FUT Yöntemiyle Saç Ekimi Nedir?

fut yöntemi

Saç ekimi işlemi kadınlar içinde erkekler içinde mümkün hale gelmiştir. Ancak bu işleminde en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerekli birtakım şartlar bulunmaktadır. Saç ekiminin gerçekleştirilebilmesi için;

 • Saç kaybının yaşandığı bölgelerde yeniden saç gözlemlenmemesi gerekmektedir.
 • Genetiksel veya kalıcı hastalıkların bulunmaması gerekmektedir.
 • Saç ekimi işlemi kaza sonucu yanık, ameliyat izi gibi durumların yaşandığı zamanlarda gerçekleştirilebilir.
 • Saç dökülme tipi bu işlemin gerçekleştirilmesinde en önemli ayırıcı ölçütlerden birisidir. Saç dökülme çeşitleri; kadın tipi dökülme, erkek tipi dökülme ve kalıcı bölgesel dökülme olarak sınıflandırılmaktadır. Genel olarak erkek tipi dökülmeler saç ekimi işlemi için en uygun tiptir.
 • Donör bölgesi yeterli olan ve belirli bir seviyede saç kaybı yaşayan herkes bu işlemi gerçekleştirebilir.

Bu durumların karşılanması durumunda saç ekimi işlemi için gerekli şartlar oluşturulmuştur. Bu işleme devam edilebilmesi için de bazı hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Alkol kullanımı en az bir hafta önce kesilmelidir. Bunun yanı sıra kan sulandırıcı ilaçlarında kullanılması bırakılmalıdır. Saç ekimi operasyonuna tam anlamı ile hazır olunması için saç kremi, jöle gibi bakım ürünlerinin operasyon günü tercih edilmemesi gerekmektedir.

Saç Ekimi İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Saç ekimi işlemi hassas bir işlem olduğundan oldukça dikkat edilmesi gereken de bir işlemdir. Bunun en temel sebebi doğru yapılmayan saç ekimi işlemi sağlıklı sonuç vermeyecektir. Saç ekimi işleminde en çok kullanılan FUT ve FUE tekniği bulunmaktadır. Bunun yanı sıra her ne kadar farklı tekniklerde kullanılsa da FUT tekniği de oldukça tercih edilen tekniklerden bir tanesidir. FUT tekniği kullanılarak gerçekleştirilen saç ekimi işleminde;

 • İlk olarak donör bölge belirlenmektedir. Donör bölge saç ekimi işleminde doğru sonuç alınabilmesi için gerekli ilk adımdır. Bu bölgede genel olarak kıl köklerinin gelişimi muhtemeldir. Bu sebeple de uzun vadede ekilen saç doğru sonuçları da beraberinde getirmektedir. Donör bölge olarak genellikle ense bölgesi tercih edilmektedir. Ense bölgesindeki kıl kökleri uzama ve gelişme göstermektedirler.
 • Donör bölgesinin belirlenmesi ardından lokal anestezi yardımı ile bölge uyuşturulur. Bu sebeple de ağrısız ve acısız bir işlem gerçekleştirilir.
 • Ense bölgesinden yaklaşık olarak bir dikdörtgen şeklinde deri parçası kesilir. Bu derinin büyüklüğü alınacak köklerin sayısına göre değişiklik gösterilmektedir.
 • Bu bölgede bulunan kıl köklerinin verimlileri ayıklanmaktadır. Ayıklanan kıl kökleri yanı greftler ekim için hazır hale getirilmektedir.
 • Köklerin saç ekiminde kullanılması için gerekli miktarda kanal açılır.
 • Alınan kökler saç ekimi yapılacak bölgede açılan kanallara yerleştirilir.
 • Kanallara büyük bir hassaslıkla yerleştirilen kökler

FUT Tekniğinin Avantajları

FUT tekniği saç ekimi işleminde oldukça fazla avantajları da beraberinde getirmektedir. Bu avantajlardan ilki greftlerin tek tek toplanmaması ile birlikte daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesidir. Bir diğer en önemli avantajı ise bu teknik ile gerçekleştirilen saç ekiminde traşsız saç ekimi işlemi gerçekleştirilebilir. Mikroskobik ortamda ayrıştırılan ve daha kaliteli kök elde edilmesini sağlayan bu yöntemde estetiksel açıdan zengin bir operasyon gerçekleştirilir. Saçlar kısaltılmadan hızlı bir şekilde işlemin gerçekleşmesine olanak sağlayan bu teknik; saç ekimi işleminde en çok kullanılan tekniklerden bir tanesidir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi işleminin en iyi şekilde gerçekleşmesi için kanallara yerleştirilen köklerin kanallara tutunması gerekmektedir. Bu sebeple de aksesuar kullanımının en aza indirilmesi gerekmektedir. Bunun en temel sebebi ise şapka, gözlük gibi aksesuarlar köklerin yerinden çıkmasına sebebiyet vermektedir. Saç ekimi işleminden sonra stresten de uzaklaşmanız gerekmektedir. Çünkü stres saç kaybının en önemli unsurlardan bir tanesidir. Saç ekimi sonrası saç ekimi işlemi kadar önem taşıdığından kıl köklerine dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bu sebeple de başa darbe alınmaması önemli bir husustur. Bu durumlara dikkat edilmesi durumunda olumlu bir sonuç almanız muhtemeldir.

Saç ekimiyle ilgili daha fazla bilgiye FBM üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu içeriktir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir