Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Op. Dr. Selim Muğrabi çocuklara ne zaman ayakkabı giydirilmeli

Hangi ayak yapısındaki çocuklar hangi spor türüne yönlendirilmeli? Çocuklara 18 aylık oluncaya kadar neden ayakkabı giydirilmemeli ve kişiye özel tabanlıklar hangi sorunların aşılmasında etkili? İşte yazı dizimizin bu bölümünün dikkat çeken başlıkları ve konunun uzmanının yanıtları…

İnsanın hayatını büyük ölçüde etkileyen yürüme bozuklukları ve ayak anatomisine bağlı sorunlar çok küçük yaşlarda ve hatta doğuştan olabiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, ayaktan kaynaklı sıkıntıların ve özellikle yürüyememe probleminin en sık düztabanlık veya yüksek kavis sorunları nedeniyle ortaya çıktığını söylüyor. Sporcularda stres kırığı gibi özel durumlar da yürüme güçlüğüne yol açabiliyor. Ayak iç kavisini destekleyen kasın iyi çalışmaması sonucu ortaya çıkan bir sorun olan düztabanlıkta bu kasın çalışma bozukluğu doğuştan olabildiği gibi romatizmal hastalık, diyabet ya da travma sonrasında da oluşabiliyor. Tedavisinde şikâyetleri ortadan kaldırmak üzere yapılan kişiye özel tabanlıklar ya da cerrahi teknikler uygulanıyor. Hangi hastaya hangi tedavinin uygun olduğuna ise kişiye özel muayene sonrasında karar veriliyor. Ayak başparmak tarak kemiği bileşkesinde eklemde oluşan deformiteye, “halluks valgus” adı veriliyor. Bu hastalıkta ana etkenin hastanın basma kusuru olduğu belirtiliyor. Ayrıca çok yüksek topuklu ya da önleri çok sivri ayakkabılar da problemin ortaya çıkışını tetikliyor. Çocukluk döneminde ortaya çıkan tablolarda ise sorunun genetik olduğu belirtiliyor. Başparmak çıkıntısında hastalığın temel tedavisi cerrahi olarak gerçekleşiyor. Kişiye özel tabanlık, parmak arası silikon aparatlar, gece atelleri şikâyetleri gidermeye yönelik olup tedavi edici özellikleri bulunmuyor. Hastalarda cerrahi tedavide, ayağın basma bozukluğu ve gelişmiş deformitenin beraber düzeltilmesi, ameliyat sonuçlarının başarısında en önemli etken olarak görülüyor. Hastalar bu cerrahiden yaklaşık 3 ay sonra normal yaşantılarına geri dönebiliyor.

AYAĞIN FARKLI BÖLGELERİNDEKİ AĞRILARIN ANLAMI

-Ayakta meydana gelen ağrıyı oluştuğu bölgeye göre değerlendirmek gerekiyor.
-Hastaların başparmaklarının etrafında ve genellikle kızarıklığın eşlik ettiği durumlarda halluks valgus (başparmak çıkıntısı) ağrısından şüphelenilmesi gerekir.
– Yi ne başparmaklarda ağrı ile beraber hareket kısıtlılığı söz konusu ise hastalarda halluks rigidus (başparmak kireçlenmesi) olabileceği düşünülmelidir.
– 3. ve 4. parmaklarda ayakkabı çıkarma isteği uyandıran uyuşma benzeri ağrılarda morton nörinoması (ayakta sinir sıkışması) olabilir.
-Hastalarda ayağın arka bölümünde sabah yataktan kalkma sırasında oluşan ve birkaç adımda geçen ağrı topuk dikeni ve aşiltendinitisi düşündürür.
– Yürümeyle oluşan ve ayağın orta bölümü ağrıların sebebi düztabanlık olabilir.
– Spor yapan 8-12 yaş arası çocuklarda topuk etrafı ağrılarında büyüme kıkırdağı sorunları olabilir.

AYAKKABI ALMAK İÇİN AKŞAMI BEKLEYİN

– Ayak yapınıza uygun ayakkabılar seçin.
– Ayakkabı almak için genellikle akşam saatlerini tercih edin. (Günsonu ayağın en şiş halidir. Bu durumda ayakkabı alınması ayağın ayakkabı içinde sıkışma olasılığını ortadan kaldırır.)
– Ayakkabı alırken sağ ve sol tekleri ayrı ayrı deneyin ve ayak numaralarınızın farklı olabileceğini unutmayın.
– Yürüyüşlerde mutlaka uygun spor ayakkabılar seçin.
-Abiye kıyafetlerde kullandığınız ayakkabıları giyme sürenizin 2 saati geçmemesine özen gösterin.

4 YAŞINA KADAR GENİŞ VE BAĞCIKLI AYAKKABI GİYDİRİN

Çocuklarda yürüme refleksi yaklaşık 12-14 ay civarında gelişiyor. Op. Dr. Selim Muğrabi, “Çocukların ayak ve yürüme gelişimlerinin doğru şekilde olması ve ayağın yeri doğru hissetmesi için 18 aya kadar yalın ayak yürümeleri gerek” diyor. Bu dönemde ilk adım ayakkabılarının patik tarzında seçilmesi gerekiyor. Ayrıca 4 yaşına kadar olan çocuklar için önleri geniş, topuk bölgesi yumuşak ve bağcıklı ayakkabılar tavsiye ediliyor.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri