Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Prof. Dr. Ömer Kuru iltihaplı romatizma

İltihaplı romatizmal hastalığa sahip bir kişi yaşadığı sıkıntılar nedeniyle sıklıkla, “Dinlenirsem geçer” düşüncesine kapılıyor. Oysa uzmanlar, düzenli egzersizin hastalığın seyrinde çok olumlu sonuç verdiği düşüncesinde…
İltihaplı romatizmal hastalıklar insanın yaşam kalitesini düşürmekle kalmıyor, geç teşhis edildikleri için işgücü kayıplarına da yol açıyor. On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı ve Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, romatizmal hastalıkların başarılı şekilde tedavi edilmesinin ön koşulunun erken tanı olduğunu belirtiyor.

Erken tanının konulabilmesi için romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış merkezlere başvurmak çok önemli. Romatoid artritte (RA) ilk 12 hafta içinde uygulanan tedaviler daha sonraki tedavilerden daha iyi sonuç veriyor.

Bu döneme, ‘Fırsat penceresi’ adı verildiğini belirten Prof. Dr. Kuru, bu dönemde yakalanan hasta sayısının çok az olduğunu dile getiriyor. Konuyla ilgili çalışmalar, bu dönemde yakalanan hastalarda, yoğun bir tedavi ve sıkı bir takiple yüz güldürücü sonuçlar almanın mümkün olduğunu gözler önüne seriyor.

HASTALIĞIN ÖZELLİĞİNE GÖRE TEDAVİ
Romatizmal hastalıkların tedavisinde geçerli tek bir yöntem bulunmuyor. Hastalar hastalığın özelliğine, bulunduğu evreye, iltihabi aktivitenin şiddetine ve fonksiyonel durumlarına göre ilaç tedavisi, fizik tedavi ve egzersiz alabilecekleri gibi; kimi durumlarda cerrahi tedaviden de yarar görebiliyorlar. RA’da öncelikle, ‘Farmakolojik tedavi’ adı verilen ilaç tedavisi uygulanıyor. İkinci olarak egzersiz ve fizik tedavi uygulamalarından yararlanılıyor.

Kuru, “Birtakım hastalarda hastalığın şiddetine göre cerrahi müdahale de gerekebiliyor” diyor. Erken tanı konulan vakalarda hastaların yüzde 50’sinden fazlasında, ‘Remisyon” adı verilen şifa halini elde etmek mümkün oluyor. Asıl tedavi hedefinin iltihabı baskılayarak; ağrı ve şişlik gibi belirtileri azaltmak ve yaşam kalitesini düzeltmek olduğu belirtiliyor.

Hastalığın durumuna göre diğer tedavilerin yanı sıra doktor tarafından önerilecek egzersizleri yapmak hastanın yaşam kalitesini artırsa da bunların hastalığın ilerlemesi üzerinde bir etkisi bulunmuyor.
Küçük eklem hastalığı olanlar doktora geç gidiyor
RA, ilerleyici bir hastalık olduğu ve bağışıklık sistemini tuttuğu için erken tanı çok önemli bulunuyor. Hastalığa tanı koymaya yarayacak bir test olmadığı için tanı, hastalığın belirtileri ve öyküsü alınarak, fizik muayenesi yapılarak, destekleyici laboratuvar ve görüntüleme yöntemlerinden yararlanılarak konuluyor. RA sinsi başlayan bir hastalık olduğu için, hastaların yüzde 70’inde oldukça yavaş seyrediyor. Hastalık önce eklemleri tutuyor. (Özellikle el bilek eklemleri ile el bileğinin parmaklarla birleştiği yerdeki eklemleri).

Bunun temelde küçük bir eklem hastalığı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ömer Kuru, bu nedenle, hastaların belirtileri başlangıçta çok önemsemediklerine dikkat çekiyor. Yapılan bir araştırma hastaların büyük bir eklem rahatsızlığında (Örneğin kalça ve diz eklemi) hemen doktora başvurduklarını, buna karşın küçük eklem hastalıklarında hastanın doktora başvurma süresinin geciktiğini gözler önüne seriyor.

Prof. Dr. Kuru, “Oysa hastanın belirtilerin ortaya çıktığı andan itibaren ilk 12 hafta içinde doktora başvurması tedavisinin başarılı şekilde gerçekleşmesiyle sonuçlanıyor” diyor.
Bu belirtilere dikkat!
İltihaplı romatizmal hastalıklarla mücadelenin en önemli yönünün erken tanı ve zamanında uygulanacak doğru tedaviler olduğu belirtiliyor. Prof. Dr. Ömer Kuru, “Özetlemek gerekirse; RA için kişinin 1 veya daha fazla ekleminde şişlik ve ağrı varsa ya da kişi sabah tutukluğu yaşıyorsa hemen doktora başvurulması gerekiyor. AS (Ankilozan spondilit) içinse, istirahatle geçmeyen, egzersizle azalan 3 ayı aşkın süren bel ağrısı varlığında vakit kaybetmeden doktora gidilmeli” diye konuşuyor.
Yeni ilaçlar tedavinin şeklini değiştirdi
Prof. Dr. Ömer Kuru, son 10 yılda tedavi konseptinin tamamen değiştiğini söylüyor. Biyolojik ajanların (Anti-TNF ajanlar) tedavide kullanılmasıyla hastaların önemli bölümünde hem tedaviden daha iyi sonuç alınması hem de yaşam kalitesinin artırılması mümkün hale geliyor. AS konusunda sadece omurgayı tutan hastalık için değil, periferik eklemler ve sistemik tutulum için de etkili tedaviler geliştirildiğine dikkat çeken Kuru, “Ancak tanının erken dönemde ve yapısal hasar gelişmeden koyulması çok önemli” diyor.
Gençleri vuruyor
Türkiye’de yapılan bir çalışma ülkemizde RA ve AS hastalıklarının sıklığının binde 5 olduğunu gösteriyor. Buradan yola çıkılarak Türkiye’de 350 bin civarında RA, 350 bin civarında da AS hastası olduğu tahmin ediliyor. Prof. Dr. Ömer Kuru, “RA her yaşta görülse de, bulgu ve belirtilerin ortaya çıkışı genellikle 35-45 yaş aralığında oluyor” diyor.

RA başladıktan sonra ilerleyen bir hastalık olduğu için bu durum iç organlarda (akciğer ve kalp zarında kalp kapakçıklarında, böbreklerde, beyin zarında) hastalığa yol açabiliyor. AS ise 20’li yaşlarda başlıyor. Türkiye’de yapılan bir çalışma ülkemizde RA ve AS hastalıklarının sıklığının binde 5 olduğunu gösteriyor. Buradan yola çıkılarak Türkiye’de 350 bin civarında RA, 350 bin civarında da AS hastası olduğu tahmin ediliyor.

Prof. Dr. Ömer Kuru, “RA her yaşta görülse de, bulgu ve belirtilerin ortaya çıkışı genellikle 35-45 yaş aralığında oluyor” diyor. RA başladıktan sonra ilerleyen bir hastalık olduğu için bu durum iç organlarda (akciğer ve kalp zarında kalp kapakçıklarında, böbreklerde, beyin zarında) hastalığa yol açabiliyor.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , ,

Prof. Dr. Ömer Kuru iltihaplı romatizma Hakkında Yapılan Yorumları

 1. ihsan dedi ki:

  slm hocam ben çankırıdan yazıyorum eşim yaklaşık 12 yıldır iltahaplı romatizma hastası ilaç tedavisi görüyor fakat son 2 ay içerisinde ağrıları çok artt ı bize yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor saygılarımla

 2. ayşegul dedi ki:

  sayın dr ömer bey bende 6 yıldır romotoid artril hastasıyım daha önce metratraksat artril arava delta kortil kullanıyodum fakat gebelik düşündüğüm için ilaçları bırakıp onun yeribe dr bana verdi delta kortille berabar 6 aydır onları kulanıyorum fakat henüz bi gebelik olmadı ama artık ağrılara dayanamıyorum dr gidip eski ilaçlarıma geri dönmek istiyorum amam bebekde istiyorum plaguneile başladığımdan beri ayakarımın üztünde şiddetli ağrılar başladı yol yürüyemiyorum tabiri caizse dışarı bile çıkamıyorum sizce ne yapmalıyım gebelikten vazgeçip ilaçlarıma gerimi dönmeliyim yoksa başka bir çare cevabınız için şimdiden tşk ederim

 3. sevim dedi ki:

  Hocam bu gun ilk sizi izledim ve sonra internetten roportajlarinizi izledim.Ne guzel bilgi veriyorsunuz.İnanin ayni sehirde olsaydim size gelip muayene olmak isterdim.Benim rahatsizligim tam 7 yil oldu ve hep doktorlara gittim ama hic bir teshis alamadim.Nerdeyse istanbul daki cogu romatologa gittim.En cok benim moralimi bozan adinin konulmamasi ve fibromiyalji denilmesi ama gittigim bir doktor yine tam adini koymadi ama sizde iltihap yok diyemem dedi ve kortizon bagisiklik baskilayan ilac ve salazoprin verdi.Bu gun doktorumda gordum sizi ve bir fibromiyalji hastasi birde rimatoid artrit hastasi gosterdiniz.En azindan aradaki farki net gordum.Benim yapilan butun detayli tahlillerimde iltihap gostergesi olan testlerde sonuc negatif bir kez Rf 21 cikti o kadar ama sag gozumde hep ara ara kizariklik slkayetiyle bir cok kez doktora gitttim.Episklerit teshisi aldim.Son 1,5 senedir karin agrisi ve ishal sikayetim oluyor ve yapilan kolonoskopi de sonuc normal cikti.Bunun disinda ilk boyun agrisi ve eklem agrisiyla basladi hersey ve fitik denildi ve ameliyat bile denildi.Simdi cok eminimki bu agri romatizma agrisi.ilk en buyuk sorunum boynumdu ve 2 yil sonra sag omuz eklemim ve sol cene eklemim etkilendi sonra karin agrisi ishal simdi sag kalcamda agirlik var.ilk basladiginda tek boynumken simdi bu saydigim her bolgemi bozdu. Ara ara sag gozum ve kalbimdede agri oluyor.Hala bunun fibromiyalji olma durumu varmidir?Bana sanki ankilozon spondinit gibi geliyor ama Hla testimde negatif bu arada.35 yasimda basladi ilk ve su an 43 yasindayim.Bu arada salazoprin alirken gozumde kizariklik olmadi ishal olmadim karnim ara ara hep agriyor.cok ilginc bu karin agrim gece siddetli oluyor sabah siniyor.Fibromiyalji boyle vucudu bozrarak iz birakirmi.Bir bilinmezde olmak cok uzucu.Daha once gittigim romatologlardan bazilarina geri gittim en son ve bir sey soylemedi ve fizik tedaviye gidin benimle isiniz yok dedi.Bazilari hele 3 ay sonrasina randevu verip buyuk bir umitle gittigimde sonuc hep ayni adi yok.İstanbul da tavsiye edebileceginiz bir doktor varmi yada bana bir tavsiyeniz varmi? Yardimci olursaniz size minnettar kalirim.saygi ve sevgilerimle

 4. Deniz dedi ki:

  Sayın Hocam Merhaba

  Yoğun temponuzda fazla zamanınızı almak istemiyorum ancak, annem 76 yaşında ve 1999 Aralık ayından beri romatizma ile mücadele etmekte.. Kendisini bu süre içinde Ankara’daki bir kaç romatolog takip etti..Sürekli olarak kortizon kullanmasına rağmen ağrılarının şiddeti devam ediyor. Sizi televizyonda izlediğinde, kendisine çok güven verdiğiniz için size ulaşmam konusunda oldukça ısrarcı oldu.

  Kendisine, “LORA, Geç Başlangıçlı Romatoid Artrid, Polimiyalji Romatika”, “Huzursuz Bacak Sendromu” ve “Yaygın Kireçlenme Tipi Romatizma” tanısı kondu.
  CRP değerleri genellikle 1,0 – 1,5 arası oluyor. Ancak çok şiddetli diz, omuz ağrısı(oturunca değil de ayaktayken) ve aşırı yorgunluk nedeniyle evden çıkamıyor ve yaşam kalitesi oldukça düştü. Daha önce Neurontin, Pexola, Plaquenil, Diclomec, Ca-Sandoz, Muskazon, Melox ve Prednol gibi ilaçlar kullandı. Bu süre içinde kortizon hiç kesilmedi.
  30 Ekim’deki değerleri; ASO ; 38,4
  CRP ; 1,33
  RF ; 11,7
  MONO % : 12,3

  Şu anda sadece Lansor, Co-Diovan ve günde 1 adet Deltacortril alıyor. Kortizonla ilgili kaygıları yoğun. Sizin tv programında söz ettiğiniz; belli aralıklarla dize yapılan yeni bir ilaç uygulaması kendisini çok heyecanlandırmış. Neden kendisine uygulanmadığını merak ediyor.

  Sizi rahatsız ettiğim için tekrar özür diliyorum. Eğer kendisini görmek isterseniz, Samsun’a gelmeyi de düşünüyoruz. Annem tüm ümidini size bağlamış durumda.
  Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

  Saygılarımla
  Belkıs Bayındır adına Deniz

 5. selim dedi ki:

  Saygıdeğer hocam öncelikle iyi akşamlar.
  Fazla zamanınızı almadan hemen konuya girmek istiyorum. Eşim 12 yıl önceki hastanız, eklem romatizması sebebiyle gelmiştik ve tedaviyi siz yapmıştınız. eski rahatsızlığı tekrar ortaya çıktı. fakat şuan tekirdağda oturuyoruz. samsuna çok uzak kaldığımız için bu taraflarda tavsiye edebileceğiniz bir romatolog varmı? Eğer gelmemizi isterseniz samsunada gelebiliriz. hocam vereceğiniz cevaba göre hareket edeceğiz. şimdiden teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

 6. turan dedi ki:

  merhaba doktorbey ben 20 senedir ankilozon spondit hastaligina yakalandim tedavi goruyorum topuktan baslayip butun vucudumu sardi.dizler omuzlar bel kalcalarda el ve kol parmaklarim sisiyor remikad kullaniyorum agri kesiciler kullaniyorum ulser oldum remikaddan sonra 2 3 hafta iyi oluyorum sonra agirlasiyorum

 7. yasemin dedi ki:

  merhaba hocam . Kardesim 17 yaşında ankilozan spondilit.Sizi intenette izledik bu konudaki araştırmalarınızı gördük.Hastalığı durdurma ya da silme konusunda başarılıymışsınız.Kardeşim 3 aydır hasta İstanbul’dayız yanınıza gelmek istiyoruz.Bizimde hastamız iyi olur mu veya durması mümkün mü?Bilginiz için teşekürler..

 8. mehmet dedi ki:

  cok rahtszim.hocam.ayaga kalkmakta zorlmiyrm size.ulasmak istyrm bana yrdmci olun lutfen szin hastaniz olmk.ustyrm

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri