Göz protezleri ile diş tedavilerinin bedelinin nasıl karşılanacağını düzenleyen tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan değişiklik, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişiklikle göz protezleri de geri ödeme kapsamına alındı.

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

Yeni düzenlemeyle göz protezlerinin bedeli; Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerince düzenlenen sağlık kurulu raporu doğrultusunda SGK tarafından karşılanacak.

”Göz protezleri hareketli bir malzeme olmayıp, göz protezinin hareketi, hastanın daha önce geçirdiği cerrahi müdahale ile ilgilidir” ifadesine yer verilen tebliğde, 5 yaşına kadar olanlara sağlık kurulu raporu ile öngörülmesi halinde yılda bir, 5 yaşından büyüklere ise sağlık kurulu raporu ile öngörülmesi halinde üç yılda bir göz protezinin bedeli kurumca ödenecek. Ancak her iki halde de sağlık kurulu raporunda protezin değiştirilme gerekçesi belirtilecek.

DİŞ TEDAVİLERİ

Değişiklikle diş tedavileriyle ilgili de yeni düzenlemeler yapıldı.

Buna göre, diş eti hastalıkları, kemik kaybı ve implant tedavilerinde kullanılan greftler (kemik tozu) ve bu kemik tozlarını muhafaza etmek için kullanılan membranlar, aynı merkezde çalışan, doktora unvanı kazanmış en az bir periodontoloji veya ağız diş çene cerrahisi hekiminin yer aldığı üç diş hekiminin imzası ile hazırlanan resimli sağlık kurulu raporuna istinaden reçete edilirse bedeli kurumca karşılanacak. Sağlık kurulu raporuna hastaya ait radyograflar da eklenecek.

Lokal anestezi altında yapılan işlemlerde; sağlık kurulu raporuna, hasta tarafından doldurulacak malzemenin kullanıldığına dair belge (adı ve soyadı, işlem tarihi, kullanılan malzeme) de konulacak.

Lokal anestezi altında ayaktan tedavi esnasında kullanılan plak ve vida da sağlık kurulu raporuna istinaden reçete edilirse bedelini kurum ödeyecek. Bununla ilgili kurul raporuna da hastaya ait sonuç radyografları eklenecek.

Kurum, kanama durdurucular, protez yapıştırıcıları, protez temizleme tabletleri, özel içerikli diş macunları gibi tıbbi değeri olmayan malzemelerin bedelini karşılamayacak.

AA

Aranan Kelimeler:


1 Yorum

  1. çok uzun zamandır protez kullanıyorum.ssk emeklısıyım pretezı ssk karşılıyormu.bır çok yazı okudum .fakat hastanelere gıttığimde karşılanmadığını söyluyorlaar..bilgilendirirsenız sevınırım..ıyı çalışmalar..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir