Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Gebelikte Hamilelikte röntgen filmi çektirmek

Gebelik döneminde hekimlere gelen en sık sorulardan biriside radyasyona maruz kalma veya radyolojik tetkiklerin bebek üzerindeki etkileri ile ilgilidir. Genellikle gebelik testi yapılmadan radyolojik film çekimleri ile ilgili sorularla daha çok karşılaşmakla birlikte, gebelik sırasında bazen radyolojik tetkiklere başvurma zorunlu hale geldiği için yine benzer sorularla karşılaşabiliyoruz. Gebelerde radyolojik tetkikler giderek daha sık kullanılmaktadır ve son zamanlarda yapılan bir çalışmada son 10 yıl içerisinde gebelerde radyolojik tetkiklere başvurma oranının %121 arttığı görülmüştür. Hekimler arasında da gebelikte radyasyona maruz kalmanın olumsuz etkileri konusunda değişik görüşlere rastlanabilmektedir.

Düşük Olasılığı
Embriyonun ilk 2 haftasında 10 radın üzerinde bir radyasyona maruz kalınması durumunda embriyonun rahime yerleşme olasılığı azalmakla birlikte, gebe kalan hastalarda bebek için ileride bir risk olmadığı düşünülmektedir.
Bebekte Teratojen Etkiler
Teratojenite bebekte anomali oluşumu anlamına gelmektedir. Radyasyonun teratojenik etkileri daha çok gebeliğin 2-20. Haftaları arasında görülmektedir. İki haftadan önce veya 20. Haftadan sonra radyasyonun bebekte anomaliye neden olma olasılığı oldukça düşüktür. Radyasyon ile ilgili en önemli sorun hangi dozda anomali yapma potansiyelinin ortaya çıktığının tam olarak bilinmemesidir. Ancak genel olarak 5-15 rad arası rakamlar öne sürülmektedir. Yani pratik anlamda 5 radın altındaki dozların bebekte olumsuz bir etkiye yol açma olasılığının yok denecek kadar az olduğunu söyleyebiliriz. En yüksek radyasyona neden olan tetkiklerden birisi olan tomografide radyasyon dozu gebeliğin bulunduğu döneme bağlı olarak 1.5 ile 4.5 rad arasında değişmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında çekilen tomografide radyasyon dozu 2.4 rad, son 3 ayında çekilmesi durumunda ise 4.5 rad olarak bulunmuştur.
Bebekte İleride Kansere Neden Olur mu?
Gebelik döneminde 5 radlık radyasyona maruz kalan bebekte çocukluk döneminde kansere yakalanma riski 2 kat artmaktadır. Ancak çocukluk döneminde kanser görülme olasılığı 1/2000 olduğu için, bu risk 1/1000e yükselmekte ve bunun da çok önemli bir artış olmadığı kabul edilmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında radyasyona maruz kalmanın riski daha çok artırdığı düşünülmektedir.
Radyolojik Tetkikler
Genel olarak bir gebenin maruz kaldığı radyasyon dozu 10 raddan daha fazla ise gebeliğin sonlandırılması önerilir. Bazı tetkiklerin ortalama radyasyon dozları ise aşağıda gösterilmiştir:
Karın filmi: 0.1-0.3 rad
İntravenöz pyelogram (böbrek filmi): 0.6 rad
Barsak filmi: 0.7 rad
Bel filmi: 0.6 rad
Tomografi: 1-5 rad
Yukarıda da görüldüğü gibi en yüksek dozda radyasyon içeren tomografide bile doz bebeği etkileyecek düzeyin altında kalmaktadır. Bu nedenle radyolojik tetkiklerden sonra gebelik sonlandılması gibi bir kararın oldukça gereksiz olduğunu söyleyebiliriz.
İYOTLU KONTRAST MADDELER
Görüntüleme amacıyla iyot içeren maddeler direk olarak amnion kesesi içerisine verildiği zaman bebekte yenidoğan döneminde hipotirodiye, yani tiroid bezinin yetersiz çalışmasına neden olabilmektedir. Ancak gebelerde benzeri maddeler damardan verildiği zaman böyle bir etki olmadığı görülmüştür. Ancak yine de bu konuda kesin bir bilgi olmadığı için bir zorunluluk olmadığı takdirde bu tip maddelerin damar içerisine verilerek de olsa kullanılmaması önerilmektedir.
MAGNETİK REZONANS (MR)
Gebelikte MR uygulaması ile ilgili yapılan çalışmalarda genel olarak bebek üzerinde olumsuz bir etkiye rastlanmamıştır. Ancak yine de gebeliğin ilk 3 ayında sadece anne için bir gereklilik varsa uygulanması önerilmektedir. Diğer radyolojik tetkiklerle karşılaştırıldığı zaman MRın çok daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz. Yapılan çalışmalarda gebelik sırasında MR çekimleri sırasında ortaya çıkan sesin de bebekte bir zarara yol açmadığı gösterilmiştir. Bu nedenle MRnın akustik travma yaratma  riskinin sadece teorik bir varsayım olduğu, pratikte buna rastlanmadığını söyleyebiliriz.
SüT VERME DöNEMİNDE RADYOLOJİK TETKİKLER
Süt verme döneminde annenin yaptırdığı radyolojik tetkiklerin bebek üzerinde olumsuz bir etkisi gösterilmemiştir. Daha önce gadolinium veya iyot içeren maddeler kullanılarak yapılan tetkiklerden sonra 1 gün süre ile süt verilmemesi önerilirken, yapılan çalışmalarda süte geçen gadolinyum ve iyot oranının son derece düşük olduğu gösterilmiş ve bu nedenle de süt vermeye ara vermenin gereksiz olduğu belirtilmiştir.
SONUç
Radyolojik tetkiklerden sonra genel olarak gebelik sonlandırılmasına gerek olmadığını söyleyebiliriz. Ancak 2-3 defa tomografi çekilmesi gibi durumlarda hastanın maruz kaldığı radyasyon dozu iyi hesaplanmalı ve hasta ile potansiyel riskler tartışılarak gebeliğin geleceğine karar verilmelidir.

Kaynak :Doç Dr.Ramazan Mercan

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Gebelikte Hamilelikte röntgen filmi çektirmek Hakkında Yapılan Yorumları

 1. sibel dedi ki:

  Merhaba
  19/06/2012 tarihinde ilaçlı (süspansiyon) röntgen filmi çekildim(özafagastroloji) ve 24/06/2012 tarihinde de hamile olduğumu öğrendim 5 haftalık dedi doktorum şimdi benim taşıdığım riskler nelerdir ne kadar zarar görürüm, ileride ne olur Allah korusun bebeğime ne olur bana bir açıklama yaparmısınız… İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim…

 2. ali dedi ki:

  hamileliğin 6.haftasında bilmiyerek 2 adet bel rötgeni çektirdik.sonradan hamile olduğunu ögrendik şu an bebek 6 aylık oldu .halen şok etkısındeyim eşin,me hissettirmiyorum ama baş vurduğum doktorlar kesin bi şey demiyorlar.ayrıca kürtaj da düşündük bu aşamada geç mi kaldık .aydınlatırsanız seviniriz.saygılarımla

 3. leadina dedi ki:

  Merhaba, ben yurtdışında yaşıyorum acilen fikirlerinize ihtiyacım var.İlk defa hamile kaldığım için belirtileri anlamadım,hamile olduğumu bilmiyordum röntgen çektirdim.Gebeliğin 32. gününe filan denk geliyor röntgen tarihi.şuan 40günlük civarıymış.Burada Çinde doktorlar risk almak istemedikleri için kürtaj tavsiye ediyorlar ama ben istemiyorum.Şuan için bebeğin sağlığıyla ilgili hangi testlerle bilgi alabilirim.Daha çokmu erken? bir de röntgende kaç rad olduğu önemli diyorsunuz ben kaç rad aldığımı bilmiyorum.Yüzüm dönük ayakta üst gövdemi makineye yastlayarak çektiler..o röntgen kaç rad acaba?

 4. ayşe dedi ki:

  adetime 1hafta kala rotgen çektirmek zorunda kaldım ama hamilemiyim bilmiyorum çene rotgeni çektirdim eger bebek varsa bebeyime zararı olurmu lütfen cevabınızı bekliyorum

 5. belkız dedi ki:

  hmıle oldugumu bilmeden karın filmi çektirdim ve onden 1 hafta sonra gebeliği ögrendım henuz 3-4 haftalımıs bunun bebege bır zararı varmı varsa nelerdir lutfen cevabınızı beklıyorum aciil

 6. seda dedi ki:

  22 haziranda ilaçlı kalp filmi çektirdim efora girdim 28 inde adet olmam gerekiyordu ama olmadım acaba neden eğer hamileysem bebegime zararı olurmu

 7. gizem dedi ki:

  Iyi günler ben 3 haftalik hamileyim.1 haftalik gebe iken ilacsiz bel tomografi si cekildi.5 dk kadar sürdü.tomografi çekilmeden 5 gün önce kan testi yapıldı fakat test 0 gibi bi değer çıkmıştı. Şimdi bebeği aldırmami söylüyorlar.sizin fikriniz almak istedim

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri