Erkeklerde Sperm Azlığı ve Tedavisi

Erkeklerde seks hormon azlığı ve seks organları gelişimin yetersizliği yani tıp dilindeki adıyla hipogonadizm ya hipofizden FSH, LH hormon salgısının az olmasından kaynaklanır ya da testislerin hasarı veya hastalığı sonucu oluşur. Sonuçta bu kişilerde kanda testosteron hormon azlığı vardır.
Klinik Belirti ve Bulgular:Seks hormon (testosteron) azlığı ergenlik öncesi olabildiği gibi erişkin yaşlarda sonradan da gelişebilir. Bu kişilerde testosteron hormon azlığı, çocuk olmaması veya her ikisi birlikte olabilir.
Ergenlik öncesi dönemde seks hormon azlığı varsa bu kişilerde şu şikayetler olur:
·Testis ve penis küçüklüğü·Sakal çıkmaması·Koltuk altı ve ve penis etrafı kılların seyrek olması·Vücut alt ve üst bölümlerinin orantısızlığı·Erkek tipi kas yapısının oluşmaması·Memelerde büyüklük (Jinekomasti)·Sesin ince ve tiz olması ·Enerji azalması ve halsizlik·Önikoid yapı denen boyun uzaması, kulaç boyunun boydan 2 cm fazla olması·Bazı kişilerde koku alma bozukluğu
Erişkin yaşta seks hormon azlığı gelişirse bu kişiler şu şikayet ve belirtiler oluşur:
·Kas kitlesinde ilerleyici azalma·Libido (cinsel istek) kaybı·İmpotans (ereksiyon kaybı veya azalması)·Sperm sayısında azalma·Menopoz benzeri sıcak basmaları·Kemik erimesi (osteoporoz) ve kırık riskinde artma·Enerji azalması ve halsizlik
Erişkin yaşta testis fonksiyonların kaybı şikayet ve klinik bulguların daha yavaş gelişmesine neden olmaktadır. Yaşlanmakta olan erkeklerde şikayet ve bulguların yaşlanmaya bağlanması nedeniyle tanınması güç olmaktadır. Vücut kıllarının uzaması genellikle yavaşlar fakat ses değişmez, penis ve prostatın büyüklüğü gerilemez. Kafada saç dökülmesi olmaz. Seks hormon azlığı genellikle çocuk olmaması nedenlerinin araştırılması sırasında ortaya çıkmaktadır.Hipogonadizmin Nedenleri:Hipogonadizm yani testosteron eksikliğinin hipofizer ve testise bağlı nedenleri vardır:Hipotalamik-Hipofizer Nedenler:Hipofiz tümörleriHipofiz yetmezliğiİzole FSH veya LH hormon yetmezliğiProlaktin hormon fazlalığıBazı ilaçlar: Morfin, kortizon gibi ilaçlar Hemokromatozis: kanda demir fazlalığına bağlı bir hastalık.Kallman sendromu (koku alma bozukluğu ve hipogonadizm)
Testis Hastalıkları:Klinefelter sendromu denen genetik hastalık (47 XXY)Her iki testis yokluğuTravmaya bağlı testis hasarıKriptorşidizm (testisin yukarda olması)Sertoli cell only sendromuOrşite bağlı testis hasarı (kabakulak sonrası gibi)Radyoterapi veya kemoterapiLaboratuvar tetkikleriSerum total testosteron ölçümü en önemli testtir. Şüpheli durumlarda 3 kez ölçülmelidir. SHBG değişikliğine yol açan bir başka hastalık var ise (obezite gibi) serbest testosterone ölçülebilir. Hipogonadizm durumunda testosteron düzeyi düşük çıkar. Serum FSH ve LH konsantrasyonları ölçülür. Bunlar yüksek ise hipogonadizm yani seks hormon bozukluğu testis hastalığına bağlıdır. FSH ve LH düşük ise hipogonadizm hipofiz kökenlidir denir.Hipogonadizmi olan hastalarda kanda prolaktin hormonuna da bakmak gerekir. Prolaktin yüksekliği olan kişilerde de seks hormon azlığı oluşabilir. Testis hastalıklarına bağlı seks hormon bozukluğunun en önemli nedeni Klinefelter Sendromu denen genetik bir hastalıktır. Bunun teşhisi için kromozom analizi yapılır. Bu hastalıkta kromozom tetkikinde 47 XXY bulunur. Normalde 46 XY dir. Yani bir X kromozomu fazladır. Erişkin hastalarda ve gençlerde spermiogram yapılabilir. Sperm azlığı hipogonadizm hastalığı yönünden önemli bilgi verir..
TedaviTedavide amaç seksüel gelişimi sağlamak, kemik erimesini önlemek, ereksiyon problemini düzeltmek ve çocuk sahibi olmayı sağlamaktır. Hastanın durumuna göre doktor testosteron ilaçları veya FSH, LH ilaçları kullanır.

Aranan Kelimeler:


 1. iyi akşamlar sayfanızı okudum bir sorunum var bende sperm azlığı görünüyor 2 kez aşılama olundu tutmadı tedavisi tüp bebek diyorlar başka bir tedavi yöntemi yada uygulaması var mı dır acaba yardımcı olur musunuz?bilgilendirirseniz çok sevinirim tekrar iyi çalışmalar

 2. iyi günler benim sorunum sertmeşmeme sperm azalması ve cinsel istekde azalma yardımcı olursanız cok memnun olurum.

 3. sertleşmeme sperm azalması ve cinsel istekde azalma yaşım 21 kronik hastalıgım varmı bilmiyorum benim sorunumun tıpda kesin tedavisi varmı yardımınız için teşekürler

  1. Erkeklerde sertleşme bozukluğundan bahsedebilmek için bu durumun cinsel ilişkiyi engelleyecek kadar önemli ve tekrarlayıcı olması gereklidir.

   Erkeklerde sertleşme (ereksiyon) karışık bir sinir ve damar sistemi mekanizmalarının işlevi sonucunda olur. Peniste sertleşmeyle ilgili bu mekanizmayı başlatan genellikle görsel veya dokunmayla oluşan cinsel uyarılardır. Bu uyarılarla ilk olarak beyinde bazı merkezlerde uyarım oluşur bu da omurilik içinde ilerleyen sinir uyarılarına neden olur. Omurilik yoluyla ilerleyen sinirsel uyarılarla penis içindeki atardamarlarda genişleme başlar, bu genişleme ile penis içindeki süngersi yapılar kan ile dolar.

   Penisin hacminin böyle artması toplardamarları sıkıştırarak penis içindeki kanı boşaltma hızlarını azaltır. Bu durum devam ettiği sürece yani cinsel uyarılar ve penise giden kan akışında artış olduğu sürece sertleşme devam eder. Cinsel uyarılar yeteri kadar devam ederse başka bir sinir uyarımı etkili olarak belli bir süre sonunda boşalma (ejakülasyon) oluşur. Erkeklerde sertleşme ve boşalma ilk bakışta basit gibi görünebilir fakat oldukça karmaşık bir işlevdir. Bu nedenle bu konuda sorunlar da sık görülür. Vücuttaki damarları ve merkezi sinir sistemini etkileyen birçok hastalık peniste sertleşme bozukluğu yaratabilir.

   Özetle peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu ; devamlı olarak ya da tekrarlayan bir şekilde , erkek cinsel organında (penis) cinsel ilişki için gereken düzeyde sertleşmenin elde edilememesi ya da cinsel ilişki sonuna dek bu düzeyin korunamaması durumudur.

   peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu kişide önemli derecede gerilime ya da sosyal ilişkilerde güçlüklere yol açar. Bu teşhisin konması için başka bir psikiyatrik hastalık, bir ilaç,madde ya da bir vücutsal hastalığa bağlı olmaması gerekmektedir.

   Bazı durumlarda cinsel yaşantının hiç bir döneminde ereksiyon sağlanamamışken, bazı kişilerde başlangıçta bu durum varken, cinsel birleşme anında bu kaybolabilir. Bazen de sadece mastürbasyon esnasında ya da uykudan uyanırken ereksiyon oluşur, cinsel birleşmelerde oluşmayabilir. peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu kişide bir cinsel kaygı, gerekli performansı gösteremeyeceği endişeleri ya da cinsel uyarıma ve zevk alma hislerinde azalma ile ilişkilidir.

   Depresyon geçirmekte olan ya da madde kullanım bozukluğu olanlarda bu soruna rastlanabilmektedir. peniste sertleşme ereksiyon bozukluğu tedavi edilmezse ne yazık ki evlilik sorunları, boşanmalara , alkol-madde kullanım bozukluklarına, diğer esin evlilik dişi ilişkilerine yol açabilmekte, bu nedenle intihar ya da cinayetlerle sonuçlanabilmektedir.

   Yaşa bağlı damar bozuklukları yanında bazı ilaçların kullanımı sırasında, bazı hormonal ve sinir sistemi hastalıklarında ve ruhsal bozukluklarında da erkeklerde sertleşme sorunları yaşanabilir. Depresyon ve ruhsal gerilim (anksiyete) sık olarak sertleşme sorunu yaratır. Bununla birlikte depresyon tedavisi ilaçları ile bazı kalp ve yüksek tansiyon ilaçlarını uzun süreli kullanmak yine aynı sorunu yaratabilir. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, kanda yağ yüksekliği ve akciğer hastalıklarında peniste sertleşme sorunları yaşanabilir. Bu saydığımız hastalıkların yeterli bir biçimde tedavisinin yapılması peniste sertleşme sorunlarını çözmekte etkili olabilir.

   Sigara, alkol ve narkotik madde alışkanlıkları bir süre sonra penis sertleşmesi bozukluklarına neden olacaktır. Bu nedenle vücuttaki damarlar ve sinir sistemi üzerinde zararlı etkileri olan bu alışkanlıklardan uzak durmanız gerektiğini sanıyorum söylemeye gerek yok. Sertleşme bozukluklarının görülme sıklığını düzenli bir özel ve iş yaşamı sürdürmeye çalışarak azaltabilirsiniz. Bunun yanında düzenli olarak spor yapmak vücuttaki damarların yapısının çabuk bir biçimde bozulmasını engeller ve sorunun görülmesini geciktirerek bu konuda olumlu etki sağlar.

 4. iyi günler 35 yaşındayım 8 yaşında çocugum var. fakat bir aydır spermimde çok fazla azalma oldu 4/1 diyebilirim. vemide altında yanma seklinde hafifi agrı başladı. ilk kez başıma geliyor böyle birşey . ne yapmam gerek iyi bir sekilde nasıl ve kime gitmeliyim muayene için sizce nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir