Dr. Seyfi Akbay PRP ve Botoks arasında ki fark

Erkek kadın demeden pek çok kişi yaşlanmaya ‘Dur’ demek için elinden geleni yapıyor.

 

Bilinen uygulamalar ise botoks ve PRP. Peki ikisi arasındaki farklar nelerdir? Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Seyfi Akbay anlatıyor:

 

“Botoksa bir botulinum toksinidir ve enjeksiyon yönetimi ile cilde aktarımı gerçekleşir. Şuan halihazırda karşılaştırılması yapılan PRP uygulamasından tamamen farklıdır, çünkü işlevsel olarak bir benzerlik söz konusu değildir. Botoks kaslara yapılan uygulama sonrasında belirli bir süre boyunca kasa ileti gelmesini engelleyerek dolayısıyla kasın çalışmasını engeller ve bunun sonucu olarak belirli kozmetik etkiler görülmesi beklenebilir.

Öte yandan PRP uygulamalarına baktığımızda amaç sadece derinin kalitesini arttırmak ve deriye ait olan canlanmayı sağlamaktır. Bunun için de kişinin kendi kanı alınarak, özel bir işlemden geçirilerek içinde yer alan, içinde büyüme hormonu bulunan “trombosit” adı verilen bir takım hücreler ayrılır. Bu hali ile tekrar deriye enjekte edildiğinde, içinde bulunan büyüme hormonundan dolayı deri de bir takım değişimler tespit edilmiş. Çok belirgin, çok net klinik çalışmaları ne yazık ki bulunmuyor. Ampirik yani yaptıran hastaların deneyimlerini paylaşması sonucu ortaya çıkan sonuçlar var. Etkileri ve uygulama yöntemlerinde bazı bilgi eksiklikleri söz konusu olduğundan, klinik testlerden geçmesi, üzerinde çalışmaların yapılması gereken bir yöntemdir.

633741_detay.jpg

Sonuçları ve mekanizması tamamen birbirinden farklı olan botoks ve PRP uygulamalarını aslında karşılaştırma söz konusu bile olamaz. PRP’nin vaat ettiği cilde canlanma ve tazelik yaratma gibi sonuçları vaat eden mezoterapi, lazer, krem gibi birçok başka seçenekle karşılaştırma yapılması daha doğru bir yöntemdir.

 

Ayrıca piyasada karşılaştığımız botoks gibi etkili kremlere bakacak olursak, botoks bir botulinum toksindir, bir ilaçtır, cilde enjekte edilerek verilir ve kasa etki ettiği için krem yoluyla deri üzerinde kullanılması söz konusu bile değildir. Çünkü halihazırda piyasada bulunan kremlerin içeriğine baktığımızda botulinum toksini içermesi mümkün değildir”

 

Aranan Kelimeler:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir