Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Şok diyetle haftada yedi kilo

Son zamanlarda popülerliğini artıran ve kısa zamanda hızlı kilo vermek için uygulanan şok diyetler, kilo vermeye yardımcı olmadığı gibi vücutta birçok yan etkiye neden oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, şok diyetler olarak bilinen bu diyetlerin zayıflatmadığı gibi hasta ettiğini söyledi. Peki sağlıklı bir şekilde ve mümkünse de hızlı bir yolla nasıl kilo verilir? İşte uzmanın aktardıkları;
Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, şok diyetlerin uzun vadede kilo vermeye yardımcı olmadığı gibi vücuda da birçok yan etkiye neden olduğunu belirtti. Öztürk, bu diyetlerin günlük gereksinim duyulan kalorinin ancak yarısını karşıladığını ve dengeli beslenme bilincini engellediğini söyledi.
3-5 günlük şok diyetler : Şok diyetlere başvuran kişilerin 3 günlük, 5 günlük diyet programları ile kısa yoldan zayıflamayı hedeflediklerini ancak yaşam boyu yeterli ve dengeli beslenme bilinci oluşturamadıkları için bu diyetlerin zaman kaybına yol açtıklarını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk,“Bu diyetlerle yağ kaybından çok kas dokusu kaybedildiğinden metabolizma yavaşlar ve kişi normal beslenme düzenine geri döndüğünde verdiği kiloları fazlasıyla almaya başlar. Yine bu diyetlerde düzensiz kilo alıp vermek vücutta insülin direncine sebebiyet vererek şeker hastalığı riskini arttırmaktadır.” dedi.
Diyette bu belirtiler varsa dikkat : Özellikle bu diyetlerin tehlikeli yan etkilerinin olduğuna değinen Öztürk, şunları söyledi: “Şok diyetler olarak bilinen ve günlük gereksinim duyduğumuz kalorinin yarısını ancak karşılayan bu diyetlerin yan etkileri baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, ishal, kabızlık, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, saç dökülmesi, bazal metabolizma hızında azalma şeklinde ortaya çıkmaktadır.”dedi
Sağlıklı kilo vermek için ayda kaç kilo vermeyi hedeflemeliyiz? : Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Öztürk, sağlıklı kilo vermek isteyenler için şu tavsiyede bulundu: “Her şeyden önce sağlığınızı korumak, verdiğiniz kilolarınızı tekrar almamak istiyorsanız hedefiniz ayda 2 ile 4 kilo arasında bir kilo kaybı olmalıdır. Diyetiniz tek bir besin grubuna dayalı olmamalı, tüm besin gruplarını yeterli miktarlarda içermelidir.”dedi.

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri