Toplumda kısırlık oranı neden artıyor.?

Toplumda kısırlık oranı neden artıyor.?

 
Gelişmemiş toplumlarda daha sıktır kısırlık vakaları. Bunun nedeni insanların geçirmiş oldukları enfeksiyonlar. Enfeksiyon tüplere ve rahime zarar veriyor. Tıkanmalar olabiliyor. Bunu özellikle Türkiye’nin doğu bölgelerinde ve Anadolu kesiminde daha sık görüyoruz. Ayrıca yolla cinsel bulaşan hastalıklar da üreme organlarında tıkanıklık yapıyor. Çalışma şartları nedeniyle bayanlarda kariyer hastalığı da kısırlığa kapı aralamakta. Özellikle 18-25 yaş arası bayanlar çocuk doğururlar ama kariyer nedeniyle bu yaş 35′lerin üzerine çıktı. Bu yaşlarda yumurtalarda azalma meydana geldiği için kısırlık sorunu oluşabiliyor. Bu tüp bebek te de bir bakıma şansı azaltıyor.

Yaş dışında başka etkenler de var mı.?

Çevre faktörleri de kısırlığa neden olabiliyor. Bununla birlikte yiyeceklerdeki katkı maddelerinden, kullandığınız teknolojik aletlerden yayılan ısı ve radyasyona kadar bir sürü faktör, bayanlarda yumurtaların, ekreklerde spermlerin kalitesini bozduğu için kısırlığa yol açabiliyor. Sigara kullanımı da doğurganlığı olumsuz etkiliyor. Kadınlarda erken menepoza dahi yol açabiliyor. Yine sebze ve meyvede bulunan hormonların üremeye olumsuz etkileri, bence önümüzdeki dönemde en önemli konulardan biri haline gelecek.

Doğru tüp bebek merkezini nasıl buluruz.?

Bu çok önemli bir sorun. Türkiye’de yüzün üzerinde tüp bebek merkezi var. Biz önümüzdeki dört beş yıl içerisinde bu sayının iyice azalacağını, iyilerin daha da büyüyeceğini, zayıfların ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Ancak hastalar açısından bakarsanız bu kardar çok merkez içerisinde yanlış tercih yaparak hata yapabilir. bu nedenle hastalar medya aracılığı ile bilgilendirilmelidir. İkincisi de hastalar tedavi olmadan önce, bu merkezlerden klinik başarıları hakkında bilgi almalılar. Burada en önemli konu doğru bilgilenme. Gittikleri merkez dışında, tedavi olan hastalardan da bilgi alınmalı. Tatmin oluyorlarsa oraya gidip tedavi olmaları gerekiyor.

Zaman/ Pazar & Sağlık

Aranan Kelimeler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir