Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Soğuk ateş nedir

Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir. Vücut ısısı 36,2 – 37,5 arasında ise normaldir.

genellikle ateş olarak kabul edilen derece 38´in üzerindeki değerlerdir.
Çocuğunuza dokunduğunuzda cildinin size sıcak gelmesi, her zaman onun ateşi olduğu anlamına gelir.

ateşin nedeni, genellikle soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, bronşit, sinüzit, kulak iltihabı, bağırsak iltihabı veya böbrek hastalıklarından biri olabilir….çok sıkıntıdan ateş yükselmez.

Diğer taraftan, vücut ısısı gün boyunca da 0,5 derece oynar. Sabahın erken saatlerinde ısı düşük, akşam saatlerinde yüksektir.. ateşle birlikte; üşütme, titreme, baş ağrısı, bunalma, huzursuzluk, vücut kırgınlığı, iştahsızlık, kabızlık, sayıklama, havale veya koyu renkli idrar çıkarmada görülebilir.

Çocukların ateşleri;
1-kulaktan,
2-dil altından,
3- popodan ve
4-koltuk altından ölçülebilir.

Bu 4 yer , ateş ölçme noktalarıdır. Vücut sıcaklığı bedenin her yerinde aynı değildir… Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0.5 derece daha düşük çıkar.

2-2.5 yaşından küçük çocuklarda dil altından ölçüm yapmak teknik olarak biraz zordur ve civalı cam derece kullanılması önerilmez.

Elektronik derecelerin ölçüm süresi ise 3-4 dakika sürer.
Kulak dereceleri de saniyeler içinde güvenilir ölçümler yapabilir. Ancak ucunun bebeğin kulak kanalına iyi oturduğundan emin olmanız gerekir.
Yanınızda mutlaka rahat kullanılabilecek bir derece bulundurmanızı öneririm.

Her seviyedeki ateşi tehlikeli sayılmaz…kabul edilen ateş sınırları şudur :

Ateşsiz: 34.4-37.9
Ateşli: 38.0-39.9
Yüksek ateşli: 40.0 ve yukarısı.

Eğer çocuğunuzun ateşi yoksa fakat hasta görüntüsünü korumaya devam ediyorsa ; 1 saat içinde ateşini bir daha ölçün.

Çocuğunuzun ateşi 38.0 ile 39.9 arası ise, bazı uygulamalarda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzun ateşi daha da yüksek ise hemen doktora gitmeniz şarttır.

Yeni doğan dönemdeki bebeklerde enfeksiyonla savaşma yeteneği kısıtlı olduğundan ciddi enfeksiyonlar gelişebilir. ..bebeğin ateşinin 38 derecenin üzerine çıktığı durumlarda derhal doktorunuza götürün ve asla doktora danışmadan hiç bir ilaç vermeyin..

Ateş, vücudun enfeksiyonlarla savaşma yöntemlerinden birisidir.
Çocuğunuzun her ateşi çıktığında doktoru görmenizi gerektirecek bir durum olmayabilir.
Dikkatli olmak koşuluyla kendi başınıza da çocuğunuzun ateşini kontrol altına alabilirsiniz.

acilen doktora başvurmanız gereken durumlar şunlardır :

1- Çocuğunuzun ateşi 40.0 derece ve yukarıda ise,

2- Çocuğunuz çok hasta veya açıklayamadığınız hastalık belirtileri taşıyorsa,

3- Çocuğunuz bir şey içmek istemiyor, durmadan ağlıyor veya çok halsiz görünüyorsa,

4- Çocuğunuz ateşli havale geçiriyorsa.

( Ateşli havale, genelde çocuğunuzun ateşi normalden çok yüksek ise görülür. ..Havale anında çocuğunuzun elleri ve ayakları şiddetli bir şekilde sallanmaya başlar ve gözleri arkaya doğru kayabilir. Ateşli havale genelde 1-5 dakika sürer….Lakin çocuğunuzun elinin veya kolunun birkaç kere sallanması, onun havale geçirdiği anlamına gelmez. )

5- Orta dereceli ateş (38.0-39.9) 24 saatten daha uzun sürerse ve ateşten başka burun akıntısı veya öksürük gibi başka hastalık belirtileri yoksa. Bu durumda ateşin nereden kaynaklandığını bulmak gerekebilir.

6- Çocuğunuzun ateşi orta derecede 48 saatten (2 tam gece ve gündüz) daha uzun sürer ve ateş düşürücü ilaçlarla bile düşmezse…

Eğer çocuk 3 aydan daha küçükse hemen doktora başvurmanız gerekir.

Dikkat edilmesi ve yapılması gereken hususlar şunlardır:

1) Bebeğin üzerini açarak bekleyin ve 15 dakika sonra ateşini tekrar kontrol edin.
2) Eğer çocuğunuz 3 aydan büyükse, yine ilk yapılması gereken: Üzerini açmaktır.
3) Çocuğunuzun ´ateşi çıkarken titremesi son derece normaldir…”Üşüttüğü için ateşi çıktı” diye üzerini örtmeyin. 4) Kalın giysiler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur.
5) Eğer çocuğunuz titriyorsa, onu bir çarşaf veya ince bir havluya sarın.
6) Üzerini açmanıza rağmen çocuğunuzun ateşi 39 derecenin üzerine çıkıyorsa, hemen doktorunuzu arayın.
7) Bu arada ısıyı hızla düşürmenin yolu, ılık duşa sokmak veya ılık ıslak havlu ile kompres yapmaktır… 2-3 tane havluyu soğuk olmayan yaklaşık 35-36 derece sıcaklıkta su dolu bir leğene koyun. ondan sonra bir havluyu hastanın alnına yerleştirin, diğer havlular ile bilek içlerini, koltukaltlarını, karın ve kasık bölgelerini silin. bezleri en fazla 3 dakika da bir suya sokun. bir havluyu ıslatıp alna koymanın ateş düşürmeye bir yararı olmayacaktır. 20-30 dakika boyunca havluları sık sık ıslatarak sürekli değiştirmeniz lazım.
8) Çocuğunuzu ılık suyla doldurduğunuz küvetin içinde en az 15-20 dakika oturtun.
9) Arkaya doğru yatmasına izin vermeyin.
10) Suyu çocuğunuzun kafasından aşağıya dökmeyin. Bir süngeri ıslatarak, onu çocuğunuzun vücudunun etrafında gezdirin. Büyük bir havluyu ılık su ile ıslatıp tüm vücudunu havluya sarın. Sadece eklem yerlerine ılık su ile kompres yapmak yetersiz kalır.
11) kesinlikle alkollü kompreslerle ateş düşürmeye çalışılmayın..çünkü bunlar damarları büzer ve ateşin düşmesini engeller, üstelik vücudun iç ısısını daha da yükseltir. özellikle küçük bebeklerde havale riskini arttırır.
12) Çocuğunuz titremeye başladığı zaman, onu küvetten çıkarın ve bir havlu veya ince bir çarşafa sarın.
13) Parasetamol, “Asprin içermeyen ağrı kesicilerde” bulunan aktif maddedir.
Çocukluk döneminde tercih edilen ateş düşürücüler genellikle bu maddeyi içerir… Parasetamol 4-6 saatte bir verilir. Ateş parasetamole rağmen 38 derecenin üzerinde seyrederse, doz aralığını 4 saatten 3 saate almak gerekir. Bu durumda da ikinci bir ilaçla parasetamolü dönüşümlü bir şekilde kullanmak gerekir.
14) Çocuklarda hiçbir zaman aspirin ateş düşürücü olarak kullanılmaz.
15) Aktif maddesi İbuprofen olan ilaçlar ise 3 saatte bir parasetamolle birlikte kullanılmalıdır.
16) bol bol su içirin.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: ,

Soğuk ateş nedir Hakkında Yapılan Yorumları

 1. mehmet dedi ki:

  bir soru soracağım, konuyla pek alakası olmasa da;
  bir insan her hangi bir soğuk algınlığı, grip gibi hiç bir hastalığı olmamasına rağmen soğuk havada çok sıcakmış gibi hissedebilir ve terleyebilir mi (yaz sıcaklarında olduğu gibi)? eğer evetse bu bi hastalık mıdır?

 2. adem dedi ki:

  2,5 yaşındaki oğlum,soğuk ateş sonrası havale geçirdi, 24 saat dolmadan tekrar havale geçirdi. ancak ikinci havalede ateşini düşüremediler yoğun bakımlık oldu. benim anlamadığım soğuk ateş nasıl oluyor da bir anda yoğun bakımlık oluyor. ve havale süreside 3-5 dakika uzun sürdü.

 3. emre dedi ki:

  oğlum henuz 1 yasında dun bırden bıre vucudu buz gıbı oldu daha oneden duyduğum icin hemen fııl kullandım ıyı oldu ama soğuk ates nasıl ldu anlamadım

 4. zeynep dedi ki:

  merhaba hocam benim oğlum 6.5 aylık 30 gundur hep ateşi var.ateşi 37.9 38 arasıdır .tahlil tutular opucuk hastalığı denildi.tedavisi yokmuş.bu hastalıkta ateş bu kadar surer mı

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri