Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Folikül kisti nedir nasıl tedavi edilir kimlerde görülür

Folikül kisti ovülasyon olmaması ve folikülün büyümeye devam etmesi nedeniyle meydana gelir. Gergin ve içinde berrak sıvı bulunan kistler oluşur. Genellikle birden çok sayıda ve bilateral (iki taraflı) olurlar. Büyüklükleri genellikle 3 cm’yi pek aşmaz ve nadiren 4 cm’e ulaşırlar. Büyük folikül kistleri ise ovülasyon indüksiyonu amacıyla eksojen gonadotropin kullanılması sonucunda ortaya çıkabilir.

Folikül kisti gelişiminin nedenleri şunlardır:

1- Overlerin aktif ya da pasif konjestiyonunun kistik gelişiminin en önemli nedeni olduğu ileri sürülmektedir. Konjestiyonun foliküler aktiviteyi artırdığı deneysel olarak ispatlanmıştır. Bu durumda birçok folikül gelişir ancak sadece bir tanesi rüptüre olurken (çatlarken) diğerleri kistik olarak kalabilir. Over hiperemisinin en önemli nedeninin de kronik pelvik infeksiyon olduğu ileri sürülür.

2- Yüksek dozda gonadotropin etkisiyle (özellikle hCG) overler hiperstimüle olur ve çok sayıda ovülasyon meydana gelir. Folikül ve teka-lütein kistleri oluşur. Yenidoğan bebeklerde plasental gonadotropinlerin intrauterin stimülasyonuna , hipofiz tümörü olan hastalarda aşırı miktarda gonadotrop hormonu salgılanmasına ve ovülasyon indüksiyonu yapılırken kontrolsüz olarak fazla eksojen gonadotropin kullanımına bağlı olarak çapı fizyolojik folikül kistlerinden çok daha büyük ve multipl folikül kistlerine rastlanabilmektedir.

3- Dozdan bağımsız anormal ve dengelenmemiş gonadotropin stimülasyonunda da folikül çatlayamaz ve sonunda folikül kisti oluşur. Anormal ve dengelenmemiş gonadotropin salınımının nedeni santral sinir sistemi ve hipofizden gelen anormal impulslardır. Bunun için de genellikle bir neden bulunamaz. Polikistik over sendromundaki multipl tekalütein kistlerinin ve hemorajik metropati sendromunun nedeninin de bu olduğu iddia edilir. Hemorajik metropati sendromunda (Schroeder hastalığı) olgunlaşan bir folikül çatlayamaz,içinde ovum ölür ancak folikül büyümeye devam eder. Folikül kisti olsun ya da olmasın folikül östrojen salgılamaya devam eder ve haftalar süren bu östrojen salgısı nedeniyle miyometrial hipertrofi ve endometrial hiperplazi (genellikle basit kistik hiperplazidir) meydana gelir. Hastada amenoreyi takiben asiklik kanamalar olur. Kanamaların ağrısız olması abortus ve dış gebelikle karışmasını önler. Muayenede uterus hafif büyük bulunur,overde kistik oluşum saptanır. Bu klinik tabloya sıkça rastlanmaktadır.

4- Çok taraftar bulunmamakla beraber over etrafındaki adezyonlar (yapışıklıklar) ve over kapsülündeki kalınlaşmanın da folikülün çatlamasına engel olarak folikül kisti oluşturabileceği iddia edilmektedir.

Sonuçta over kapsülünde multipl kistler meydana gelir ve polikistik overler oluşur. Histolojik olarak kist ince duvarlıdır ve kist duvarını içte granüloza ve dışta da teka hücrelerinden oluşan bir yapının oluşturduğu görülür. Genellikle semptomsuzdur,nadiren torsiyone ve rüptüre olabilir. Çoğunlukla tesadufen saptanır. Amenore ve ardından anovülatuar kanamalar olabilir. Anovülasyonu olan hastalar infertilite problemi ile de hekime başvurabilirler.

Folikül kistleri genellikle kendiliğinden kaybolur ve tedavi gerektirmez. Ancak folikül kisti tanısı kadını muayene ederek hemen konamaz reprodüktif çağda,5 cm’den küçük,mobil kistik kitlesi olan kadın 1 ay sonra tekrar muayene edilmek üzere çağrılır. Folikül kisti genellikle 1-2 siklüste kendiliğinden kaybolacaktır. Kistin gerilemesini kolaylaştırmak için gonadotropinleri baskılamak amacıyla oral kontraseptifler verilebilir.Takip sırasında gerilemeyen,giderek büyüyen ya da rüptüre ya da torsiyone olarak akut batın kliniği ile karşımıza çıkan kistlerde laparotomi yapmak gerekir. Ameliyat sırasında saptanan kist overe zarar vermeden çıkarılmalıdır.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , ,

Folikül kisti nedir nasıl tedavi edilir kimlerde görülür Hakkında Yapılan Yorumları

  1. Şermin dedi ki:

    Öncelikle merhaba , ben sorunumu direkt olarak bana verilen suprapubik jinekolojik us incelemesinden aktaracağım. İlk reglimi 2008 yılında gördüm , şu anda 18 yaşındayım. Reglimin hiç bir ay düzenli olarak görmedim . 6 ayda bir , 3 ayda bir şeklinde düzensiz şekilde ve fazlasıyla sancılı olarak gördüm . İlk olarak ailemden ve çevremden aldığım duyumlara göre hareket ettim , ilk iki sene düzene girmesini bekle dediler ve bende bekledim. Daha sonra annem sürekli stresten olduğunu ve stresimi azaltınca düzene gireceğini söyledi. Fakat artık canıma tak etmişti ve 3 aydır regli göremediğim ve aldığım fazla kilolar yüzünden iyice sinir sistemim bozulmuştu. Çektiğim sıkıntı katlanılamaz hale gelince geçte olsa soluğu doktorun odasında aldım . Ve şimdi sonucu yazıyorum ;
    Uterus boyutları normaldir. Uterus antevert konumda olup, konturları muntazam , myometrium homojen görünümdedir. Her iki over normal boyutlarda olup, sağ overde en büyüğü 20 mm çağında multipl, sol overde çapları 2-5 mm arasında değişen multipl folikül kisti mevcuttur.
    Şimdi parlodel sro 2,5 mg kullanıyorum. Bende çok fazla tansiyon düşüklüğü yaptı , yerimden kalkamıyorum . Anlamadığım nokta ise her iki overde de kist mi mevcut ? Multiplin ne demek olduğunu araştırdım ve birden fazla organa etki eden dışında hiç bir şey elde edemedim. Doktorum hiç açıklama yapmadan sadece ilacı yazdı ve zor bir dönem olacağını söyledi. Ayrıca progesteron hormonum 76,91 ng/ml çıktı . Beni aydınlatırsanız ve bilgi verirseniz gerçekten çok memnun kalacağım. Teşekkürler…

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri