Prof. Dr. Fuat Demirci Kadınlarda miyom tedavisi

Her 4 – 5 kadından birinde miyom görülür. Çoğu zaman masum olan miyomlar tedavi edilmeden sadece takip altına alınır. Ancak bazı durumlarda miyomlar kısırlığa ve tekrarlayan düşüklere neden olurlar. Bu durumlarda cerrahi girişimlere gerek duyulur. Gelişen teknoloji sayesinde miyomlar artık robotik cerrahi ile alınıp hastanın kısa bir süre içinde rutin yaşantısına dönmesi sağlanır. Prof. Dr. Fuat Demirci miyomlarda uygulanan robotik cerrahi ile ilgili en önemli soruları yanıtladı.
hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız
Miyom nedir?
Her 4 – 5 kadından birisinde ya da bir miyom bulunmaktadır. Miyomlar genelde herhangi bir belirti vermezler ve rutin incelemelerde saptanırlar ve bu nedenle tedavi edilmeleri de gerekmez. Düzenli kontroller ile büyüklük ve durumlarının takip edilmesi genelde yeterli olur. Bu kitleler menopoz sonrasında durgun bir döneme girerler ve artık büyümezler, tam tersine küçülme eğilimi gösterirler. Belirti vermeleri durumunda en sık karşılaşılan yakınma adet kanamalarının fazla olması ve buna bağlı olarak gelişen kansızlık yani anemidir.

Miyom ne zaman ameliyatla alınmalı?
Bazı durumlarda miyomlar rahmi büyüterek anormal kanamalara, basıya, ağrıya ve kısırlığa neden olmaktadır. Bu durumlarda cerrahi girişimler kaçınılmaz hale geliyor. Laparaskopi ile yapılan miyom ameliyatlarında karında kesi olmamaktadır. Ama miyom rahim duvarı içinde ise dikiş atma güçlüğü nedeni ile laparaskopi ile yapılamamakta, karın açılarak ameliyat yapılmaktadır.

Robotik cerrahi ne gibi avantajlar sağlar?
Robotik cerrahi tüm bu dezavantajları ortadan kaldırmakta ve karında kesi olmadan kapalı olarak her türlü miyom ameliyatını yapmaya olanak sağlamaktadır. Robotik cerrahi ile rahim kata kat dikilebilmekte ve kesi olmadan ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.
Jinekolojik ameliyatların % 95’i bu robotik cerrahi sistemle yapılabilmektedir. Robotik cerrahi sistem ile dokular 10 – 20 kat daha büyük üç boyutlu ve ayrıntılı görülebilmektedir. Bu sistemle el titremelerini ortadan kaldırmakta ve karnın yan alanlarında el bileklerinin giremeyeceği alanlara aletler sokulabilmektedir. Robotik cerrahinin diğer avantajları ağrının daha az olması, ameliyat izinin daha az olması, hastanede daha az yatma süresi, infeksiyon riskinin azalması, karın içi yapışıklıkların daha az olması, iyileşmenin çok hızlı olması, normal yaşama ve işe çok daha erken dönebilmedir.

Aranan Kelimeler:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir