Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Dr. Cem Kara Doğar doğmaz sünnet daha sağlıklı

Yenidoğan sünnetinin, bebeklerde oluşan penis kanalı darlığı ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırdığını ve bebekleri enfeksiyondan korumada 10 kat daha avantajlı olduğunu belirten Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Cem Kara, sünnetin lokal anestezi ile ve dikişsiz olarak gerçekleştirildiğini söylüyor.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

Son yıllarda bilinçli anne babaların yenidoğan sünnetini tercih ettiğini söyleyen Dr. Cem Kara, “Yurtdışında ise farklı bir dine mensup olmalarına karşın bebeklerini enfeksiyondan korumak isteyen anne babalar da bu sünneti yaptırıyor. Ancak yeni doğmuş bebeklerde örneğin cinsel organda şekil anomalisi varsa, idrar deliği altta ya da üstteyse, 6-7 ay sonra genel anestezi ile ameliyat şeklinde sünneti yapmak gerekiyor” diyor.

Bebeklerde ilk bir yıl içinde sünnet derisinde daralma ve idrar yolu enfeksiyonu oluştuğunu anlatan Dr. Cem Kara, yenidoğan sünnetinin avantajlarını şöyle sıralıyor:

• Lokal anestezi sayesinde bebekler genel anestezinin olumsuzluklarından uzak kalıyor.
• Yara iyileşmesi daha kolay oluyor.
• Enfeksiyondan korunuyorlar.
• Evde bakım kolaylığı oluyor.
• Sünnet olduktan sonra bebek aynı şekilde giydirilebiliyor.
• Pansumana ihtiyaç olmuyor.
• Bebeğin ağrısının olma ihtimaline karşı annenin emzirmesi ağrının dinmesini sağlıyor.
• Bebeğin yarası en az 24-48 saatte iyileşiyor.
• Evde bebeği sabah ve akşam kullanılması amacıyla bir krem veriliyor.
• Yenidoğan bebekler sünnet olduktan 48 saat sonra banyo yapabiliyor.

NEDEN 24 SAAT BEKLENİYOR?
Yenidoğan sünnetini yapabilmek için doğumdan sonraki 24 saati geçirmek gerekiyor. Bu sürede bebeğin hayatla bağdaşması izleniyor, kalp ve akciğerinde sorun olup olmadığına bakılıyor.

Dr. Cem Kara, bebekler doğduğunda K vitamini iğnesi yapıldığını, bunun da kanamayı önlediğini, karaciğerin bazı maddeleri yeterince üretememesi, barsaktaki bakterilerin yapılamaması nedeniyle K vitamininin olumlu etki yaptığını söylüyor. K vitamininin etkisi de 24 saatte görülebiliyor.

Ailelerin bebek daha anne karnındayken bu kararı vermelerinin daha doğru olduğunu, bebek doğduktan sonra anne babaların duygusallaşıp sünnet yaptırmaktan kaçındıklarını anlatan Dr. Cem Kara şunları söylüyor:

“Anne ve babaların bu durumda ilk bir ayı beklemelerini öneriyoruz. İlk 24 saati geçirip sünnet yapmak bebeklerde ağrı duygusunun çok az olması nedeniyle sıkıntı yaratmıyor. Annenin bebeğini emzirmesi, sütteki bazı maddelerin yatıştırıcı etkisi bebeğin bu süreci daha rahat atlatmasını sağlıyor. Böylece sünnet sonrası ağrı kesiciye gerek kalmıyor, annenin emzirmesiyle halloluyor.”

YA İKİ YAŞINA KADAR, YA ALTI YAŞINDAN SONRA SÜNNET
Sünnet konusunda doğru yaşın ne olduğu her zaman merak ediliyor. Dr. Cem Kara doğduktan sonraki ilk 24 saatte yapılmıyorsa, 0-2 yaş arasında sünnet yapılmasını önerdiklerini, 2-4 yaş arasındaki çocukların sünnet konusunda psikolojik travma yaşayabileceklerini belirtiyor. Bebeklerin bir ayı geçtikten sonra genel anestezi altında sünnet edilmeleri gerektiğini vurgulayan Dr. Cem Kara, “ABD’de yenidoğan sünnetini Müslüman olmayanlar bile çocuklarını idrar yolu enfeksiyonlarından korumak için yaptırıyor. Bu nedenle kanal darlıkları, idrarını yapma güçlükleri nedeniyle yenidoğan sünnetinde artış görülüyor. Arap toplumlarında sünnet ilk 40 günde yapılıyor. Bir tek Türklerde sünnet töreni de eklensin diye büyük yaşta yapılıyor” diyor.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , ,

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri