Dr. Tuncay Çakır Dizlerde kreçlenmede yeni tedavi PRP uygulaması,

Tıp dünyasında, kök hücrelerin yenilenmesi amacıyla hastalardan alınan kanın hücrelere ayrılıp pıhtılaşan kısmının yeniden hastaya verilmesi yöntemi olarak nitelendirilen PRP uygulaması, dizlerinde kireçlenme problemi yaşayan hastalar için de umut oldu.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Tuncay Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güzellik merkezlerinde kök hücrelerini canlandırması, bölgesel kan dolaşımını artırması amacıyla cilde uygulanan hastanın kendi kanını alıp, belli aşamalardan geçtikten sonra pıhtılaşma hücrelerine ayırarak hastaya yeniden verilmesi yöntemini dizlerinde kireçlenme rahatsızlığı bulunan hastalara uygulamaya başladıklarını söyledi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 6 ay önce başladıkları uygulama kapsamında 7 hastanın tedavi edildiğini anlatan Çakır, 6 hastadan olumlu yanıt aldıklarını, bir hastada ise yüzde 25 oranında iyileşme sağlandığını ifade etti.

Dizinde kireçlenme problemi yaşayan hasta üzerinde önce bir araştırma yaptıklarını, kanında pıhtılaşma bozukluklarının olup olmadığını incelediklerini anlatan Çakır, şöyle konuştu:

”Testler olumlu çıktığında hastanın kolundan özel iki tüpe kan alıyoruz. Tüplerdeki kanı vakit kaybetmeden özel cihazla ayrıştırıyoruz. Yüksek hızda 10 dakika süren ayrıştırma ile hastanın kendi kanındaki beyaz hücreler, kırmızı kan hücreleri ve pıhtılaşma hücreleri ayrılıyor. Pıhtılaşma hücrelerinden bir miktar alıp, hastanın dizine enjekte ediyoruz.”

Uygulamanın birer hafta ara ile iki aşamada gerçekleştirdiklerini söyleyen Çakır, özellikle ikinci aşamanın ardından hastanın ağrılarında ciddi oranda azalma olduğunu ve yaşam kalitesinin düzeldiğini bildirdi.

Uygulama ile dizlerdeki kök hücrelerini yeniden canlandırdıklarını dile getiren Çakır, ”Bölgedeki kök hücrelerini uyararak yeniden kıkırdak yapımına yardımcı oluyoruz. Bölgesel kan dolaşımını artırıp, oradaki ölü dokuyu uzaklaştırıyor ve hastanın yeniden kıkırdağına sahip olmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Dizinde kireçlenme olan hastaların yürümekte zorluk çektiklerini ve hastalara protez önerildiğini hatırlatan Çakır, kandaki gizemli güç ile hastanın bacaklarını proteze gitmeden kurtarabildiklerini ifade etti. Ayrıca hastanın yaşam kalitesini de artırdıklarını kaydeden Çakır, ”Daha önce yürümekte zorluk çeken, sürekli ağrılarla boğuşan hastalarımız, uygulamanın ardından günlük yaşam aktivitelerini rahatlıkla yapabiliyor ve daha kaliteli bir yaşama sahip oluyor” dedi.

Ayrıca hastaya kendi kanını verdikleri için de herhangi bir alerji riskinin bulunmadığına işaret eden Çakır, tedavi yönteminin daha güvenli olduğunu belirtti.

Tedavinin maliyetinin de yüksek olmadığını dile getiren Çakır, sadece özel tüpleri hastanın kendisinin aldığını, diğer uygulamaların ise hastanede yapıldığını kaydetti. Çakır, tüplerin ise yaklaşık 240 lira civarında olduğunu bildirdi.

ÖLDÜ DEDİĞİ BACAKLARI TEDAVİ İLE HAYAT BULDU

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde yaşayan 73 yaşındaki Vahide Arslan da 10 yıldır dizlerindeki kireçlenme nedeniyle yürümekte zorluk çektiğini söyleyen Arslan, farklı hastanelerde şifa aradığını ama bir türlü dizlerindeki ağrıyı dindiremediğini kaydetti.

Son gittiği hastanede doktorun kendisine dizlerinin işlevini yitirdiğini ifade ettiğini anlatan Arslan, gelini Gülizar Arslan’ın yönlendirmesiyle Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelerek Dr. Tuncay Çakır’a muayene olduğunu belirtti. Kolundan alınan kanın bir kaç süreçten geçtikten sonra dizinden yeniden vücuduna verildiğini dile getiren Arslan, ilk uygulamadan sonra dizlerindeki ağrının azaldığını ve rahat yürümeye başladığını bildirdi.

İkinci uygulamadan sonra daha iyi olmayı umut eden Arslan, ”Öldü dediğim, umudu kestiğim dizlerim bu tedavi ile yeniden hayat buldu. Çok şükür yürüyebiliyorum, işlerimi görüyorum. Ağrılarım da kesildi” dedi.

 

AA

Aranan Kelimeler:


 1. hocam ! ( dr. tuncay çakır’a)
  benim eşimin durumu da aynı. yani dizlerinde (ikisinde de)aniden boşalma durumu var.yürümeye korkuyor.devamlı adımlarında dönecekmiş korkusu var.
  yaşı 68,kilolu değil.tutunmadan yürümeye korkuyor.sizin yaptığınız tedavinin
  bir kısmını da olsa, sgk ödüyor mu ? tamamı bize kaça mal olur.bizi kısaca bilgilendirirseniz,çok memnun olacağız.şimdiden teşekkür ederiz.iyi çalışmalar dileriz.

 2. hocam benımde dızlerımde kıkırdak doku erimesi oldu yürümekte zorlanıyorum amelıyat olmak ıstemıyorum öğretmenim levıtron glukofen tansıyon ılacı kullanıyorum banada prp tedavısı uygulanırmı faydasıı gorurumuyum yurumek ıstıyorum bana malıyetı ne kadar olur benı aydınlatırsanız cok sevınırım tskrler

 3. Tuncay hocam,dizlerimde osteoartrit var.Ayrıca omuz eklemimi zedeledim,kullanım zorluğu var.ÖZEL diye tanımladığınız tüpleri nerden sağlıyoruz?Kaç tüp gerekli? Toplam tedavi maliyetini bilmek istiyorum. Uygulamalarda bir standart oluşturulmadığı hatırlatılıyor.Kanı ayırma işlemi için hangi santrfüj tipi kullanıldığını merak ediyorum.

 4. merhaba.benim iki dizimde.kıkırdak bozulması.var..prp .yaptırmak istiyorum, 63 yaşındayım..sgk.karşılıyormu karşılamazsa ücreti ne kadar….tşk..

 5. merhaba iki dizimdede kıkırdak bozulması.var.prp tadavisi yaptırmak istiyorum..sgk ..karşılıyormu..yoksa ücreti ne kadar..yaş 63….

 6. Merhaba, dizlerimde sıvı azalması nedeni ,ile sorunlar yaşıyorum. Şişlikler yürüyememe PRP tedavisini duydu. ankarada ikamet ediyorum. Bu tedavinin maliyeti ve Türkiye de yayagınlığını öğrenmek istiyorum.

  Teşekkürler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir