Hamilelik (gebelik) hakkında en çok merak edilenler

Düşük Yaptıktan Ne Kadar Sonra Tekrar Gebe Kalabilirim?
Düşük yapmış olan kişilere düşükten sonra 3 ay korunması önerililir? daha sonra gebe kalabilirsiniz.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Tekrar Adetlerim Başlar?
Doğumdan sonra emzirmeyen kadınlarda adetler genellikle 1-2 ay sonra başlarsa da 6 aya kadar gecikebilir.
Emziren annelerin ise zaten doğumdan sonra 6 aya kadar adet görmesi beklenmez hatta 18 aya kadar da adey görmeyebilir.
Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta adet görmemeniz sizin gebe kalamayacağınız manasına gelmez! Yani doğumdan sonra adetleriniz başlamasa da yumurtlama başlayabilir ve gebeliğe sebep olabilir. O yüzden gece dahil çok sık ve düzenli emziriyorsanız doğumdan 3 ay sonra doktorunuzun önerdiği size uygun bir korunma yöntemi ile korunmalısınız. Düzenli ve sık emzirmiyorsanız doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalısınız.

hamile2.jpg

Gebelikte Epilasyon Yapılabilir mi?
Gebelikte lazer yada elektroliz (iğne aspirasyonu) yöntemleriyle epilasyon yapılmasının bir zararı yoktur. Yalnız 5 aydan sonra karın ve meme bölgesindeki tüylere epilasyon yapılması önerilmez.Gebelikte tüy dökücü kremler v.b maddeler genellikle önerilmezler.Gebelikteki tüylenme artışı çoğu kadında olabilmektedir ve doğumdan sonra düzelebilmektedir o yüzden gebelikte bu tür kaygılardan mümkün olduğunca uzak durup bu tüylenmeyi azaltıcı girişimlerin doğum sonrası tüyler azalmazsa uygulanması daha doğru olur.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Adetler Başlar?
İlk adet kanaması ortalama 3. aydan sonra başlar. Doğumdan sonraki ilk 1-2 ayda kırk sonu da denilen adet kanamasına benzer bir kanama olabilir. Bu kanamanın olması artık adetlerin başladığını ve mutlaka düzene gireceği manasına gelmez. Bebeğini düzenli emziren kadınlarda genellikle doğumdan sonra ilk 6 ayda adetlerin başlaması ve düzenli olması beklenmez. Bu durumda telaşlanmamak gerekir? zamanla düzene girecektir. Emzirenlerde bazen 1 yıl hatta 18 aya kadar adet görülmediği de olabilir.

Fakat adet görmemek yada emzirmek gebe kalmayı her zaman engellemez o yüzden korunmanız gerekir.
Gece dahil çok düzenli emzirenler: Doğumdan 3 ay sonra korunmaya başlamalı.
Aralıklı yada düzensiz emzirenler: Doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalı.

Doğumun Yaklaştığı Gösteren Belirtiler Nelerdir?
Aşağıdaki belirtiler doğumun birkaç gün yada hafta sonra başlayacağının işareti olabilir.
1. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesindendolayı daha rahat nefes almaya başlarsınız.
2. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesi mesanenin sıkışmasına ve daha sık idrar yapmanıza neden olur.
3. Bebeğin inmesiyle karnınızın şeklinde değişiklik farkedilebilir.
4. Nişan gelmesi doğumun yaklaştığını gösterir.
5. Muayenede rahim ağzında yumuşama? silinme? açılma farkedilmesi.

Nişan Gelmesi Nedir? Doğum Ne Kadar Sonra Başlar?
Gebelik sürsince rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve bu rahim ağzının içindeki kanalı tıkar. Sümüğümsü bir yapı olan bu birikmiş salgılar mukus tıkaç olarak adlandırılır. Bu tıkaç bebeği dış etkenlerden korur? enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer görevi görür. Hamileliğin sonlarına doğru doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzında bir takım değişimler başlar ve bu mukus tıkaç düşer? buna nişan gelmesi denir. Kişi bunu çamaşırında bulabilir ya da tuvalete gittiğinde fark edebilir. Çoğu zaman nişan ile birlikte koyu kahverengiden açık kırmızıya ve pembeye kadar değişen renkte bir miktar akıntı da görülür. Bazı kadınlarda 36. hafta civarında gelebileceği gibi son ana kadar görülmeyebilir. Hatta bazı kadınlarda olay çok yavaş ve uzun sürede gerçekleştiğinden anne adayın olayın farkında bile olmayabilir. Mukus tıkaç hamilelik sırasında sıkça görülen akıntıların içinde fark edilmeyebilir. Akıntı açık kırmızı renge dönerse ve miktarı artarsa zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gereklidir? bu nişan gelmesi değil kanama olabilir. 36 haftadan küçük gebeliklerde böyle kanlı sümüğümsü bir yapı geldiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Eğer hamileliğiniz 36 haftadan büyük ise endişe etmenize gerek yoktur.

Nişan gelmesi doğumun ilk belirtilerinden biri olmakla birlikte nişan gelmesinden ne kadar sonra doğumun başlayacağını söylemek mümkün değildir. Bazen saatler sonra? bazen günler hatta haftalar sonra doğum başlar.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancılarının Farkı Nedir?
Yalancı doğum sancılarına “Braxton Hicks kontraksiyonları” denir. Bunlar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar? fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.

– Yalancı ağrılar düzensizdir? sabit aralıklarla gelmezler? önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
– Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.
– Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.
– Gerçek ağrılar 30 – 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir? genellikle daha kısa (15 – 20 saniye) sürer
– Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.

Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin yada zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Kaç Haftadan Önceki Doğumlar Erken Doğumdur?
Normalde gebelik 40 hafta sürer fakat 37 haftanın üzerindeki doğumlarda normal zamanında olmuş kabul edilir ve 37 haftadan önceki doğumlar erken doğum olarak kabul edilir.

Sezaryenin Riskleri Nelerdir?
Sezaryen karın yoluyla yapılan bir ameliyattır ve her ameliyat gibi bazı riskler taşır. Bunlar:
– Kesi yerinde enfeksiyon
– Normal doğuma göre daha fazla kan kaybı olur
– Ameliyat sıransında karındaki diğer organların (barsak? mesane..) yaralanması riski vardır
– Karında ameliyata bağlı yapışıklıklar oluşabilir
– Hastane daha fazla kalmayı gerektirir
– Annenin tamamen iyleşmesi ve normal hayatuıan dönmesi daha geç olur
– Sezaryen sırasında verilen anestezi ve kullanılan ilaçölarla ilgili problemler olabilir
– Sezaryen sırasında anne ölümü oranı normal doğuma göre daha fazladır
– Sezaryenle doğan bebeklerde solunum problemlerine daha sık rastlanır
– Bebeğin anesteziden etkilenme riski vardır

Myom Doğumda Problem Yaratır Mı?
Küçük (3-5 cm) myomlar genellikle doğumda bir problem yaratmazlar. Büyük myomlar ise eğer doğum kanalına yakın ve bebeğin geçiş yolunu engelliyecek şekilde rahim ağzını kapatıyorsa sezaryen gerektirebilirler.
Az da olsa doğumdan sonra rahmin kasılmasının myomdan dolayı zorlaşması yüzüzden fazla kanama olma riski vardır.

Doğumdan Ne Kadar Sonra Korunmaya Başlamalıyım ? Emzirme Gebelikten Korur Mu?
Emzirme gebelikten kısmen korur fakat gece dahil çok düzenli emzirenlerde yüksek oranda korunma sağlar. O yüzden emzirdiğiniz sürece korunmanıza gerek yok demek çok yanlış olur.
Gece dahil çok düzenli emzirenlerde hiçbir katı – sıvı ek gıda vermeyenlerde doğumdan 6 ay sonrasına kadar emzirmek gebelikten koruyabilir.

Aralıklı yada düzensiz emzirenler ve ek gıda verenlerde emzirmek güvenli olarak korumaz bu yüzden bu kişiler doğumdan 3 hafta sonra uygun bir yöntemle korunmaya başlamalıdır. Aksi taktirde emzirirken de gebelik oluşabilir.

Doğumdan Ne Kadar Sonra İişkiye Başlanabilir ?
Genellikle doğumdan 6 hafta sonra doktor muayenesinde bir sorun yoksa ilişkiye başlanabilir.

Hangi Zamanlarda Korunmadan İlişkiye Girersem Gebelik Oluşmaz ?
Teorik olarak korunmasız girilen ilişki ne zaman olursa olsun gebeliğe sebep olabilir.
Fakat düzenli ve 28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlamanın (ovulasyon) en sık 14. gün olduğunu düşünürsek adetinin 8. ve 18. günleri arası ilişki için en riskli idönemdir. Bu dönem dışındaki günler daha az risklidir. (Çünkü yumurta hücresi 1 gün? sperim 3 gün (nadiren 7 gün) canlı kalır.)
Fakat daha önce de bahsedildiği gibi bunun garantisi yoktur. Adetleri düzenli olan bir kadında bile yumurtlama her zaman 14. gün olmayabilri? daha önce yada daha sonra olabilir? bu da o dönemde girilen ilişkide gebelik riskini arttırır.

İlişkiden Sonra Vajinayı Yıkamak Gebeliği Önler mi?
Önlemez. Çünkü spermler çok hızlıdır ve saniyeler içinde kadının rahmine ulaşırlar.
Ayrıca vajinayı (hazneyi) yıkamak enfeksiyon yani vajinit ve akıntıya sebep olacağı için kesinlikle yapılmaması gerekir.

Erkeğin Boşalmadan Geri Çekmesine Rağmen Gebelik Oluşabilir mi?
Geri çekme yöntemi doğum kontrolü için önerilmez çünkü bu yöntemle gebelik oluşma riski çok yüksektir. Nedenine gelince erkek boşalmadan önce de penisten çok az miktarda sıvı ve sperm kadın vajinasına geçebilir? bunu erkek yada kadın farketmez. Bu az sayıda sperm bile gebelik oluşturabilir.

Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilebilir Mi ?
Genel olarak gebelikte bir problem yoksa cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Yalnız erken gebelik döneminde yani ilk 3 ay herhangi bir kanama v.b riskli durum varsa ilişkiden kaçınılmalıdır. Plasentanın rahim ağzını kapattığı durumlarda doktorunuz ilişkiye girmemenizi tavsiye edecektir. İleri gebelik aylarında göğüslere aşırı dokunulması rahim kasılmasına sebep olabilir? bundan kaçınılmalıdır.

Banyo Yada Havuzlarda Olabilecek Spermler Gebeliğe Neden Olabilir Mi?
Buralarda olabilecek spermler gebeliğe neden olamaz.

Ultrason Bebeğe Zarar Verir Mi?
Karından yada transvajinal yapılan ultrasonun bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Amniosentezde Düşük Riski Ne Kadardır?
Amniosentez yapılan her 200 – 300 kişiden birinde işlemden sonra 2-3 hafta içinde düşük izlenmektedir

Doğum Kontrol Hapını Bıraktıktan Ne Kadar Sonra Gebe Kalabilirim? Ara Vermeden Gebe Kalırsam Bebeğe Zararı Olur mu?
Doğum kontrol hapını kestiğiniz andan itibaren gebe kalma yeteneğinizi hemen geri kazanırsınız? belli bir süre geçmesi gerekmez.
Hapları kestikten hemen sonra gebe kalmanızın da bebeğe herhangi bir zararı olmaz. Gebe kalmak için ara vermenize? belli bir süre geçsin diye beklemenize gerek yoktur.

Gebelikte Sigaranın Zararları Nelerdir ?
Gebelikte sigara kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigaranın vereceği başlıca zararlar:
– Düşük doğum ağırlığı? prematurite
– Bebeğin akciğer gelişimi daha zayıf olur? doğum sonrasında sıkıntı riski artar.
– Bebeğin doğumdan sonra erken dönemde ölme riski 2 kat artar.
– Bebeğin doğumdan sonra hasta olma oranı artar.
– Bebeğin eşinin erken ayrılma (dekolman? ablasyo) riski artar.
– Sigara içenlerde düşük yapma riski de artar.

Adetin Kaçıncı Günlerinde Gebe Kalmam Daha Kolay Olur ?
Düzenli adetleri olan ve ayda bir adet gören kadınlarda yumurtlama çoğunlukla adetin başlamasında 14 gün önce olur. Yani adetleriniz düzenliyse birdahaki adetinizin başlayacağı günü tahmin edebilirsiniz ve bu günden yaklaşık 14 gün önce yumurtlama olacağını düşünerek yumurtlama gününden birkaç gün önce başlayarak 2 gün arayla ilişkiye 1 hafta boyunca girebilirsiniz. Bu dönemde gebelik şansınız en yüksektir.
Fakat her kadının adeti düzenli değildir ve her kadında yumurtlama bu kadar düzenli olmaz? o yüzden herhangi bir zamanda da gebelik olma şansı vardır.

Gebelikte Bacaklarda Ağrı
Gebelikte en sık rastlanan problemlerden birisidir. Doğumdan sonra geçecektir.
Bu ağrıları gidermek için egzersiz yapmak? bol sıvı almak? ayakta çok durmaktan kaçınmak faydalı olabilir

Gebelikte Kabızlık
Gebelikte artan hormonların (progesteron) etkisi ve büyüyen uterusun baskı yapması sonucu kabızlık (konstipasyon) çok sık görülür. Bol sıvı almak? düzenli ve bol lifli beslenmek? egzersiz yapmak kabızlık şikayeti olanlara faydalı gelecektir.

Vejeteryanım. Gebe Kaldığımda Et Yemek Zorunda Mıyım?
Dengeli beslendiğiniz ve doktorunuzun önerdiği vitamin ve demir haplarını aldığınız sürece vejeteryan beslenmeye devam edebilirsiniz. Et yemek zorunda değilsiniz. Et yemediğiniz için gebelikte artan demir ihtiyacınızı demirden zengin sebzelerden ve demir haplarından almalısınız.

Gebelikte Kedi? Köpek Kuş Beslemek Sakıncalı Mıdır?
Gebelikte evde kedi besleyenlerin bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Kedinin dışkısı ile gebeler temas etmemeliler? temas toxoplazma enfeksiyonunu almanıza sebep olabilir ve bu bebeğinize zarar verebilir. Kedinin dışkısını ve kumunu evde gebe olmayan kişiler temizlemeli. Kediye dokunduktan sonra ellerinizi sabunla yıkamalısınız.

Köpekler karnınıza yada üstünüze atlayıp düşmenize sebep olmadıktan sonra gebelikle ilgili bir risk taşımazlar.

Kuşlar bazı salmonella? kampilobakter gibi bakteriel enfeksiyonlar yada protozoal enfeksiyonları insanlara bulaştırabilirler o yüzden veteriner tarafından mutlaka bu tür hastalıklar açısından muayene edilmeleri gerekir.

Gebelikte Ton Balığı Yiyebilir Miyim?
Büyük balıklar fazla miktarda civa içerdikleri için genellikle hamilelikte önerilmezler. Ton balığı ise büyük olmasına rağmen az miktarda civa içerir. Yüksek oranda Omega 3 içermesi? doymuş yağ oranlarının düşük olması ve yüksek kaliteli proteini nedeni ile ton balığı tüketilmesi gebelikte önerilmektedir. Fakat gebelikte light yani yağsız konserve ton balığı tüketilmeli ve haftadan iki kereden fazla tüketilmemelidir.

Gebelikte Demir ve Vitamin Hapı Kullanmalı Mıyım?
Gebelikte kesinlikle önerilen folik asit alımıdır. Gebelikten önce folik asit kullanılmaya başlanır ve gebeliğin ilk 3 ayı boyunca günde 0.4 mg folik asit almaya devam edilir. Her gebeye anemi (kansızlık) yoksa bile günde en az 60 mg demir takviyesi verilmelidir. İyi ve dengeli beslenen bir anne adayına vitamin takviyesi vermek de şart değildir? ancak dengeli beslendiğinden şüphe varsa verilebilir.

Gebelikte Folik Asiti Ne Kadar Kullanmalıyım?
Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren (gebelikten önce) folik asit günde 400 mikrogram (mcg) kullanmaya başlamalısınız ve gebeliğin 12. haftası bitene kadar buna devam etmelisiniz.Gebelikte bu şekilde folik asit takviyesi bebekte nöral tüp defekti (anensefali? spina bifida v.b) yani omuriliğinde doğumsal anomaliler (sırtında oluşacak sinirsel anomaliler) oluşma riskini azaltır.

Daha önceki gebekliklerinde nöral tüp defekti oluşmuş bebek öyküsü olan kadınlarda ve diabeti olanlarda esk fazla olduğu için folik asit günlük dozu 4000 mikrogram olacak şekilde verilir.

Emzirirken Gebe Kalmam Mümkün Mü?
Emzirme gebelikten “kısmen” korur fakat gece dahil çok düzenli emzirenlerde yüksek oranda korunma sağlar. O yüzden emzirdiğiniz sürece korunmanıza gerek yok demek çok yanlış olur. Gece dahil çok düzenli emzirenler: Doğumdan 3 ay sonra korunmaya başlamalı. Aralıklı yada düzensiz emzirenler: Doğumdan 3 hafta sonra korunmaya başlamalı. Aksi taktirde emzirirken de gebelik oluşabilir.

Gebelikte Diğer Çocuğumu Emzirmemim Zararı Olur Mu?
Kadınların emzirmesi beyinden oxitosin dediğimiz hormonun salgılanmasına sebep olur. Bu hormonda rahimde kasılmalara sebep olur ve gebe kadında düşük ve erken doğuma sebep olabilir.

Gebelik Düşünüyorum? Yeme İçme Konusunda Nelere Dikkat Etmeliyim?
Öncelikle kesinlikle alkol ve sigara kullanmayı bırakmalısınız. Aşırı kafein alımından kaçınmalısınız. Bazı çalışmalar aşırı kafeinin (günde 300 mg’dan fazla) fertiliteyi azalttığını (gebe kalmayı zorlaştırdığı) ve düşük riskini arttırdığını göstermiştir.
Gebelik düşünen herkes gebe kalmadan önce hergün 400 mcg folik asit takviyesi almaya başlamalıdır.(Bebekte nöral tüp defektlerini önlemek için.)
Baı tür yiyeceklerin-içeceklerin tüketilmesinin gebe kalma şansınızı arttırdığına yada bebeğin cinsiyetini belirlemenize yardım etmesi konusunda hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Evde Yaptığım Gebelik Testi Yanlış Gösterebilir Mi?
Evde yapılan yani idrarda yapılan gebelik testlerinin gebeliği göstermesi için adetinizin geciktikten sonra yapılması gerekir genellikle. Adet gecikmesinden sonra bile çok erken dönemde (1-2 gün adet gecikmesinde) yapılmışsa test yine de negatif (gebelik yok) şeklinde çıkabilir ve 1 hafta sonra tekrarlanmasında fayda vardır.
İdrarda gebelik testlerinde pozitif yani gebelik var çıkması daha güvenilirdir. Yani test gebelik var göstermişse çok büyük ihtimalle gebesinizdir. Fakat bu testlerin gebelik yok (negatif) göstermesi daha az güvenilirdir? bu durumda 1 hafta sonra test tekrarlanmalı yada doktora başvurmalı ve kanda gebelik testi çalışılmalıdır.

Bebek Hareketlerini Ne Zaman Hissetmeye Başlarım?
Bebek hareketleri 18 – 25 haftalar arasında hissedilmeye başlanır. İlk gebeliklerde daha geç hissedilirken? ikinci-üçüncü gebeliklerde daha erken haftalarda hissedilir.

Bebek Hareketlerini Nasıl ve Ne Kadar Saymalıyım?
Bebek hareketlerini saymak bebeğinizin durumu hakkında fikir vermesi açısından önemlidir.
Bebek hareketlerini sayma konusunda çeşitli yöntemler önerilmiştir. Bunlardan en sık kullanılanlardan birisi:
“Bebeğinizin hareketlerini saymaya başlayın ve saati not edin. Bebeğinizin 10. hareketini saydığınızda en fazla 2 saat geçmiş olmalıdır. 2 saatten daha önce 10 hareket yapması normal kabul edilir.”

Bebeğiniz 2 saatte 10 kere hareket etmemişse bir kaç saat sonra tekrar sayın. ikinci sayımınızda da aynı şekilde 2 saatte 10 kereden az hareket ederse doktora başvurmalısınız.
Bebeğiniz 2 saatte 10 hareket etmesine rağmen hareketlerinde son günlerde önemli bir azalma farketmişseniz bu durumda da doktorunuza başvurmalısınız.

Kaynak: The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG)

Gebelikte Yolculuk Yapabilir Miyim? Uçağa Binebilir Miyim?
Sizin gebeliğinize has doktorunuzun belirttiği bir problem yoksa normal bir gebelikte yolculuğun bir sakıncası yoktur. Gebeliğin her döneminde yolculuk yapılabilir fakar ikinci trimester (4-6 aylar) daha uygundur.

Uçak Yolculuğu da gebelikte yapılabilir. Bazı hava yolları 8 aylıktan sonra gebeleri kabul etmemektedirler. Günümüzde büyük hava yollarının uçaklarında kabin içi basınç ayarlaması vardır bunlarla yolculukta bir sakınca yoktur fakat bazı özel küçük uçaklarda bu özellik olmayabilir bunlar sakıncalı olabilir sizin için.

Uçak yolculuğı sırasında maruz kalınan kozmik radyasyon bebeğe zarar verebilecek dozun (20 millisievert – 2 rem) çok altındadır.

Gebelikte uçak yolculuğunun sakıncalı olabileceği durumlar:
– Erken doğum riski yüksek olduğu tespit edilen gebelikler
– Gebelikte tansiyon yüksekliği
– Gebelikte kanama
– Orak hücreli anemisi olanlar
– Önemli kalp hastalığı (siyanotik) olanlar

Gebelikte deniz yolculuğu
Gebelikte deniz yolculuğu yapılabilir fakat geminin hareketlerinin aşırı bulantı ve kusmaya neden olabilemsi açısından dikkatli olmalısınız.

Kaç Haftadan Önceki Doğumlar Erken Doğumdur?
Normalde gebelik 40 hafta sürer fakat 37 haftanın üzerindeki doğumlarda normal zamanında olmuş kabul edilir ve 37 haftadan önceki doğumlar erken doğum olarak kabul edilir.

Gerçek ve Yalancı Doğum Sancılarının Farkı Nedir?
Yalancı doğum sancılarına “Braxton Hicks kontraksiyonları” denir. Bunlar gebellikle son trimesterde (6. aydan sonra) başlar ama daha önce de (4. aydan sonra) görülebilir. Bu yalancı ağrılar rahimde açılmaya ve doğuma sebep olmazlar? fakat gerçek ağrılardan ayırt edilmesi gerekir.

– Yalancı ağrılar düzensizdir? sabit aralıklarla gelmezler? önceden geleceğini tahmin edemezsiniz. Gerçek doğum sancıları ise hep aynı aralıklarla düzenli gelir ve kaybolurlar.
– Yalancı doğum sancılarının sıklıkları ve şidddeti giderek artmaz. Gerçek doğum sancıları giderek sıklaşır ve şiddeti artar.
– Yalancı ağrılar pozisyonunuzu değiştirmekle yada hareket etmekle geçer fakat gerçek ağrılar geçmez.
– Gerçek ağrılar 30 – 60 saniye arasında sürer. Yalancı ağrıların süresi her seferinde çok değişiklik gösterir? genellikle daha kısa (15 – 20 saniye) sürer
– Yalancı ağrılar ağrı vermekten çok rahatsızlık verir tarzdadır.

Bu tür yalancı sancılar hissettiğinizde uzanıp dinlenin yada zaten yatıyorsanız kalkıp biraz yürüyün hareket edin. Bol su için çünkü vücutta su azalması da bu kasılmalara neden olabilir. Bunlara rağmen bu sancılar geçmiyorsa doktora başvurmalısınız.

Nişan Gelmesi Nedir? Doğum Ne Kadar Sonra Başlar?
Gebelik sürsince rahim ağzında oluşan salgılar burada birikmeye başlar ve bu rahim ağzının içindeki kanalı tıkar. Sümüğümsü bir yapı olan bu birikmiş salgılar mukus tıkaç olarak adlandırılır. Bu tıkaç bebeği dış etkenlerden korur? enfeksiyon etkenlerine karşı bariyer görevi görür. Hamileliğin sonlarına doğru doğum zamanı yaklaştıkça rahim ağzında bir takım değişimler başlar ve bu mukus tıkaç düşer? buna nişan gelmesi denir. Kişi bunu çamaşırında bulabilir ya da tuvalete gittiğinde fark edebilir. Çoğu zaman nişan ile birlikte koyu kahverengiden açık kırmızıya ve pembeye kadar değişen renkte bir miktar akıntı da görülür. Bazı kadınlarda 36. hafta civarında gelebileceği gibi son ana kadar görülmeyebilir. Hatta bazı kadınlarda olay çok yavaş ve uzun sürede gerçekleştiğinden anne adayın olayın farkında bile olmayabilir. Mukus tıkaç hamilelik sırasında sıkça görülen akıntıların içinde fark edilmeyebilir. Akıntı açık kırmızı renge dönerse ve miktarı artarsa zaman kaybetmeden doktora başvurmanız gereklidir? bu nişan gelmesi değil kanama olabilir. 36 haftadan küçük gebeliklerde böyle kanlı sümüğümsü bir yapı geldiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. Eğer hamileliğiniz 36 haftadan büyük ise endişe etmenize gerek yoktur.

Nişan gelmesi doğumun ilk belirtilerinden biri olmakla birlikte nişan gelmesinden ne kadar sonra doğumun başlayacağını söylemek mümkün değildir. Bazen saatler sonra? bazen günler hatta haftalar sonra doğum başlar.

Gebelikte Kafein (Kahve? Çikolata v.b) Sakıncalı Mı?
Gebelikte aşırı kafeinin (kahve ? bazı çaylar. kola ve çikolatadan alınabilir) sakıncalı olabileceğii konusunda bazı çalışmalar vardır. Hayvanlarda yapılan öalışmalarda düşük riskini arttırabildiği? erken doğuma sebep olabildiği? doğumsal anomalileri arttırabildiği hatta gebe kalmayı zorlaştırabildiği (infertilite) gösterilmiştir.
Her içecek yada yiyecekteki kafein oranı farklılık gösterir. Burada bahsedilen aşırı dozdan kasıt genellikle günde 150 mg’dan fazla kafein olmakla beraber gebelerin kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalarında fayda vardır.

Doğumun Yaklaştığını Gösteren Belirtiler Nelerdir?
Aşağıdaki belirtiler doğumun birkaç gün yada hafta sonra başlayacağının işareti olabilir.
1. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesindendolayı daha rahat nefes almaya başlarsınız.
2. Bebeğin pelvisten aşağıya inmesi mesanenin sıkışmasına ve daha sık idrar yapmanıza neden olur.
3. Bebeğin inmesiyle karnınızın şeklinde değişiklik farkedilebilir.
4. Nişan gelmesi doğumun yaklaştığını gösterir.
5. Muayenede rahim ağzında yumuşama? silinme? açılma farkedilmesi.

Gebelikte Neleri Yemek Sakıncalıdır?
Gebelikte yemekten kaçınılacak bazı yiyecekler:
– Çiğ et
– Çiğ yumurta
– Fazla civa içeren balıklar
– Çiğ deniz ürünleri
– Pastörize edilmemiş süt ve bundan yapılan peynirler
– Yıkanmamış meyve ve sebzeler

Gebelikte Bitkisel Çaylar? Bitkisel İlaçlar Zararlı Olur Mu?
Gebelikte bu tür bitkisel ürünler ve çaylar konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü bunlar çok çeşitli maddeler içerirler? bu maddelerden bazıları rahimin kasılmasına sebep olabilir bazıları ishal? bulantı? kusma v.b etkiler yaratabilir. O yüzden özellikle bilmediğiniz? hiç duymadığınız bitkisel ürünlerden uzak durmalısınız? bunları içmemelisiniz hatta yemeklerde de kullanmamalısınız. Ülkemizde yaygın kullanılam limon? ıhlamur? elma? portakal? ahududu? nane? adaçayı gibi çayları aşırı olmamak şartıyla içebilirsiniz.

Fesleğen? aloe vera? ardıç? ginseng? kimyon? yasemin? lavanta? melek otu gibi ülkemizde de satılan bazı bitkiler gebelikte zararlı olabilir? kesinlikle uzak durmalısınız.

Sabah Bulantılarını Azalmak İçin Neler Yapabilirim?
– Yataktan kalkmadan bisküvi? kraker? kızarmış ekmek gibi kuru şeyler yenmeli
– Az ve sık yemek yenmeli
– Soslu? yağda kızartılmış? çok şekerli sulu gıdalar alınmamalıdır
– Haşlama patates? ekmek? yumurta? peynir? yoğurt? pirinç pilavı? makarna? yenebilir
– Sodada faydalı olabilir

Gebelikte Ve Emzirirken Saç Boyatmanın Zararı Olur Mu?
Saç boyaları deriden çok az emilirler o yüzden gebelikte saç boyatmanın muhtemelen hiçbir zararı yoktur fakat bazı bilim adamları yine de gebeliğin ilk 3 ayında saçların boyatılmamasını önerirler.

Deriden çok az emilen saç boyasının süte geçmesi beklenmez o yüzden emzirme sırasında saç boyatmanın zararı yoktur.

Gebelikte Dövme Yaptırmak Sakıncalı Mıdır?
Dövme steril ve uygun şartlarda yapılmadığında gebe olan yada olmayan herkeste kan yoluyla bulaşan hastalıkların geçişine sebep olabilir. (Hepatit B ve C? AiDS? tetanoz v.b)
Gebelikte vücuttaki hormonal değişimlerden dolayı dövme yapılan cilt bölgesinde kanama? ağrı? enfeksiyon? şişlik? allerji gibi komplikasyonların oluşması daha kolay olabilir. Bu nedenlerden dolayı gebelerde geçici yada kalıcı dövme yaptırılması önerilmez.

Gebelikte Kına Sakıncalı Mıdır?
Gebeliğin 3. ayından sonra hint kınası (henna) yaptırmak yada bununla saçların boyanması sakıncalı değildir fakat “siyah kına” ile kına yaptırmak sakıncalıdır.

Gebelikte Tomografi (CT? BT? CAT) ve MR Sakıncalı Mıdır?
Gebelikte MR (magnetik rezonans görüntüleme) çekilmesinin bir zararı yoktur çünkü radyasyon yaymaz. Nadiren bebekteki bazı anomalileri teşhis amacıyla da kullanılabilmektedir.

Bilgisayarlı tomografi (BT? CT? CAT) fazla miltarda radyasyon yaydığı için gebelikte bebek açısından zararlıdır. Anne için acil ve hayati derecede önemli olmadıkça çekilmez.

Gebelikte Rötgen Çekilmesi Sakıncalı Mıdır?
Gebelik sırasında çekilen bir röntgen vücudun neresine çekilirse çekilsin (karına bile çekilse)bebeğe zarar verecek kadar radyasyon dozu içermez. Diş için çekilen röntgen rahimden çok uzaktır ve kurşun bir perde rahmi korumakta ve bebeğinizin ışından etkilenmesini önlemektedir.
Ama elbette risk ne kadar küçük olursa olsun gereksiz risk almanızın mantığı da yoktur. Bu nedenle genellikle acil önemi olmayan röntgen çekimlerinin sonraya ertelenmesi önerilir.

Gebelikte Vajinal Akntı Normal Midir?
Gebelikte oluşan hormonal değişimlere bağlı oluşan değişimlerden birisi de vajinal akıntıda olan artıştır. Fakat gebelikte olan her vajinal akıntı normal akıntı değildir.
Gebeliğe bağlı normal akıntı genellikle ince? beyaz? açık renkte? kokusuz yada hafif kokuludur. Bu tür akıntı normaldir? telaş yapmanıza yada tedaviye gerek yoktur.

Gri? sarı? yeşil? kötü kokulu ? pembe-kırmızı içerikli? kaşıntılı vajinal akıntı anormaldir? doktorunuz tarafından tedavi edilmesi gerekir .Bu mantar (kandida) enfeksiyonu yada başka bir mikrobik enfeksiyon olabilir.

Bacak Kramplarını Azaltmak İçin Ne Yapabilirim?
Gebelikte artan kiloya bağlı yada büyüyen rahmin sinir ve kan damarlarına bası yapmasına bağlı bacak krampları çok sık rastlanan şikayettir. Bunları azaltmak için bazı öneriler:
– Egzersiz yapmak (baldırları gerdirecek hareketler)
– Bacaklarınızı yükseğe koyarak dinlenmek
– Bacaklara? baldırlara ve ayaklara masaj yapmak
– Bacaklara sıcak uygulamak

Bunlara rağmen geçmeyen kramplarda doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte Prozac (Fluoxetine) Kullanabilir Miyim?
Fluoxetine içeren ilaçlar (Prozac v.b) C kategorisinde ilaçlardır. Bu kategori insanlarda yapılmış kontrollü deneyler olmamakla birlikte hayvanlarda yapılan incelemelerde herhangi bir olumsuz etkiye rastlanmamıştır manasına gelir.

Gebeliğin ilk 3 ayında Procaz kullanmış 2000’den fazla kadında yapılan araştırmadan ilacın gebelik üzerinde olumsuz bir etkisi incelenmemiştir. Düşüğe sebep olduğu izlenmemiştir.Emziren annelerde ise prozac %15 oranında anne sütüne geçebileceği için çocukta bulantı? kusma? ishal v.b sorunlar olabilir.

Emziren annelerde prozac kullanımı ile ilgili yeterli bilimsel veri yoktur. Emzirenlerin doktora danışmadan kullanmaması gerekir.

Ne Kadar Sürede Gebe Kalabilirim?
Kadınlar genellikle gebe kalmayı denedikleri ilk ayda hemen gele kalamazlar? aylar geçtikçe yumurtlamalarla beraber gebelik olasılığı artar fakat bu bazen 1 yıla kadar sürebilir. 1 yıla kadar gebe kalmayı düzenli ilişkilerle deneyen bir çiftte halen gebelik oluşmamışsa doktor kontrolü önerilir ve sebebi araştırılır fakat bu araştırmadan önce çiftlerin 1 yıl düzenli ilişkiyle kendiliginden gebelik oluşmasını denemeleri gerekir.

Çiftlerin sadece %20’si ilk ayda gebe kalabilir.
4 ay içinde %30-40’ı gebe kalabilir.
6 ay içinde %70’i gebe kalabilir.
1 yıl içinde %85’i gebe kalabilir.

Gebe Kalmak İçin En Uygun İlişki Pozisyonu Nedir?
Gebe kalmak için spermin vajina içerisinde uzun süre kalmasına uygun pozisyonlar daha uygunudur. Spermlerin vajinadan dışarıya kolayca aktığı pozisyonlar (kadının üstte olması gibi) gebelik için daha az uygundur.
İlişkiden sonra kadının belinin altına bir yastık koyarak yarım saat – 1 saat yatması spermlerin rahim ağzından içeriye girişini kolaylaştırır.

Yumurtlama Olduğunu Nasıl Anlarım?
Yumurtlama adetleri düzenli olan kişilerde sıklıkla adet başlamasından 14 gün önce olur. Yumurtlama olduktan sonra vajinal akıntı ve vajinada ıslaklık artabilir? göğüslerde hassasiyet başlar? karın ve kasık bölgelerinde ağrı olabilir.
Eczanelerde satılan ovülasyon (yumurtlama) belirleme için idrar yada tükürük testleri ile de yumurtlama olduğu tespit edilebilir.

Gebelik İçin En Uygun Yaş Kaçtır?
Gebe kalmak için en uygun yaşlar 20-32 yaşlar arasıdır. Çünkü 20 yaşından önce oluşan gebelikler ve 35 yaşından sonra oluşan gebelikler daha fazla risk taşır.
İleri yaşta özellikle bebekte down sendromu görülme riski artar. İleri yaşlarda her insanda olduğu gibi gebelerde de tansiyon? şeker? kalp-damar hastalıkları gibi sistemik hastalıkların görülme riski artığından bu da gebeliği daha riskli yapar.
Küçük yaşta olan gebeliklerde ise düşük? erken doğum? ölü bebek daha sık görülmektedir.

Tahmini Doğum Tarihi Nasıl Hesaplanır?
Normal gebelik süresi son adetin başladığı tarihten itibaren 40 haftadır.
Tahmini doğum tarihi son adetin başladığı tarihe 7 gün eklenip 3 ay geriye gidilerek pratik bir şekilde hesaplanabilir. Örneğin son adet tarihi 10 Nisan 2007 olan birisinin tahmini doğum tarihi
10+7=17
Nisan –> 3 ay geriye gidilirse Ocak
Fakat bu yöntem özellikle adetleri düzensiz olan kişilerde yanılmalara sebep olabilir. Bu durumda ultrason ölçümlerinden faydalanılarak tahmini doğum tarihi hesaplanır.17 Ocak 2008 olur.

Bebeğin Kalp Atışları İlk Ne Zaman Görülür ve Duyulur?
Ultrasonla 5. – 6. gebelik haftalarında kalp atışlarını görmek mümkündür.
Bebeğin kalp atışları ilk olarak 10-12 haftalarda doppler cihazı ya da doppler ultrasonografi ile işitilebilir

Gebelikte Memelerden Süt gelmesi Normal Midir?
Bazı gebelerde gebelik sırasında memelerden süt gelebilir. Özellikle 5. aydan sonra gerçekleşebilir. Bu normal bir durum durumdur ve tedavi gerektirmez. Gebelikte artan hormonların sonucu oluşur.Fakat memelerden gelen sıvı berrak yada beyaz değilse? süte benzemiyorsa? kanlı yada koyu renkli görünümde ise doktora başvurmalısınız.
Memelerden süt gelmesi durumunda memeler sıkılmamalı? süt sağılmamalı? bu tür hareketler rahim kasılmasına sebep olabilir. Bol sütyen giyilmelidir.

Gebelikte Parfüm – Deodorant Kullanmak Sakıncalı Mıdır?
Gebelikte parfüm – deodorant benzeri ürünler kullanmak aşırıya kaçılmadığı sürece sakıncalı değildir. Mümkün olduğunca kaliteli ürünler tercih etmekte fayda vardır.

Gebelikte Tatlandırıcı Kullanılabilir Mi?
Tatlandırıcılarla ilgili bazı deneyler yapılmıştır fakat gebeliğe olabilecek etkileri henüz net olarak bilinmemektedir o yüzden gebelikte tatlandırıcılardan (sakarin? aspartam v.b) kaçınılmalıdır.

İlgili Konular:
– Gebelikte tatlandırıcı ve light ürünlerin kullanımı

Gebelikte Mide Yanması Şikayeti Neden Olur?
Gebelikte hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye bası yapması mide yanmasına (göğüs – kalp bölgesinde yanma olabilir) sebep olabilir. Artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusuyla birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı kaçar? yanma şikayetine sebep olur. Rahminde giderek büyüyüp mideye bası yapmasıyla bu şikayetler gebeliğin son aylarında daha da artar.

Mide yanmasını azaltmak için:
– Bir seferde çok yemek yeride? sık sık az miktarda yemeli.
– Ilık süt mide yanması şikayetinize iyi gelebilir.
– Kızartmalar? aşırı yağlı? baharatlı yiyecekler bu şikayetleri arttırır? bunlardan kaçının.
– Sıkı giyecekler giymeyin.
– Yüksek yastık kullanabilirsiniz.
– Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

Gebelikte Bilgisayar Kullanmak Zararlı Mıdır?
Gebelikte bilgisayar kullanmak sakıncalı değildir. Gebe kişinin yine de monitöre 50 cm uzakta olacak şekilde durması önerilmektedir.Bilgisayar karşısında saatlerce hiç kalkmadan oturmayın? arada bir hareket edin. Belinizin arkasında bir ufak destek olması da sizi daha rahatlatabilir.

Güvenlik Kapıları Ve Cihazları Gebeliğe Zarar Verebilir Mi?
Alışveriş merkezleri? havaalanı v.b yerlerde bulunan güvenlik kapıları ve elde bulunan güvenlik cihazları manyetik alan etkisi ile çalışırlar. Rötgen ışını yaymazlar. Gebelikte manyetik alanın bir zararlı etkisi yoktur o yüzden bu cihazlardan kaçınmak gerekmez. Gebelikte bu cihazlara göre çok daha fazla miktarda manyetik alan oluşturan magnetik rezonans görüntüleme (MR) bile çekilebilmektedir.

Gebelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?
İlk 3 ay rahim küçük olduğu için yatma pozisyonu çok önemli değildir. Fakat özellikle 3. aydan sonra sol yana yatış önerilir. Çünkü bu pozisyonda bebeğe giden kan miktarı en fazladır.Sırt üstü yatmak büyük damarlara rahmin baskı yapmasına sebep olur ve bebeğe giden kan miktarı azalır? annede de nefes almada zorluk gibi şikayetlere sebep olabilir.

Gebelikte Diet Yiyecekler Alınabilir Mİ?
Gebelikte diet ürünler tatlandırıcı içerenler hariç sakıncalı değildir. Yani ligh kolalı içecekler gibi aspartam? sakarin v.b tatlandırıcıları içerenler içecekler ve yiyecekelr sakıncalı olabilir fakat yağı azaltılmış yoğurt yada karbonhidrat oranı azaltılmış yiyecekler sakıncalı değildir.

Hamile Olduğum Kaç Aylık Olunca Dışardan Belli Olur?
Gebeliğin oluşmasıyla beraber rahim büyümeye başlar. Fakat gebenin karnının büyümesi ve bunun dışardan bakan kişiler tarafından anlaşılması ancak 4-5 ay sonra mümkün olur? yani 16. -20. haftalar civarında karnın büyümesi dışarıdan farkedilmeye başlar.

İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir?
İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

Bunun sebebi: İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 – 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir? yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95’lere kadar çıkar.

Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir? dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.

Anne Karnındaki Bebek Görebilir Mi? Duyabilir Mi?
Anne karnındaki bebek 26 haftadan sonra göz kapaklarını açar ve muhtemelen 30 haftadan sonra kısmen de olsa görebilir. 30 haftadan sonra doğan bebekler doğumdan hemen sonra görebilir.Bebek rahim içerisinde 25-26 haftalardan sonra annesinin mide? barsak ve damar gibi organlarından gelen sesleri ve annesinin sesini daha sonra da etraftan gelen diğer sesleri duyabilir? tabi bu duyma rahim işerisindeki su dolu ortam ve etraftaki dokulardan dolayı çok net olmayabilir.

Ultrasonla Cinsiyet Tespiti Ne Zaman Yapılabilir?
Cinsiyetin dış görünüş olarak 11. hafta civarında farklılaşmaya başlar fakat ultrasonla bu kadar erken tespit edilemez. Çoğunlukla 15-20 haftalarda ultrasonla ayırt edilebilir. Tabi bunda her zaman yanılma payı vardır. Ayrıca bazen bebeğin duruşundan dolayı cinsiyet tespitini yapmak hiç mümkün olmayabilir.

Gebelikte Güneşlenmek ve Solaryum Zararlı Mıdır?
Gebelikte özellikle ilk 12 haftada güneşlenmek ve solaryum önerilmez. Gebelikte artan hormonlardan dolayı güneşe duyarlılık daha da artar ve güneşlenme ve solaryum cildinizde aşırı lekelenmelere neden olabilir. Güneş ışınlarının etkisi ile vücudun aşırı ısınması ve sıvı kaybı da gebelikte zararlı olabilir.

Gebelikte Ciltte Oluşan Çatlakları Nasıl Engelleyebilirim?
Gebelik ilerledikçe ve cilt gerildikçe oluşan çatlaklar öncelikle sizin cilt yapınızla ilgilidir? cildiniz esnekse ve çatlak oluşturmaya yatkın yapıda değilse hiçbir ürün kullanmamanıza rağmen çatlak oluşmayabilir. Nemlendirici kremler veya badem yağı gibi doğal ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Aile öyküsü ve genetik yatkınlık yada daha önceki gebeliğinizde çatlak oluşması çatlakların ortaya çıkmasında önemlidir. Anneniz ya da kızkardeşlerinizde varsa sizde de görülme riski artar.

Özetle çatlaklar kişinin cilt yapınızla ilgilidir. Bu nedenle cilt yapısı çatlamaya yatkın olan gebeler önlemek için ne kullanırlarsa kullansınlar çatlama olmaktadır. Cilt yapısı çatlamaya yatkın olmayan hastalarda ise hiçbir krem? yağ v.b kullanmamalarına rağmen çatlak oluşmamaktadır.

07 Aralık 2005Bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?
Bebek hareketleri genellikle 18 haftadan (dört buçuk ay) sonra hissedilmeye başlar. İlk gebelikte biraz daha geç 20 – 22 haftadan sonra hissedilir. Daha önce ikinci veya üçüncü aylarda hissedilen hareketler bebek hareketleri değildir.

Bebeğin suyu nasıl oluşuyor? Nereden kaynaklanıyor?
Bebeğin içerisinde bulunduğu su yani amnion sıvısı gebeliğin ilk aylarında fetusun cildinden sızan sıvılarla oluşur. 16 haftadan sonra bebeğin böbrekleri çalışmaya başlar ve bu sayede idrar yaparak sıvıya katkıda bulunur.

Bebeğin kalp atışı en erken ne zaman duyulur?
Transvajinal ultrason (vajina içerisinden yapılan ultrason) ile 5 hafta civarında yani bir buçuk aya yaklaşmış gebelikte kalp atışları duyulabilir. Karından yapılan ultrasonla bu 1-2 hafta daha geç elde edilir. El doppler aletleri ile de ancak 10 haftadan sonra bebeğin kalp atışları duyulabilir.

06 Aralık 2005Bebeğin ikiz olduğu ne zaman belli olur?
Çok erken gebelik haftalarında (5. 6. haftalarda) gebeliğin ikiz olduğunu söylemek yanıltıcı olabilir çünkü ilerleyen haftalarda bunlardan birisi kendiliğinden kaybolarak gebelik tek gebelipe dönebilir. Genellikle 8 haftadan sonra ikiz gebelik olduğu güvenle söylenebilir.

3 boyutlu ultrason 2 boyutludan daha mı iyidir ?
3 boyutlu ultrason 2 boyutlu ultrasondan daha iyidir demek doğru olmaz. 3 boyutlu ultrason bebeğin dış görüntüsünü? yüzünü güzel bir şekilde resim gibi göstermek amacıyla kullanılabilir ve yarık damak – dudak ? spina bifida gibi bazı anomalileri göstermekde kullanışlıdır. Ancak kaliteli bir 2 boyutlu ultrason incelemesi bebeğin beyin? kalp? böbrek gibi iç organlarının incelenmesinde daha faydalıdır.

Gebelikte Memelerden Süt gelmesi Normal Midir?
Bazı gebelerde gebelik sırasında memelerden süt gelebilir. Özellikle 5. aydan sonra gerçekleşebilir. Bu normal bir durum durumdur ve tedavi gerektirmez. Gebelikte artan hormonların sonucu oluşur.Fakat memelerden gelen sıvı berrak yada beyaz değilse? süte benzemiyorsa? kanlı yada koyu renkli görünümde ise doktora başvurmalısınız.
Memelerden süt gelmesi durumunda memeler sıkılmamalı? süt sağılmamalı? bu tür hareketler rahim kasılmasına sebep olabilir. Bol sütyen giyilmelidir.

Gebelikte Parfüm – Deodorant Kullanmak Sakıncalı Mıdır?
Gebelikte parfüm – deodorant benzeri ürünler kullanmak aşırıya kaçılmadığı sürece sakıncalı değildir. Mümkün olduğunca kaliteli ürünler tercih etmekte fayda vardır.

Gebelikte Tatlandırıcı Kullanılabilir Mi?
Tatlandırıcılarla ilgili bazı deneyler yapılmıştır fakat gebeliğe olabilecek etkileri henüz net olarak bilinmemektedir o yüzden gebelikte tatlandırıcılardan (sakarin? aspartam v.b) kaçınılmalıdır.

İlgili Konular:
– Gebelikte tatlandırıcı ve light ürünlerin kullanımı

Gebelikte Mide Yanması Şikayeti Neden Olur?
Gebelikte hormonların artması ve rahmin büyüyüp mideye bası yapması mide yanmasına (göğüs – kalp bölgesinde yanma olabilir) sebep olabilir. Artan hormonların etkisiyle midenin yemek borusuyla birleştiği bölgedeki girişi gevşer ve buradan mide asiti yemek borusuna geçerek yukarı kaçar? yanma şikayetine sebep olur. Rahminde giderek büyüyüp mideye bası yapmasıyla bu şikayetler gebeliğin son aylarında daha da artar.

Mide yanmasını azaltmak için:
– Bir seferde çok yemek yeride? sık sık az miktarda yemeli.
– Ilık süt mide yanması şikayetinize iyi gelebilir.
– Kızartmalar? aşırı yağlı? baharatlı yiyecekler bu şikayetleri arttırır? bunlardan kaçının.
– Sıkı giyecekler giymeyin.
– Yüksek yastık kullanabilirsiniz.
– Doktorunuzun önereceği mide asitini giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

Gebelikte Bilgisayar Kullanmak Zararlı Mıdır?
Gebelikte bilgisayar kullanmak sakıncalı değildir. Gebe kişinin yine de monitöre 50 cm uzakta olacak şekilde durması önerilmektedir.Bilgisayar karşısında saatlerce hiç kalkmadan oturmayın? arada bir hareket edin. Belinizin arkasında bir ufak destek olması da sizi daha rahatlatabilir.

Güvenlik Kapıları Ve Cihazları Gebeliğe Zarar Verebilir Mi?
Alışveriş merkezleri? havaalanı v.b yerlerde bulunan güvenlik kapıları ve elde bulunan güvenlik cihazları manyetik alan etkisi ile çalışırlar. Rötgen ışını yaymazlar. Gebelikte manyetik alanın bir zararlı etkisi yoktur o yüzden bu cihazlardan kaçınmak gerekmez. Gebelikte bu cihazlara göre çok daha fazla miktarda manyetik alan oluşturan magnetik rezonans görüntüleme (MR) bile çekilebilmektedir.

Gebelikte Hangi Pozisyonda Yatmak Gerekir?
İlk 3 ay rahim küçük olduğu için yatma pozisyonu çok önemli değildir. Fakat özellikle 3. aydan sonra sol yana yatış önerilir. Çünkü bu pozisyonda bebeğe giden kan miktarı en fazladır.Sırt üstü yatmak büyük damarlara rahmin baskı yapmasına sebep olur ve bebeğe giden kan miktarı azalır? annede de nefes almada zorluk gibi şikayetlere sebep olabilir.

Gebelikte Diet Yiyecekler Alınabilir Mİ?
Gebelikte diet ürünler tatlandırıcı içerenler hariç sakıncalı değildir. Yani ligh kolalı içecekler gibi aspartam? sakarin v.b tatlandırıcıları içerenler içecekler ve yiyecekelr sakıncalı olabilir fakat yağı azaltılmış yoğurt yada karbonhidrat oranı azaltılmış yiyecekler sakıncalı değildir.

Hamile Olduğum Kaç Aylık Olunca Dışardan Belli Olur?
Gebeliğin oluşmasıyla beraber rahim büyümeye başlar. Fakat gebenin karnının büyümesi ve bunun dışardan bakan kişiler tarafından anlaşılması ancak 4-5 ay sonra mümkün olur? yani 16. -20. haftalar civarında karnın büyümesi dışarıdan farkedilmeye başlar.

İdrarda Gebelik Testi İlişkiden Ne Kadar Sonra Sonuç Verir?
İdrarda gebelik testi ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç veremez. Genellikle doğru sonuç verebilmesi için adet gecikmesi olana kadar bekleyip o günlerde testi yapmak gerekir.

Bunun sebebi: İdrarda gebelik testi gebeliğe bağlı oluşan HCG hormonunun anne kanından idrara geçmesi sonucu idrarda saptanması mantığına dayanır. Gebelik yumurtlama zamanına yakın günlerde girilen ilişkiyle oluşabilir. Yumurtlama gününe yakın gerçekleşmiş bir ilişkiyle gebelik oluşsa bile bu gebeliğin rahime kadar ilerlemesi ve rahime yerleşmesi 6 – 10 gün kadar sürer. Rahime yerleştikten sonra gebelikten salgılanan HCG hormonu anne kanına geçebilir. Hatta gebelik rahime yerleştikten sonra bu hormonun anne kanına ve oradan da annenin idrarına geçmesi de bir kaç gün alabilir. Bütün bunlardan dolayı kısacası yumurtlama zamanına yakın girilen bir ilişkiden sonra gebelik oluşursa bu gebeliğe bağlı salgılanan HCG hormonunun annenin idrarına geçmesi için neredeyse 15 gün kadar zaman geçmelidir. Bu da bir sonraki adet dönemine denk gelir? yani gebelik oluşmussa buna bağlı adetin gecikeceği zamana denk gelir.

O yüzden gebelik oluşma şüphesi olan bir ilişkiye girilmişse idrarda gebelik testi adet gecikmesi olunca yapılmalıdır. Bu testte gebelik çıkmazsa güvenilirliği arttırmak açısından 1 hafta sonra test tekrarlanmalıdır. Bu şekilde ilk testte %90 olan test günenilirliği ikinci test yapılırsa %95’lere kadar çıkar.

Testin pozitif (gebelik var) göstermesi negatif (gebelik yok) göstermesine göre daha günenilirdir. Yine de her tür adet gecikmesinde test neyi gösterirse göstersin doktora başvurmalısınız çünkü test gebelik gösterse bile bu normal bir gebelik olmayabilir? dış gebelik olabilir. Test gebelik yok gösterse bile farketmeden gebe olabilirsiniz.

Anne Karnındaki Bebek Görebilir Mi? Duyabilir Mi?
Anne karnındaki bebek 26 haftadan sonra göz kapaklarını açar ve muhtemelen 30 haftadan sonra kısmen de olsa görebilir. 30 haftadan sonra doğan bebekler doğumdan hemen sonra görebilir.Bebek rahim içerisinde 25-26 haftalardan sonra annesinin mide? barsak ve damar gibi organlarından gelen sesleri ve annesinin sesini daha sonra da etraftan gelen diğer sesleri duyabilir? tabi bu duyma rahim işerisindeki su dolu ortam ve etraftaki dokulardan dolayı çok net olmayabilir.

Ultrasonla Cinsiyet Tespiti Ne Zaman Yapılabilir?
Cinsiyetin dış görünüş olarak 11. hafta civarında farklılaşmaya başlar fakat ultrasonla bu kadar erken tespit edilemez. Çoğunlukla 15-20 haftalarda ultrasonla ayırt edilebilir. Tabi bunda her zaman yanılma payı vardır. Ayrıca bazen bebeğin duruşundan dolayı cinsiyet tespitini yapmak hiç mümkün olmayabilir.

Gebelikte Güneşlenmek ve Solaryum Zararlı Mıdır?
Gebelikte özellikle ilk 12 haftada güneşlenmek ve solaryum önerilmez. Gebelikte artan hormonlardan dolayı güneşe duyarlılık daha da artar ve güneşlenme ve solaryum cildinizde aşırı lekelenmelere neden olabilir. Güneş ışınlarının etkisi ile vücudun aşırı ısınması ve sıvı kaybı da gebelikte zararlı olabilir.

Gebelikte Ciltte Oluşan Çatlakları Nasıl Engelleyebilirim?
Gebelik ilerledikçe ve cilt gerildikçe oluşan çatlaklar öncelikle sizin cilt yapınızla ilgilidir? cildiniz esnekse ve çatlak oluşturmaya yatkın yapıda değilse hiçbir ürün kullanmamanıza rağmen çatlak oluşmayabilir. Nemlendirici kremler veya badem yağı gibi doğal ürünler kullanmayı deneyebilirsiniz. Aile öyküsü ve genetik yatkınlık yada daha önceki gebeliğinizde çatlak oluşması çatlakların ortaya çıkmasında önemlidir. Anneniz ya da kızkardeşlerinizde varsa sizde de görülme riski artar.

Özetle çatlaklar kişinin cilt yapınızla ilgilidir. Bu nedenle cilt yapısı çatlamaya yatkın olan gebeler önlemek için ne kullanırlarsa kullansınlar çatlama olmaktadır. Cilt yapısı çatlamaya yatkın olmayan hastalarda ise hiçbir krem? yağ v.b kullanmamalarına rağmen çatlak oluşmamaktadır.

07 Aralık 2005Bebeğin hareketleri ne zaman hissedilir?
Bebek hareketleri genellikle 18 haftadan (dört buçuk ay) sonra hissedilmeye başlar. İlk gebelikte biraz daha geç 20 – 22 haftadan sonra hissedilir. Daha önce ikinci veya üçüncü aylarda hissedilen hareketler bebek hareketleri değildir.

Bebeğin suyu nasıl oluşuyor? Nereden kaynaklanıyor?
Bebeğin içerisinde bulunduğu su yani amnion sıvısı gebeliğin ilk aylarında fetusun cildinden sızan sıvılarla oluşur. 16 haftadan sonra bebeğin böbrekleri çalışmaya başlar ve bu sayede idrar yaparak sıvıya katkıda bulunur.

Bebeğin kalp atışı en erken ne zaman duyulur?
Transvajinal ultrason (vajina içerisinden yapılan ultrason) ile 5 hafta civarında yani bir buçuk aya yaklaşmış gebelikte kalp atışları duyulabilir. Karından yapılan ultrasonla bu 1-2 hafta daha geç elde edilir. El doppler aletleri ile de ancak 10 haftadan sonra bebeğin kalp atışları duyulabilir.

06 Aralık 2005Bebeğin ikiz olduğu ne zaman belli olur?
Çok erken gebelik haftalarında (5. 6. haftalarda) gebeliğin ikiz olduğunu söylemek yanıltıcı olabilir çünkü ilerleyen haftalarda bunlardan birisi kendiliğinden kaybolarak gebelik tek gebelipe dönebilir. Genellikle 8 haftadan sonra ikiz gebelik olduğu güvenle söylenebilir.

3 boyutlu ultrason 2 boyutludan daha mı iyidir ?
3 boyutlu ultrason 2 boyutlu ultrasondan daha iyidir demek doğru olmaz. 3 boyutlu ultrason bebeğin dış görüntüsünü? yüzünü güzel bir şekilde resim gibi göstermek amacıyla kullanılabilir ve yarık damak – dudak ? spina bifida gibi bazı anomalileri göstermekde kullanışlıdır. Ancak kaliteli bir 2 boyutlu ultrason incelemesi bebeğin beyin? kalp? böbrek gibi iç organlarının incelenmesinde daha faydalıdır.

Plesentanın aşağıda olması nedir?
Plasentanın (bebeğin eşinin) rahmin alt tarafında yani rahim ağzına yakın olması durumudur. Gebeliğin beşinci – altıncı aylarında tespit edilmişse daha ilerleyen aylarda yukarı doğru çıkabilir. Fakat bazen yukarı çıkmaz ve aşağıda kalır buna plasenta previa denir. Eğer doğum zamanı geldiğinde plasenta rahim ağzını tamamen kapatacak şekilde duruyorsa normal doğum olamaz? sezaryen gerekebilir. Az veya çok miktarda kanamaya sebep olabilir? kanama az da olsa hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Kanda gebelik testi kaç haftalık gebe olduğumu gösterir mi?
Kanda gebelik testi kaç haftalık hamile olduğunuzu göstermekte yanıltıcı olabilir? ultrason ve son adet tarihinizi göre yapılan hespalama bu konuda daha başarılıdır.

Kanda gebelik var fakat ultrasonda yok?
Gebeliğin ilk günlerinde kanda gebelik testi pozitif gösterir fakat ultrason ile gebelik görülemez. En son adetinizin üzerinden 4 hafta geçtiğinde kanda gebelik testi gebeliği gösterebilir. En son adetinizin üzerinden 5 hafta geçtiğinde de ultraon ile gebelik görülebilir genellikle. Bu anormal bir durum değildir? beklemek gerekir.
Fakat daha uzun süre geçmesine rağmen ultrason ile gebelik görülemiyorsa dış gebelikten şüphelenmek gerekir. (B-HCG 1500-2000 değerlerini geçmesine rağmen vajinal ultrasonla görülemiyorsa veya B-HCG 3000’i geçmesine rağmen karından yapılan ultrasonla görülemiyorsa)

Hamile olduğumu en erken nasıl öğrenebilirim?
Adetinizin olması gerektiği günlerde veya adet gecikmeniz olduğunda yapacağınız kanda gebelik testinde (B-HCG)en erken anlaşılabilir? daha önce anlaşılamaz. Çünkü gebelik oluştuktan sonra B-HCG hormonunun kanda tespit edilebilecek kadar artması gerekir.
Adet gecikmesinin olduğu bu ilk günlerde ultrason ile gebelik görülemez ancak 1 hafta sonra görülebilir? yani en son adet görmenizin üstünden 5 hafta geçince ultrason ile görülebilir.

Gebeliğin başlarında ilişkiye girmek düşük yapar mı?
Kanama? lekelenme veya düşük tehtidi gibi bir problem yoksa normal bir gebelikte ilişkiye girmek düşük olmasına sebep olmaz.

Hamileyim? kahverengi lekelenmeler oldu? ne yapmalıyım?
Bu tür lekelenmeler düşük riski olabileceğini gösterir. Kırmızı ve bol kanama olması daha tehlikelidir. Doktorunuza başvurmalısınız.

Ertesi gün hapı (norlevo) kullanmama rağmen gebe kaldım? bebeğe zarar verir mi bu hap?
Ertesi gün hapları (norlevo)gebelikten yüksek oranda korur fakat yüzde yüz koruma sağlamaz. Bu hapı kullanmasına rağmen gebe kalanlarda gebelikle ilgili bir anormallik yaptığı görülmemiştir.

Spiral varken gebe kaldım? bebeğe zarar verir mi?
Öncelikle normal rahim içerisinde bir gebelik mi yoksa dış gebelik mi oluşmuş bunun araştırılması gerekir ultrasonla. Eğer rahim içerisinde normal bir gebelik varsa ve gebeliğin başlarındaysanız spiral çekilebilir fakat spiral çekilirken düşük olma riski vardır. Spiralin gebeliğin ilerleyen aylarında çekilmesi zordur ve içeride kalırsa ileri gebelik aylarında zarların yırtılması ve su gelmesi gibi sıkıntılar oluşabilir. Yani spiralin çekilmesi de risklidir içeri de kalması da.

29 Kasım 2005Rahimim alnındı ameliyatla? yumurtlama olur mu?
Sadece rahim alınırsa (histerektomi) yumurtalıklar alınmamışsa yumurtlama herzamanki gibi gerçekleşir.

Yumurtlama olmadan gebelik olamaz mı?
Gebelik oluşması için bir sperm ve bir yumurta gereklidir o yüzden yumurtlama olmadan gebelik olması imkansızdır.

Yumurtlama olan her ay adet de başlamak zorunda mıdır?
Çoğunlukla yumurtlama olan aylar da adet de başlar fakat nadiren adet başlamayabilir. Yumurtlama olduktan sonra gebelik oluşursa da adet olmaz.

Yumurtalıklar her ay sırayla mı yumurtlama yaparlar?
Yumurtlama iki yumurtalık arasında bir ay birinden diğer ay öbüründen olacak şekilde düzenli sırayla gitmez herzaman.

Geri çekme ile korunuyorduk? gebe kaldım?
Geri çekme yöntemi korunmak için çok başarısızdır bu yüzden bu yöntem kullanılmamalıdır. Erkek boşalmadan önce de bazı spermleri vajina içerisine akabilir ve bu şekilde gebelik oluşabilir.

Düşükten sonra gebelik testi pozitif çıkabilir mi?
Evet. Düşükten hemen sonra kandaki gebelik hormonu (B-HCG) sıfıra inmez. Yavaş yavaş günler içerisinde sıfıra iner? bu düşüş sırasında gebelik testi pozitif (gebelik var) gösterir. B-HCG hormonunun sıfıra inmesi günler alabilir? büyük düşüklerden sonra 1 aya kadar sürebilir.

Erkek çocuğu çok olanların bir dahaki gebelikte kız bebekleri olma ihtimalleri az mıdır?
Hayır. Her bir gebelikte kız veya erkek bebek sahibi olma ihtimali yüzde 50’dir? daha önceki çocukların erkek veya kız olması bunu etkilemez.

Tek yumurtalığım var? gebe kalabilir miyim?
Evet tek yumurtalık ile de gebelik oluşabilir.

Adet bitiminde ilişki ile gebelik olabilir mi?
Teorik olarak olabilir ama az bir ihtimaldir. Özellikle adet uzun sürmüşse ve erken yumurtlama olursa adet bitiminde girilen ilişki gebeliğe sebep olabilir.

Gebelik testinde tek çizgi var? yine de hamile olabilir miyim?
Gebelik testlerinde tek çizgi çıkması gebelik olmadığını gösterir fakat gebelik testleri nadiren yanılabilir. Bu nedenle gebelik testini 3-5 gün sonra tekrar etmeniz gebelik olmadığından emin olmanızı sağlar.

Dış gebelik ameliyatı geçirdim? tekrar gebe kalabilir miyim?
Bu durum ameliyatta tüplerin alınıp alınmamasına göre değişir. Dış gebelik ameliyatında sıklıkla tüplerden birisi alınır ve bazen hiçbir tüp alınmaz. Tüplerden birisi alınsa bile diğer tüpte bir problem yoksa tek tüp ile de ileride gebelik oluşabilir.

Gebelik testinde soluk çizgi çıkması ne demek?
Gebelik testinde 2 çizgi çıkması gebelik var demektir? tek çizgi çıkması gebelik yok demektir. İki çizgiden biri soluk çıkmışsa bu gebeliğin henüz yeni başlamasına bağlıdır. Üç – beş gün sonra testi tekrar etmeniz gerekir? her iki çizgi de koyu renk görünecektir.

Yumurtlama döneminde neden kasıklarımda ağrım oluyor?
Yumurtanın yumurtalıktan atılması sırasında bir miktar sıvı veya kan karın içerisine dökülebilir. Bu sıvıya bağlı yumurtlama zamanınd 1-2 gün süren kasık ağrısı olabilir.

Uzun yıllar doğum kontrol hapı kullanmak kısırlık yapar mı?
Hayır yapmaz.

Doğum kontrol hapları ileride gebe kalmamı zorlaştırır mı?
Hayır? hiç etkilemez. Sadece kullandığınız süre içerisinde gebe kalmanızı önler.

Adet kanı nereden geliyor?
Adet (menstruasyon) kanaması rahimin iç yüzeyini kaplayan ince tabakanın dökülmesiyle oluşur. Her adet bitiminden sonra bu ince tabaka tekrar oluşur ve sonraki adette tekrar dökülür.

Doğumdan sonra adet görmedim gebe olabilir miyim?
Doğumdan sonra emziren annelerde adetler 5-6 ay bazen 1 yıl kadar görülmeyebilir? bu normaldir. Ancak adet görülmese de bu dönemde gebe kalmak mümkündür. Bu açıdan dikkatli korunmak gerekir bu dönemde.

Kürtaj olduktan ne kadar sonra ade görürüm?
Genellikle küretaj işleminden 3-4 hafta sonra (bazen bir buçuk ayı bulabilir) adet görülür.

Spiral takılıyken gebelik olabilir mi?
Diğer doğum kontrol yöntemleri gibi spiral de gebelikten yüzde yüz koruma sağlamaz. Spiral kullanan kişilerde de çok nadiren gebelik oluşabilmektedir.

Doğum kontrol hapı kullanıeken gebelik olabilir mi?
Diğer yöntemler gibi doğum kontrol hapları da yüzde yüz koruma sağlayamaz. Düzenli olarak haplarını kullanan kadınlar da bile çok nadiren gebelik oluşabilir.

Hamileyken adet görülür mü?
Hamilelik başladıktan sonra adet görülmez fakat gebeliğin başlarında bazan az miktarda kanama veya lekelenme olabilir? bu adet değildir. Gebeliğin ilerleyen aylarında da düşük riskini gösterek kanamalar olabilir bunlar da adet kanaması değildir.

Gebe kalma şansımı artırmak için neler yapabilirim?
Alkol ve sigarayı bırakmak? kilo fazlanız varsa kilo vermek? stresten uzak durmak? düzenli ilişkide bulunmak (yaklaşık haftada 2 gün) gebe kalma şansınızı arttırabilir.

Adetliyken ilişkiye girince gebelik olur mu?
Adet zamanı girilen ilişkide gebelik oluşması teorik olarak mümkündür fakat çok çok az bir ihtimaldir.

Tüplerimi bağlattım? yine de gebe olabilir miyim?
Tüpleri ameliyatla bağlanan kişilerde çok nadiren de olsa (yüzde 1’den daha az oranda) gebelik meydana gelebilmektedir. O yüzden adet gecikmesi olduğunda veya gebelikten süphelendiğinizde gebelik testi yapmanız iyi olur.

Kullandığım ilaçlar gebelik testinin yanlışlıkla pozitif çıkmasına sebep olabilir mi?
İlaçlar (antibiyotikler? ağrı kesiciler? doğum kontrol hapları gibi…) gebelik testinin yanlış sonuç vermesine sebep olmazlar.

İlişkiden hemen sonra idrar yapmamak mı gerekir gebelik istiyorsak?
Hayır. İlişkiden hemen sonra idrar yapmanız veya yapmamanız gebe kalmanızı zorlaştırmaz veya kolaylaştırmaz. Bir ilgisi yoktur. İstediğiniz zaman idrar yapabilirsiniz.

Gebe olduğumu ne zaman anlarım?
Gebe olduğunuzu ancak adetinizde gecikme olduktan sonra yapacağınız gebelik testi ile anlayabilirsiniz. Daha önce pek mümkün değildir.

Tek tüpüm alındı? ne kadar sürde gebe kalabilirim?
Böyle bgir süre belirtmek imkansızdır. Ancak diğer tüpte bir problem yoksa tek tüp ile de gebe kalmanız mümkün.

Tüp bebek (IVF) yaptırdığımızda ikiz – üçüz olma şansı artıyor mu?
Evet tüp bebek ile elde edilen gebeliklerin ikiz veya üçüz (çoğul gebelik) olma şansı normal gebeliklere göre fazladır.

PGD (preimplantasyon genetik tanı) ile cinsiyet kesin anlaşılır mı?
Evet kesin olarak anlaşılabilir fakat PGD bu amaçla kullanılmaz. PGD genetik bazı hastalıkların (orak hücreli anemi? tay sacks? müsküle distrofi? hemofili gibi…) ebmriyoda olup olmadığını araştırmak için yapılır.

Korunmadan ilişkiye girdim? gebe olduğumu ne zaman anlarım?
Adet zamanınz gelene kadar beklemelisiniz? daha önce anlayamazsınız. Adet zamanınız geldiğinde hala adet görmezseniz yani adet gecikmesi olursa gebelik testi yaparak durumu anlayabilirsiniz. Eğe adetleriniz düzelsizse ortalama olarak ilişkidn 2-3 hafta sonra gebelik testi yaparak da durumu anlayabilirsiniz. Test negatif çıkarsa 1 hafta sonra tekrar test yapmanız güvenilirlik açısından faydalıdır.

Sezeryan oldum? tekrar gebe kalmak için ne kadar ara vermeliyim?
Sezeryan ameliyatından sonra tekrar gebe kalmadan önce en az 1 yıl ara vermeniz gerekir.

Doğum kontrol hapı kullanırken gebe kaldım? bebeğe zarar verir mi?
Doğum kontrol haplarındaki hormonlar az miktardadır ve vücuttan çabuk atılırlar. Bu nedenle doğum kontrol hapı (OKS) kullanırken gebe kalanlarda herhangib bir ters etkisi görülmemiştir bebek üzerinde.

Yumurtalık kisti gebe kalmamı etkiler mi?
Yumurtalık kistinin türüne göre değişir bu konu. Basit over kistleri çok büyük olmadığı sürece gebeliğe engel olmazlar fakat diğer bazı over kistleri (endometrioma gibi) bulunan kadınlarda gebelik daha zor elde edilebilir.

Ameliyatla tüplerim alındı? gebe kalabilir miyim?
Kadında iki yumurtalık ve iki tüp vardır. Tüplerden biri eğer ameliyatla alınmışsa kendiliğinden gebe kalmak mümkündür. Her iki tüp de ameliyatla alınmışsa kendiliğinden gebe kalmak mümkün değildir ancak tüp bebek (IVF) yöntemi ile gebe kalınabilir.

Gebe kalmak için yumurtlama olması şart mı?
Evet gebe kalınması için yumurtlama olması ve bu yumurtanın sperm tarafından döllenmesi şarttır. (Tüp bebek IVF yönteminde yumurtlama olması gerekemez.)

Tüplerin bağlanması adet düzensizliği yapar mı?
Tüplerin ameliyat ile bağlanması (tüp ligasyonu) adet görmeyi engellemez veya adet düzensizliğine sebep olmaz.

Tüplerim bağlanırsa adet görür müyüm?
Evet. Tüplerin ameliyat ile bağlanması (tüp ligasyonu) adet görmeyi engellemez veya adet düzensizliğine sebep olmaz.

Spiral ne zaman takılır?
Spiralin takılması için şart olmamakla beraber genellikle adet dönemi tercih edilir çünkü bu dönemde rahim ağzı gevşek olacağı için ağrı az olur. Ayrıca bu dönemde gebelik ekarte edilmiş olur.

Yumurtlama ve döllenme sırasında kanama olur mu?
Kadında yumurtlama veya yumurtanın döllenmesi esnasında genellikle kanama olmaz. Fakat döllenmiş yumurtanın bir kaç gün sonra rahime yerleşmesi sırasında bazen kanama olabilir buna implantasyon kanaması denir.

Stres gebe kalmamı zorlaştırır mı?
Stres kadınlarda adet düzensizliği yapabilir ve bu da gebe kalmayı zorlaştırabilir. Ayrıca stres cinsel isteği azaltarak ilişki sıklığını azaltır ve bu şekilde de gebeliği zorlaştırabilir.

Yaşım ilerledikçe gebe kalmam zorlaşır mı?
Yaşın ilerlemesi erkeklerin üreme yeteneğinde kayda değer bir etki yapmaz fakat kadınlarda 35 yaşında sonra üreme yeteneğinde giderek azalma olur.

Gebelik için ne kadar sıklıkla ilişkiye girmeliyiz?
Yaklaşık olarak haftada 2 kez ilişkiye girilmesi gebelik şansını arttıracaktır. Özellikle adet döneminin orta zamanlarında yumurtlama olacağı için bu dönemde ilişki daha faydalı olacaktır.

Rahmin geriye dönük olması gebelik sırasında problem yaratır mı?
Hayır. Rahmin geriye dönük olması kadınların yaklaşık %15-20’sinde rastlanan bir durumdur ve gebelik sırasında herhanghi bir problem yaratmaz. Gebe kalmayı zorlaştırıcı bir etkisi de yoktur.

Adetlerin düzensiz olması gebe kalmayı zorlaştırır mı?
Adetleri çok düzensiz olan kişilerde genellikle yumurtlama da düzensiz olduğu için gebe kalmak zorlaşabilir. Fakat bu kadınlarda başka bir hastalık yoksa çoğunlukla kendiliğinden veya ilaç tedavisiyle gebelik oluşması mümkündür.

Adetlerimin çok sancılı olması gebe kalmamı zorlaştırı mı?
Hayır. Adetlerin sancılı olması (dismenore) sık rastlanan bir durumdur fakat bu gebe kalmayı zorlaştıracak bir problem değildir.

Rahim ağzı yakılmasından (koterizasyon) ne kadar sonra gebe kalmalıyım?
Rahim ağzı yakılması (koterizasyon) veya dondurulmasından (kriyoterapi) sonra gebelik için 3 ay beklemeniz uygun olur.

Tüplerimi bağlattım tekrar açtırabilir miyim?
Tüpler ameliyatla bir kere bağlandıktan sorna tekrar açma ameliyatı yapılsa bile pek başarılı olamamaktadır ve gebelik şansı düşük olmaktadır. Tekrar gebelik için en uygun yol tüp bebek (IVF) olacaktır.

Sivilce ilacı kullanırken gebe kalabilir miyim?
Sivilce tedavisi amacıyla verilen Roaccutane (isotretinoin) isimli lacı kullanırken gebe kalmak sakıncalıdır? bebekte ciddi defektlere yol açabilir. Bu ilaç bittikten sonra en az bir ay (mümkünse 3 ay) gebe kalmamanız gerekir.

Tetracycline veya Doxicycline gibi diğer sık kullanılan sivilce ilaçlarını da gebelik sırasında kullanmak sakıncalıdır. Bu ilaçlar bittikten hemen sonra gebe kalınabilir.

Smear testi aldırmak gebeliği engeller mi?
Hayır smear testi aldırmak hamile kalmayı etkilemez? bir zararı yoktur.

Spiral çıkarıldıktan ne kadar sonra gebe kalabilirim?
Spiral rahim içerisinde ne kadar uzun süre kalırsa kalsın çıkarıldıktan hemen sonra gebelikten koruyucu etkisi biter. Spiral çıkarıldıktan hemen sonra gebe kalmak mümkündür ancak bu gebelik spiral taktırmamış kadınlarda olduğu gibi hemen ilk aylarda gerçekleşmeyebilir.

Doğum kontrol hapı gebeliğe veya bebeğe zarar verir mi?
Doğum kontrol hapını ne kadar uzun süre kullanmış olursanız olun bıraktıktan sonra ara vermeden hemen gebe kalmanızda bir sakınca yoktur? bunun gebelik ve bebej üzerine olumsuz bir etkisi olmaz. Hatta doğum kontrol hapı kullanırken kazayla gebe kalanlarda bile bir yan etkisi görülmemiştir.

Myom alınması (myomektemi) ameliyatı geçirenler gebe kalabilir mi?
Myomektomi ameliyatı geçiren kişilerin başka bir problemleri yoksa daha sonra gebe kalma şansları vardır. Bu kişilerin doğumları genellikle sezaryen ile gerçekleştirilr? bu konuda doktorunuza danışmanız gerekir.

İlişkide kayganlaştırıcı kullanırken gebelik oluşabilir mi?
Evet. Kayganlaştırıcı spermleri öldürmeyeceği için spermler döllenme yapabilir ve gebelik oluşabilir.

Gebe kalabilmek için kadının orgazm olması gereki rmi?
Hayır gerekmez. Gebelik oluşması için erkeğin spermlerinin vajin içerisine boşalması gereklidir. Bu spermler kadının yumurta hücresine doğru döllenme yapmak için ilerlerler. Bunların gerçekleşmesinde kadın orgazmının bir faydası veya zararı olmaz.

Hamileyken kedi beslemenin zararları var mıdır?
Kedilerden geçen toxoplazma hastalığından korunmak için gebe kadınların bazı önlemler alması gerekir. Bu konuda detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hamileyken EKG (kalp grafisi) çektirmek sakıncalı mı?
EKG gebeliğin her döneminde güvenle çektirilebilir? bir zararı yoktur.

Önceki gebeliğimde gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) geçirdim tekrar geçirme riskim var mı?
Daha önceki gebeliğinde preeklampsi veya eklapsi (gebelik zehirlenmesi) geçiren kadınların daha sonraki gebeliklerinde de geçirme riski artar.

2 – 3 ayda bir adet görüyorum? gebe kalabilir miyim?
Adetlerinizin neden normalden daha seyrek olduğunun araştırılması gerekir. Altta yatan çok önemli bir patoloji yoksa muhtemelen siz de gebe kalabilirsiniz. Fakat her ay düzenli adet olan kadınlara göre biraz daha geç gebe kalabilirsiniz. Bunun için düzenli ilişki ve bazı ilaç tedavileri de gerekebilir.

Doğumdan sonra tekrar gebe kalmak için ne kadar beklemeliyim?
Gebelik sırasında kadın vücudundaki bazı vitaminler ve kalsiyum demir gibi depolar kısmen tükenir. Doğumdan sonra hem bu depoların yeniden dolması için hem de psikolojik olarak yeni gebeliğe hazır olmanız için bir süre geçmesi gerekir. Bunun için beklenmesi gereken süre “en az” 6 aydır fakat 1-2 yıl beklenirse daha uygun olur.

Tüplerim tamamen kapalıymış? nasıl gebe kalabilirim?
Tüplerin her ikisinin de tıkalı olduğu durumlarda kendiliğinden gebe kalınması çok zordur? sıklıkla tüp bebek (IVF) tedavisi gerekmektedir.

Ne zaman ilişkiye girersem bebek erkek (veya kız) olur?
İlişkiye girilen zaman veya sırt üstü yatmak? bazı yiyecekleri yemek veya halk arasında söylenen daha başka bir çok şeyden hiçbirisinin bebeğin cinsiyetini etkilediği gösterilmemiştir. Bebeğin cinciyetini belirlemek için bu tür yöntemler veya bazı takvim yöntemleri işe yaramayacaktır. Bebeğin kız veya erkek olması tamamen %50 şans ile gerçekleşecektir.

Sperm kaç saat veya gün yaşayabilir?
Sperm ejakulasyondan sonra 72 saate kadar yaşayabilir ve bu süre içerisinde yumurtayla karşılaşma olursa döllenme yapabilir. 72 saatten sonra canlılığını yitireceği için döllenme gerçekleştiremez.

Polikistik over hastasıyım? gebe kalamaz mıyım?
Polikistik over hastalığı (sendromu) bayanlarda sık rastlanan bir problemdir. Ade düzensizliği veya yumurtlama düzensizliği gibi problemlere sık sebep olsa da bu hastalar sıklıkla ilaç tedavileri ile veya kendiliğinden tedavi görmeksizin gebe kalabilmektedirler.

Rahimin arkaya veya öne dönük olması problem yaratır mı?
Başka herhangi bir problem veya hastalığınız yoksa rahimin öne veya arkaya dönük olması bir problem yaratmaz? gebe kalmayı engellemez. Gebelik sırasında da bir probleme sebep olmaz.

Gebelikte bel ağrısını azaltmak için neler yapabilirim?
Gebelik sırasında bel ağrısını azaltmak için alınabilecek bazı önlemler işe yarayabilir:
– Yüksek topuklu ayakkabı giyinmekten kaçının.
– Çok ağır eşyalar taşımayın ve mümkünse iki kolunuza eşit ağırlık düşecek şekilde iki parça şeklinde taşıyın. Ağırlık vücudunuzun tek tarafına binmemeli.
– Otururken ve yatarken vücudunuzu yastıklarla destekleyebilirsiniz.
– Egzersiz yapmak bel ve eklemlerinizi güçlendirerek ağrıyı önler.
– Sıcak uygulama ağrıyan bölgeyi rahatlatabilir.
– Bütün bu önlemlere rağmen şiddetli ağrınız varsa doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelikte bel ağrısı olur mu?
Gebelik sırasında bel ağrısı çok sık olur. Hamilelik sırasında artan hormonların bu bölgede bulunan ligamentlerin gevşemesine sebep olması ve rahimin büyümesinden kaynaklanır.

Gebelikte vitamin hapları kullanmam şart mı?
Eğer normal ve yeterli şekilde beslenebiliyorsanız ek olarak vitamin hapları kullanmanız şart değildir. Folik asit hariç çünkü folik asiti gebeliğin ilk 3 ayında (ve gebelikten önceki 3 ay) yeterli beslenseniz bile kullanmanız gerekir.

Sigara içmek gebeliği etkiler mi?
Sigara kullanmanın gebeliğe çok fazla zararları vardır. Bu konuda detaylı bilgi için ilgili konuya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aranan Kelimeler:


  1. hocam gebe olan biri tarlusal kullandığı zaman adet olursa kesin hamile değil diyor meslektaşlarınız bu durum doğum kontrol hapı içinde geçerlimidir yani adeti gecikmiş biri doğum kontrol hapı kullanıp 21 tablet bitiminde adet olursa bu onun gebe olmadığını mı gösterir ?

  2. Hocam bebek dusunuyoruz esimin disine anestezi yapildi uyusmasi icin kaplama yapildi anestezi spermi etkilermi bebege ara vermek gerekiyormu yumurtlama donemi.saygilarrr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir