Doç. Dr. Ömer Bender,MEme başı akıntısına ameliyatsız çözüm

Doç. Dr. Ömer Bender, kadın hastalıklarından ”meme başı akıntısı”nı, kendi bulduğu yöntemle, ameliyatsız tedavi ederek, dünyada bir ilke imza attı.

 

Hastanenin Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Adem Akçakaya, 160 poliklinikle, yılda 2 milyona yakın vatandaşa hizmet veren hastanelerinde, dünyada ve Türkiye’de ilkleri gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Cerrahi Kliniği Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bender de Türkiye’de sadece Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanan Duktoskopi yöntemini hakkında sunum yaptı.

633600_detay.jpg

Bender, meme başı akıntısında teşhis ve tedavi için en yeni yöntemin Duktoskopi olduğunu belirterek, ”Duktoskopi, meme süt kanallarının içine 0.5 ve 1.3 milimetre arasında değişen çaplardaki optik sistemlerle girilerek, süt kanallarının içinin görüntülenmesini sağlayan bir endoskopik inceleme yöntemidir” dedi.

 

Duktoskopinin, akıntının olduğu kanalın genişletilerek kanal içine mikro endoskop yerleştirilmesiyle uygulandığını anlatan Bender, endeskopun ucundaki kamera yardımıyla kanal içindeki hastalığın gözle görüldüğünü belirterek, ”Bu yöntem sayesinde çok ince çaplı süt kanallarının içi görülerek yapısı kontrol edilebiliyor, işlem sırasında süt kanalının içi yıkanarak yıkama sıvısında kanser hücresi olup olmadığı araştırılabiliyor. Ayrıca görüntüleme sırasında şüpheli lezyonlardan parça alınarak hastalığa tam olarak tanı konulması da mümkün” diye konuştu.

 

Bender, meme başı akıntısı olan hastalarda Duktoskopi yöntemiyle, ”Süt kanallarının genişlemesi ve iltihaplanması, süt kanallarındaki iyi huylu tümörler, süt kanallarının kirlenmesi ve meme kanseri” hastalıklarının önceden saptanabildiğini söyledi.

Endeskopi yöntemiyle her meme kanserine teşhis koymanın mümkün olmadığını belirten Bender, ”Ancak bazı meme kanserleri, meme başı akıntısı yapabiliyor ve bu şekilde ortaya çıkabiliyor. Bu tür hastalarda biz meme kanserini çok erken aşamada yakalayabiliyoruz” dedi.

 

DÜNYADA BİR İLK

Meme başı akıntısına neden olan süt kanallarındaki iyi huylu tümörlerin, bugüne kadar tüm dünyada ameliyatla tedavi ediliğini belirten Bender, yoğun çalışmalarının sonucunda ameliyatsız bir yöntem bulduklarını kaydetti.

 

Bender, yöntemin bulunuşunu şöyle anlattı:

”Bu tür hastaların yüzde 95’inin gereksiz ameliyat olması bizi rahatsız etti. Bu nedenle çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Tabii kolay değil. Çünkü çok ince bir aletle süt kanalına girmeniz ve aletin içinden soktuğunuz başka bir şeyle, bu iyi huylu tümörleri çıkarmanız gerekiyordu. İmdadımıza kulak-burun-boğazcıların, parotis bezinden taş çıkarmak için kullandıkları taş basketi yetişti. O basketin, bu dar alandan geçebileceğini keşfettik. Daha sonra bu basketle iyi huylu tümörleri çıkarabilir miyiz diye düşündük. Denedik. Çok büyük oranda başarılı olduk. Ancak bunu hemen duyurmadık, hastalarımızı gözlemeyi tercih ettik. Ortalama 2 yıl boyunca hastalarımızı gözlemledikten ve sonuçlarımızın çok iyi olduğunu gördükten sonra, bunu ilk defa bir Alman Onkoloji dergisinde yayınladık. Böylece, dünyanın her tarafından duyuldu. Bununla ilgili konuşmacı olarak davetler almaya başladık. Ülkemiz, hastanemiz ve şahsımız adına bunun bir devrim olduğu ve bir çığır açtığına ilişkin çok övgü dolu sözler işittik.”

 

Bender,ameliyatsız yöntemin avantajlarını da şöyle sıraladı:

”Süt kanallarında iyi huylu tümör olan hastalar anestezi almadan, ameliyathaneye girmeden, yara izi olmadan, ofis şartlarında ayakta tedavi ile lokal anestezi uygulanarak sağlıklarına kavuşuyor. Uygulama sonrasında ağrı kesici dahi kullanılmıyor. Hasta yarım saat içinde evine gidebiliyor. Bu tedaviyi uyguladığımız hiçbir hastamızda bugüne kadar bir tekrar görmedik.”

Gerçekleştirdikleri buluşun, tıp dünyasında büyük yankı uyandırdığını ifade eden Bender, dünyanın hemen her ülkesinden doktorun, eğitim almak için Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesine müracaat ettiğini de sözlerine ekledi.

 

Aranan Kelimeler:


  1. 2010 ağustos ayından bu yana sol memeden intihap boşaltıyolar ve şuan yine 2.kez açık operasyonla boşaltılma yapıyorlar.Haziranın birinde parça alınıp patoliji olucak ben sizede gelmek istiyorum parça alınmadan önce mi muayeneye geyim yoksa alındıktan sonra mı geliyim ? En kısa zamanda sizden cevap bekliyorum teşekkürler .

  2. ben hastanız filiz yücel 5 ay önçe amaliyat oldun şizde telefon acıyorum agrım var ve meme amaliyat oldugum aynı meme sisti ve agrı var telefonla arıyorum beni kabul etmiyorsun anlamadım beni fizige git gittim amaliyat yapan dr git dedi sende benimle işin yok diyorsunuz ne yapmam lazım acaba en kısa zamanda cvp lutfen bekliyorum
    dr ömer berder dikkatine

  3. öncelikle kutlarım ben hastanız filiz yücel amaliyat yaptınız sag memeden 5 ay oldu fakat amaliyet oldugum yer sisti ve agrılar devam ediyor baska tarafa yönlendirme yaptınız fakat oda size gitmemizi öneriyor sizde benimle işniz yok diyorsunuz ben temizledim dediniz devan etmekte ne yapabilirim istanbul hosbılda yaptınız amalıyatı benim

  4. ON YIL ÖNCE SAĞ MEMEMDEN KİTLE ALINDI TEMİZDI ANCAK HEP SIKINTILARIM OLUYORDU KOLUUM FAZLA YORULUNCA ŞİŞİYOR SIZLIYOR ÇOK HALSİZ KALIYORDUM BİR ŞEY BEDENİMİ TÜKETİYORDU ZORLANMANIN ETKİSİ GEÇİNCE RAHATLIYORDUM PSİKOLOJİK DEDİLER BEN KOLUMU SAKINABİLDİĞİM KADAR ACI ÇEKMEDEN HAYATIMI SÜRDÜREBİLİYORDUM MEMEM DİŞ AĞRISINI ANDIRAN BİR AĞRI İLE BAZEN ŞİŞİYOR BAZEN KÜÇÜLÜYOR HAYATIM KABUSA DÖNÜYORDU YILLARCA BÖYLE SÜRDÜ DÖRT YIL ÖNCE SOL MEMEMDEN AKINTI GELLDİ AZALARAK KESİLDİ BİR SÜRE SONRA TANIMLAYAMADIĞIM BİR ACI SIZI OLUŞTU MAMOGRAFİDE BİR ŞEY GÖRÜLMEDİ SİNSİ SİNSİ SÜRDÜ ŞİKAYETLERİM AYLAR SONRA SIRTÜSTÜ YATAMIYORDUM KOLUMU KULLANAMIYORDUM AMA SAĞ KOLUMDAN FARKLI HER GÜN IZTIRABIM ARTIYIRDU SIRTÜSTÜ YATMAK ÖLMEYE YATMAK GİBİYDİ ARTIK DOKTOR ŞİKAYETLERİMİ DİNLEMEYE GEREK DUYMADI MEME ACIMAZ SIZLAMAZ DEDİ ACIYORDU SIZLIYORDU UCU CEEHENNEM PARÇASI GİBİ DEMEMİ ÇOK ÇOK ABARTILI BULABİLİRSİNİZ BENZER BİR ACI SIZI RAHMİMDE DE BAŞLADI SEZARYEN BÖLGEMDE BASINÇ HİSSİ VARDI MENOPOZA BAĞLI DEDİ DOKTOR BÜTÜN KARNIMI SARDI ACILAR YAVAŞ YAVAŞ ŞİŞTİ TEPE GİBİ OLDU KARNIM ÇIBAN GİBİ SIZLIYOR BT ÇEKİLDİ KARACİĞERİMDE KİST VAR GC ŞİKAYETLERİN BUNLARLA İLGİSİ YOK DEDİ ÇOK SIZLIYOR KARNIM İÇİNE BİR ŞEY ZERKEDİLMİŞ GİBİ NE OTURMAM MÜMKÜN NE KARNIMI TUTMADAN ADIM ATMAM GÜNDE ALDIĞIM SEKİZ ON TANE AĞRI KESİCİ BİRAZ HAFİFLETİYOR ACILARIMI KATLANABİLECE KADAR ETKİSİ GEÇİNCE TEKRAR ŞİDDETLENİYOR Ç CUKLARIMIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU KIZIM KLİNİKTE YATTI BUNLAR DOKTORU İLGİLENDİREN ŞEYLER DEĞİL ELBET AMA PSİKOLOJİK MEME ACISINA MENOPOZ ŞİŞKİNLİĞİNE ÇOCUKLARIMI İNTİHARI EŞİĞİNE GETİRECEK KADAR GAYRETSİZ OLMAM SÖZ KONUSU OLAMAZDI ÇOK SIZLIYOR MEMEM RAHMİM KARNIM ÜREME ORGANLARIM ÖLÜM KUSUYOR JİNEKOLOG SAÇMALADIĞIMI İDDİALARIMIN ABES OLDUĞUNU SÖYLEDİ ÇATLIYACAK GİBİ KARNIM SEBEP BU OLACAKSA OLACAK BİR GÜN ÖLMEYECEKMİYDİM OĞLUMUN DA PSİKOLOJİSİ BOZULDU BÖYLE BİR DURUM KARŞISINDA ANNE FITRATI GEREĞİ KENDİNDEN VAZGEÇER DOKUNULMUYOR KARNIMA BİR İNSANIN YAŞAYABİLECEĞİ EN DAYANILMAZ SIZILAR VAR RAHMİMDE VE KARNIMDA MEMEMİN UCUNA ÇOK AZ BİR SIZINTI BİRİKİYOR ZAMAN ZAMAN BELLİ BELİRSİZ BAŞKA HİÇ BİR ŞEY YOK ARTIK ÖLEMEMEK DAHA ÇOK ACI VERİYOR SADECE NEDEN BU KADAR ÇOK ACI ÇEKTİĞİMİ ÖĞRENİP ÖLMEK İSTİYORDUM YÖNTEMİNİZLE İHTİMAL VERİLMEYEN BİR ŞEY ÇIKMAZ MI ACABA

  5. Duktoskopi çektirmenin fiyatını öğrenebilir miyim? ve Ankara’da nerelerde çekiliyor, mesela başkentte var mı? Saygılar…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir