Sağlık Ekibi Hastalıklar Hakkında Bilgiler
Anasayfa Doç.Dr. Yusuf Kalko, buerger hastalığı hakkında bilgi verdi hastalığı ile ilgili doktoru teşhisi laboratuvar testleri belirtileri ve tedavisi hakkın da aşağıda yazı resim ve videolar sunulmuştur

Doç.Dr. Yusuf Kalko, buerger hastalığı hakkında bilgi verdi

Ayrıntılar :

Son zamanlarda kadınlarda da görülen ‘Buerger Hastalığı’na yakalanmamanın yolu sigara içmemekten geçiyor. Halk arasındaki adıyla ”budama” olarak bilinen, genç ve orta yaş erkeklerde daha sık görülen hastalık, tedavi edilmemesi halinde ilerleyici bir tıkanma şeklinde seyreden damar hastalığına dönüşüyor.
Free Image Hosting At Resim Yükle, Images Upload
Buerger hastalığı hakkında AA muhabirine bilgi veren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Yusuf Kalko, buerger hastalığının, 20 ile 40 yaşları arasındaki genç bireylerde görülen, tamamen sigara alerjisi olan, sigara içen insanlarda ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirtti.

Kalko, hastalığın genellikle sigara içen toplumlarda görülme oranının yüksek olduğunu belirterek, halk arasında budama hastalığı olarak bilinen bu hastalığın damarsal bir iltihaplanma olduğunu söyledi.

Hastanelerinde, 5 ayda 50 hastadan 10’unun kadın olduğunu belirten Kalko, bu hastalığın önceleri kadınlarda görülmediğini, şimdilerde kadınlarda da artış gösterdiğini kaydetti.

Morfinin bile buerger hastası insanların ağrılarını geçirmediğini ifade eden Kalko, ”Çünkü kılcal damarları tamamen iltihap alıyor. Damarlar tamamen tıkanmış durumda oluyor” dedi.

Hastalığın bir diğer özelliği de yakalananların ağrılardan sabahlara kadar ağlaması…

-BUERGER HASTASI OLAN SÜLEYMAN SARAK-

Buerger hastası olan ve tedavi sürecinde 2 ayak parmağı kesilen Süleyman Sarak da insanların kendi çektiği sıkıntıyı çekmemesi için kesinlikle sigara içmemesi gerektiğini söyledi.

Sarak, bundan 6-7 yıl önce sigara kullandığını belirterek, hastalığın öncelikle ayaklarında gerilmelerle ve yürümede zorluk çekerek başladığını söyledi.

Süleyman Sarak şunları söyledi:

”Üzerinden yıllar geçtikten sonra ayak parmak uçlarımda yanmalar, sızlamalar başladı. Ben bunu normal deri hastalığı zannederek cildiyeye gittim yanmalara karşı bir krem verdiler. Kremi kullanmaya başladıktan sonra ayağımda çatlak olan yerler daha da açıldı ve çatladı ama bir şey anlayamadık. Hastalığımın teşhisi bir çok hastaneye gittik. Son zamanlar ağrılarım artınca Çapa Tıp Fakültesi hastanesine gittim. Orada bana Doppeler yaptılar ve bütün damarlarımın tıkalı olduğunu söylediler ve anjiyo yapıldı. Sonrasında Buerger hastası olduğum anlaşıldı” diye konuştu.

Sarak, sonrasında, doktorunun ilaçlı tedavi yollarını deneyerek parmaklarını kurtarabilmek için uğraştığını belirterek, bunda başarılı olamadıklarını ve 2 ayak parmağının kesildiğini söyledi.

Bundan sonra sigara kullanmak istemediğini dile getiren Sarak, maddi ve manevi olarak çok sarsıldığını bildirdi.

AA

Aranan Kelimeler:


02 Eylül 2010
.

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

»
Soru Sormak için Resme Tıklayın
 

Sizde bu konu ile ilgili yorum yapabilir Soru Sorabilirsiniz

Yorum yaparken veya Soru Sorarken !
Düzgün bir Türkçe kullanınız!
Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
İnsanları rencide edici ithamlarda lütfen bulunmayınız!
Saçma isim ve yanlış mail adresli sorular cevaplanmaz