adayı olması için nöbetlerinin belli bir bölgeden kaynaklaması ve çıkarılacak bölgenin dil ve görme gibi önemli bir fonksiyonunun olmaması gerekiyor.

Beyne takılan pil belirgin düzelme sağlıyor
Çocuğun cerrahi yönteme uygun olmadığı durumlarda “vagus sinir stimülatörü” denilen beyin pili tedavisi düşünülebiliyor. Göğüs altına yerleştirilen pil, vagus sinirini belli aralıklarla uyarıyor ve bu nöbetlerde azalma sağlayabiliyor. Beyin pili tedavisiyle nöbetlerin tamamen durması mümkün olmasa da iyi seçilen hastalarda belirgin düzelme sağlanabiliyor. Diğer bir tedavi seçeneği de ketojenik diyet. Bazı tür epilepsilerde etkili olan bu diyet yağdan çok zengin beslenilmesi prensibine dayanıyor.

Nedenleri neler?
Kromozom anomalileri,
Beyin oluşumundaki yapısal bozukluklar,
Beynin oksijensiz kalması veya beyin kanamaları,
Tümörler,
Kafa travması,
Menenjit gibi beyin enfeksiyonları epilepsiye sebep olabiliyor.

Çocuğumuz atak geçirdiğinde…
Nöbet sırasında çocuğunuzu sağ ya da sol tarafına doğru yatay pozisyonda yatırın.
Başının altına bir yastık koyun, yakası sıkıysa gevşetin.
Sallamayın, üstüne su dökmeyin, ağzına bir şey sokmaya çalışmayın.
En yakın sağlık kuruluşuna götürün ya da çocuğunuzu izleyen doktoruyla iletişim kurun

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , ,

Çocuklarda görülen titreme ve epilepsi Hakkında Yapılan Yorumları

 1. Adem diyor ki:

  Oğlum 8 yaşında 5 yaşında iken bir kere ve geçen senede uykuda iken titreme kasılma ve ağız kayması oldu, Hastaneye götürdük kalp ve beyin filmleri çekildi herhangi bir şey yok dendi, şimdi yine uykuda kasılma, titreme ve salya akıntısı oldu , ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla…
  Mail adresime cevap verirseniz çok mutlu olurum.

 2. selma diyor ki:

  benim oglum 9 yaşında ama 4 yaşından beri uykuda vücut titremesi oluyo bazen uykuda kalkıyo el kol hareketleri yapıyo bagırıyo ben su verdikten sonra yine tekrar uyumaya başlıyo ama yine vücut titremesi oluyo. NOLUR BİLGİ VERİN

 3. yasemin diyor ki:

  ben yasemin oğlum 3.5 yaşında 3 gün dişi ağrıdı ve bununla beraber ağızda kayma oldu ve gözünüde aynı tarafa kısıyor dişinden olduğunu söylediler 2 gün önce dişini çektirdik hala aynı şekilde ne yapmalıyım dişinin yerinden olabilirmi

 4. gülden diyor ki:

  kızım 3,5 yaşında 1 aydır 3.kez uykudan öksürerek ve kusma refleksiyle titreyerek uyanıyor.daha önce böyle birşeyle karşılaşmamıştık.hangi bölüme götürmeliyim,hangi tetkikleri yaptırmalıyım cevaplarsanız sevinirim

 5. vedat diyor ki:

  merhaba 11 aylık kızım var bir defa ateşten dolayı havale geçirdi hasnede yattı kanında enfeksiyon var denildi çıktıktan 1 ay sonra oynarken bi anda titremeye başladı ve bize tepki vermedi doktora götürdügümde ise birşeyi yok denildi bunun sebebi ne olabilir korkuyorum tekrar olacak kalıcı bi hasar olacak diye ne yapmalıyım ne doktoruna götürmeliyim

 6. sevda diyor ki:

  Kızım 8 yaşında uykuya dalarken kol yada bacagını 1 kez ani hareket ettiriyor bu sürekli titreme gibi devam etmiyor ama yinede merak ediyorum sebebi ne olabilir

 7. filiz diyor ki:

  Oğlum 3 4 yaşından beri uykusunda vücudu titriyor ve arada bir gözü dalıyor şimdi 7 yaşında halen şikayetlerimiz devam ediyor ne olursunuz yardımcı olun oğluma ne yapmamız lazım hangi doktora baş vurmalıyız

 8. Büşra diyor ki:

  Merhaba,2,5 yaşındaki oğlum yaklaşık son bi aydır uykuya yeni dalmışken ya da tam dalarken aniden bacakları ayakları titriyor.birkaç saniye Sürüyor. Bunun nedeni uykuya dalarken korku falan mi yoksa nörolojik bir sorun mudur? Doktora götürmem gerekiyor mu?

 9. erhan diyor ki:

  Merhaba, 3 aylık oğlumda bacak titremesi var. tutunca duruyor. 1-2 günde bir yapıyor. en uzun sürdüğü süre 15 saniye. sizce normal mi? çocuk nörolojisine götürmeli myim? lütfen mail atarak cevap verin bana.

 10. BURCU diyor ki:

  Merhabalar. Oğlum eylülde 1 yaşına girdi. Yaklaşık 1 aydır uyku problemi yaşıyoruz. Bir aydır ne gecesi var ne gündüzü. Fakat dün gece oğlum çok tuhaf bir şekilde tabiri caizse zangır zangır titreyerek ve titremeli kısık bir sesle ağlayarak uyandı. Daha önce böyle bir şey hiç yaşamadık. Sakinleştikten sonra normalden farklı davranışlar sergiledi gözleri bir dalıyor bir kapanıyor uyku moduna giriyor daha sonra kahkahayla gülerek oyun oynamak istiyordu. Bir de oğlum halının üzerinde anlamı olmadan bir arkaya bir öne emekleyerek ilerliyor. Biz oyun oynadığını düşünmüştük ancak dün gece iki kez bu şekilde titreyerek ve doğuk doğuk terleyerek uyandıktan sonra çok endişelendim. Sizce çocuğum epilepsi olabilir mi ? Lütfen bana yanıt verin çok zor durumdayım.

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri