Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normal Göz Normal Göz

Keratokonuslu Göz Keratokonuslu Göz


Keratokonus gözün en önde tabakası olan korneanın, ilerleyici incelme ve sivrileşmesiyle karakterize bir göz hastalığıdır.
Günümüzde keratokonus hastalığı batı toplumlarında her 2000 kişiden birinde gözlemlenmektedir.
Keratokonusun görülme sıklığı her geçen yıl daha da artmaktadır.
İlerleyen miyop ve astigmat, kornea incelmesi ve sivrileşmesi ile belirti vermeye başlayan keratokonus hastalığına, çok özel tetkiklerle erken dönemde teşhis konulabilir.

Keratokonus hastalığını erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.
UV Crosslinking, Işın Tedavisi
Isın tedavisi olarak adlandırılan UV Crosslinking, korneaya özel bir ilaç ile ultraviole ışın tedavisi uygulanır. Ağrı, acı hissedilmeden damla anestezi ile gerçekleştirilen tedavinin sonuçları son derece başarılı olup, hastalığın ilerlemesini ciddi oranda durdurmaktadır.
Kornea İçi Halka Uygulaması
UV ışın tedavisi için geç kalınmış kişilerde, kornea içine lazer ile açılan kanallara halka yerleştirme işlemidir. Halka uygulaması ile korneada oluşan sivrilik düzeltilerek daha iyi görüş sağlanır.
Kornea Nakli
Keratokonus tedavisi için en son aşamada başvurulan yöntem kornea naklidir. Kornea nakli, halk arasında göz nakli olarak bilinen, aslında gözün sadece çeşitli hastalıklar sonucu bozulmuş olan en ön saydam tabakasının sağlıklı kornea dokusuyla değiştirildiği ameliyattır

Aranan Kelimeler:

Doktor Deva

Sorunuz varsa aşağıda ki linke tıklayın Deva

Doktora Soru Sormak için Tıklayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>