Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu çocuklarla pazarlık yapmayın

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, okulla ilk kez tanışacak çocukların alışma sürecinde sorun yaşamaması için eğitimcilere ve velilere büyük sorumluluklar düştüğünü söyledi.
Free Image Hosting At Resim Yükle, Images Upload
Çocukların okula uzun süre alışamamasında, velilerin, çocukla pazarlık yapması gibi yanlış uygulamaların büyük etkisi olduğunu ifade eden Doç.Dr. Karabekiroğlu, okulla ilgili kaygılı konuşmalar yapılmasından özenle kaçınması gerektiğini kaydetti.

Uzun bir yaz tatilinin ardından 2010-2011 eğitim ve öğretim dönemi başlıyor. İlköğretim ve ortaöğretimokullarındaki 15 milyon öğrenci ve 650 bin öğretmen, 20 Eylül’de ders başı yapmaya hazırlanıyor. Bu öğrencilerden 1 milyon 100 bini okul öncesiyle, 1 milyon 300 bini ise ilköğretimle ilk kez tanışacak.

OMÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Koray Karabekiroğlu, minik öğrencilerin okulda sorun yaşamaması için hem velilere ve hem öğretmenlere bir takım uyarılarda bulundu. Okul hayatının, çocuğun gelişimini ve psikolojik durumunu olumlu yönde etkileyebilmesi için püf noktalarına dikkat çeken Dr. Koray Karabekiroğlu, öğrencilerin okul korkusu yaşamasını önlemek ve onları okula daha kolay alıştırmak için velilerin çocukla birlikte okulu önceden ziyaret etmeleri, aynı sınıfta okuyan çocukların aileleri ile okul dışında da iletişim kurmaları, öğretmenle çok yakın bir diyalog içinde olmaları ve okulla ilişkili kaygılı konuşmalardan kaçınmasının önemini vurguladı.

Doç. Dr. Karabekiroğlu; okul korkusu yaşayan ve okula gitmeye ikna edilemeyen çocukların ailelerine şu önerilerde bulundu: “Evde, okulla ilgili zorlayıcı, pazarlık yapıcı konuşmalardan olabildiğince kaçınmak gerekiyor. Okula gitmenin bir alternatif olabileceğini ima eden sözler kullanılmalı, kararlı ve sakin bir tavırla olaya yaklaşılmalı. Velinin çocukla birlikte okulda bir süre kalması ve birlikte geçen sürenin aşamalı olarak azaltılması daha akılcı olacaktır. Öğretmenler de bu konuda duyarlı ve anlayışlı olmalıdır. Aksi halde birkaç haftayı aşan okul korkusu, kaygı bozuklukları gibi çeşitli psikiyatrik bozukluklara yol açabilir.” dedi.

Okulun ilk haftalarında öğrenme güçlüğü, dikkat sorunu veya sosyal etkileşim becerilerinde sıkıntı yaşayacak çocuklara karşı doğru bir yaklaşım sergilenmesi gerektiğine de değinen Karabekiroğlu, “Böyle durumlarda veliler veya eğitimciler çocuğa ‘yaramaz’, ‘tembel’, ‘sorumsuz’, ‘korkak’ vb. etiketler takmaktan kaçınmalıdır. Etiketlemenin azaltılması ve çocuğun sorunlarının giderilmesi için öğretmenlere önemli sorumluluklar düşüyor. Öğretmenler gelişimsel ve psikiyatrik sorunlar hakkında doğru bilgilere sahip olmalı, sorunlar ortaya çıkmadan önce ne yapılacağını bilmelidir.”

Cihan

Aranan Kelimeler:


  1. sayın hocam iki yıl kadar önce oğlumun yaşadığı bazı sıkıntılar için size başvurmuştuk oğlum o zaman ana sınıfına devam ediyordu bizi yönlendirmeniz sonucu oğluma zeka testleri falan yaptırdık zeka testi sonucuna göre=sosyal gelişimsek davranış bozukluğu(İSTEKSİZLİK) SİZİN TEŞHİSİNİZE GÖRE İSE ” ASBERGER SENDROMUNUN NORMALE EN YAKIN SEYRİ ” 6 aylık süreç için RİSPERDAL 0.5ML başladık tekrar 6 ay sonra kontrolde seanslara devam etmeye gerek duymadınız .
    şu anda oğlum 2. sınıfta isteksizliği devam ediyor hatta asberger sendromunun neredeyse bütün belirtileri kayboldu diyebilirim bu durma memnun olsamda bir anne olarak ders çalışmaya karşı onu nasıl istekli hale getirebilirim bilemiyorum .Bu arada masa tenisi,basketbol kurslarına gidiyor aynı dozda ilaç kullanmaya devam ediyorum bana önerebileceğiniz kaynak bir kitap varmıdır
    bu mailimin elinize ulaşmasını umut ediyorum saygılar

  2. Merhaba Koray Bey ben size Sayın Nezihe Ayok aracılığla yazıyorum.Benim oğlum 8.sınıf öğrencisi bu sene sbs sınavına girecek,ders durumu gayet iyi dersaneye gidiyor öğretmenleri çok memnun hedefi de çok yüksek fakat çok heyecanlı bu yüzden de çok kaçırdığı sorular oluyor ne yapmamızı önerir siniz heyecandan dolayı dikkat hataları da olabiliyor.Bize yol gösterebilirseniz sevinirim.TEşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir