Sağlık Ekibi Hastalıklar Hakkında Bilgiler

Anasayfa Adetin 3.günü yapılan hormon testlerin normal değerleri hastalığı ile ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkın da aşağıda yazı resim ve videolar sunulmuştur

Adetin 3.günü yapılan hormon testlerin normal değerleri

Ayrıntılar :
KADINLARDA HORMON SEVİYELERİ
Hormone to Test Hormon Testi Time to Test Test Zamanı Normal Values Normal Değer Değerler ne ifade ediyor
Follicle Stimulating Hormon (FSH) Adetin 3. günü 3-20 mIU/ml FSH değeri sık sık yumurtalık rezervinin bir ölçüsü olarak değerlendirilir.Genel olarak FSH değeri 6’ nın altında ise mükemmel , 6-9 arası ise çok iyi , 9-10 ise oldukça iyi, 10-13 ise rezervde azalma var,13 üzeri ise uyarılma çok zor demektir.LH:FSH oranı ,PCOS (Polikistik over sendromu) için bir tanı değeri olarak kullanılabilir. Ve bu oran genellikle 1:1 oranındadır , ama eğer LH büyük ise olası bir PCOS göstergesinden söz edilebilir.
Estradiol (E2) Adetin 3. günü 25-75 pg/ml Küçük değerler uyarılmaya daha meyilli olunduğunu gösterir. Adetin 3. gün E2 değerinin çok yüksek çıkması , fonksiyonel bir kist veya yine yumurta rezervinin azalması göstergesiolabilir.
Estradiol (E2) Uyarılmanın 4-5 Günü 100+ pg/ml or 2×3. gün Uyarılma sırasında E2 değerlerinin kaç tane folikül oluşuğuna ve onların büyüklüklerine bağlı olarak geniş bir dağılım gösterdiklerinden , E2 degerlerini gösteren bir tablo yoktur. Çoğu doktor E2 lerin pozitif yönde artmaları gerektiğini düşünürlerken , kimileride ya uyarılmanın 4 .günü den sonra 100 pg/ml veya adetin 3. gün değerini iki katlayarak çoğaldığını formüle ederek kullanırlar.
Estradiol (E2) HCG Günü 200+ pg/ml Olgunlaşmış (18 mm) folikül başına E2 seviyesi 200-600 arasında bir değer olmalıdır. Bu değerler kimi aşırı şişman hanımlarda bazen daha düşük olabilir.
Luteinizing Hormone (LH) Adetin 3. günü < 7 mIU/ml Normal bir LD değeri aynı FSH değerine benzer. LH değeri FSH değerinden büyükse PCOS den söz edilebilir.
Luteinizing Hormone (LH) HCG Günü > 20 mIU/ml 48 saat içinde çatlamanın olacağına dair işarettir.
Prolactin Adetin 3. günü < 24 pg/ml Prolaktin seviyesindeki artış yumurtlamadaki düzensizliğe yol açabilir. MRI gibi testlerinde yapılması gerekebilir. Bazı PCOS hastası kadınlar yüksek prolaktin değerine sahiptirler.
Progesteron (P4) Adetin 3. günü < 1.5 ng/ml Sık sık foliküler dönem seviyesi diye bilinir. Sınırdan büyük değer , düşük gebelik oranını işaret edebilir.

Aranan Kelimeler:


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

13 Ocak 2011
.

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın
 

“Adetin 3.günü yapılan hormon testlerin normal değerleri” için 27 Yorum

  1. eda diyor ki:

    Merhaba ben 27 yaşın da bekarım.5 aydır adet görmememden dolayı doktora gittim.Önce ultrasonla karnımdan muayene yaptı ve kist olmadığını söyledi.Sonra doktorum tahlil yaptı.Tabi adetli değilken yapıldı.Sonucu FSH 11.74 LH 21.83 TSH 1.94 çıktı.Bu sonuçlar nasıl.(Not:Ben en başından beri adetlerim düzensizdi bu safer saddece arası uzadı…)

  2. dilek diyor ki:

    Merhaba ben 27 yaşın da bekarım.5 aydır adet görmememden dolayı doktora gittim.Önce ultrasonla karnımdan muayene yaptı ve kist olmadığını söyledi.Sonra doktorum tahlil yaptı.Tabi adetli değilken yapıldı.Sonucu FSH 11.74 LH 21.83 TSH 1.94 çıktı.Bu sonuçlar nasıl.(Not:Ben en başından beri adetlerim düzensizdi bu safer saddece arası uzadı…)

  3. ELMAS diyor ki:

    merhab hocam benim bir sorum olcak estradiol tahlilm 3 arayla yapıldı ilk yaptırdığım 134 sonra yaptırdığım 103 bu değerler normalmi birde progestronum 0.4 ilk çıkan son çıkanda 0.8 sizce bu değerler normalmi hamile kalmak içincevabınız için şimdiden tşk ederim iyi çalışmalar dilerim.

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz