Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
NEDEN PERİODİK OLARAK GÖZ MUAYENESİ OLMALIYIM ?

NEDEN PERİODİK OLARAK GÖZ MUAYENESİ OLMALIYIM ?

*Göz muayenesi ve göz hastalıklarını gözlük muayenesinden ibaret değildir. Hastanın gözlük derecesi her muayenede saptanarak, en iyi ne kadar gördüğü belirlenir. Fakat göz muayenesinde, gözün tüm bölümleri sistematik bir şeklide incelenir ve göz tansiyonu, retina, görme siniri, göz kapakları, göz merceği, göz hareketleri tek tek kontrol edilir.

*Hastanın bu konuda bilinçlenmesi çok önemlidir, çünkü kırma kusurları ( miyopi, hipermetropi, astigmatizma ) toplumun hemen tümünde bulunmakla birlikte, göz hastalıklarının çok büyük bir kısmı yazık ki hiç bir belirti vermez. Hasta görmüyorum diye göz doktoruna geldiğinde görme artık geri döndürülemeyecek noktada bulunabilir.

*Bu nedenle hiç bir yakınması olmayan ve tümüyle iyi gören bir kişinin, özellikle de hipertansiyon, diabet gibi bir hastalığı varsa ve 30-40 yaşlarına ulaştıysa, 6 ay- 1 yıl aralarla göz muayenesi olması şarttır !! Ailesinde genetik ya da kalıtsal bir hastalığı olanları da bu gruba sokabiliriz.

*Çocuklarda, dışarıdan anne, baba, çocuk doktorunun görebileceği farklılıklar için zaten göz muayenesine başvurulacaktır. Bunun dışında anne babanın fark edemeyeceği göz bozukluklarının başında gelen göz kusurları (kırma kusurları) ancak göz muayenesi ile ortaya çıkar ve zamanında fark edilmezse 6 yaşından sonra tedavisi son derece zor olan görme tembelliğine (ambliyopi) yol açar. Ayrıca gözün gelişimiyle ilgili olabilen bazı rahatsızlıklar da dışarıdan anlaşılmayabilir. Bu nedenle 1-1,5 yaslar arasında çocuklar, hiç bir şikayet olmasa da muayene edilmelidir.

*Büyüklerde ise şekere bağlı göz hastalığı, göz tansiyonu, retina kanamaları, damar tıkanıklığı ya da yaşa bağlı makula dejenerasyonu (halka arasında sarı nokta hastalığı), uveitler, hatta başlangıç kataraktlar, herhangi bir görme kaybı, ağrı ya da dıştan görülebilecek bir belirti olmaksızın ilerlerler. Hasta göz muayenesine geç geldiğinde görme kaybı düzelmeyebilir.
* Romatizmal hastalıklar, endokrinolojik hastalıkla (örneğin guatr, hipofiz tümörleri), hatta barsak hastalıklarının büyük bir kısmı göz bozukluğuna yol açabileceği gibi, Behçet hastalığı, sarkoidoz, tüberküloz, başta olmak üzere bir çok sistemik hastalığa kesin tanı koyulabilmesi için göz muayenesine ihtiyaç vardır.

*Damar sertliği ve tansiyon yüksekliğine bağlı değişiklikler de, göz dibi muayenesi ile derecelendirilirler. Bu nedenle iç hastalıkları uzmanları, kadın- doğum uzmanları ve nöroloji uzmanları sık sık göz dibi muayenesi için konsültasyon isterler.

*Ayrıca görme siniri liflerinin beyinle olan ilişkileri nedeniyle, beyin tümörleri, kanamaları ve felçler göz muayenesi ile ortaya çıkacaktır.

*İşte bu sebepler periyodik göz muayenesini gerekli kılar.

Op. Dr. Füsun Uzunoğlu, FICO

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri