Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer?

Kan Grupları Çocuğa Nasıl Geçer?

Kanın canlı yaşamı için önemi anlaşıldıktan sonra, kanama hallerinde kan nakli yapılmaya başlandı. Nakledilen bazı kanlardan sonra hastanın sağlık durumunda bozulmalar başlayınca, her kanın birbirine uymadığı anlaşılarak aralarındaki farklar araştırıldı ve kan grupları tesbit edildi. Çok sayıda kan grubu olmasına rağmen, kan nakli açısından önemli olan başlıca iki sistem vardır. Bunlardan birincisi A, B, 0 grupları diye bilineni, diğeri ise Rh faktörüdür. Birinci sistemi göre insanlar, A, B, AB ve 0 olmak üzere dört gruba ayrılır. Bunlar da, Rh faktörünün bulunup bulunmamasına göre kendi içlerinde Rh(+) ve Rh(-) olarak ikiye ayrılır. Sonuç olarak kan grupları açısından sekiz grup insan bulunmaktadır.

 

Bütün yapısal özellikler gibi kan grupları da kalıtımla belirlenir. Kalıtımla iletilen özellikler, baskın (dominant) ya da silik (resesif) özellik gösterir. Anne ya da babanın birinden baskın, diğerinden silik özellikte gen gelirse, çocuk baskın genin özelliklerini gösterirken silik özelikteki geni taşıyıcı olur ve üreme hücrelerinin yarısında bu genleri taşır. Eğer iki taraftan da baskın gen gelirse, çocuk bu iki genin karışımı tütründe özellik gösterir. Kan grupları açısından ayrıntısına girmeden, kısaca bahsetmek gerekirse, A ve B grupları eşit güçte baskın karakter taşırken, 0 grubu silik bir özellik göstermekte, aynı şekilde Rh(+) özelliği de baskın bir karakter taşımaktadır. Kan grupları belirleyen genler olduğu için, grubun zaman içinde değişmesi söz konusu değildir.

Kalıtım ve kan grubu konusunu bir örnekle ele alırsak, A Rh(-) grubundan biri ile 0 Rh(+) grubu taşıyan birinin birleşmesinden olacak çocukların kan grupları A Rh(+), A Rh(-), 0 Rh(+) ve 0 Rh(-) olabilir. Eğer tahlillerde bir hata yoksa bu çiftin çocukları B veya AB grubu olamaz. Eğer ortada B veya AB grubundan bir çocuk varsa, bu çocuğun o çiftin çocuğu olması mümkün değildir.

Silik karakter taşıyan kan gruplarında ihtimaller daha da azalmaktadır. Örneğin her ikisi de 0 Rh(-) olan çiftin çocukları da mutlaka aynı gruptan olacaktır.

Kan grupları, evlilikler aşamasında kan uyumsuzlukları açısından da önemli olmaktadır.

Kan uyumsuzluğu, AB0 gruplarında olsa da çok önem taşımamakla birlikte, Rh(+) erkekle, Rh(-) kadının çocuklarında ortaya çıkmaktadır. Eğer çocuk baba gibi Rh(+) kan taşırsa annenin kanında oluşan bağşıklık maddeleri çocuğun kanına zarar verir. Bu, çoğu zaman ilk gebelikte sorun yaratmaz, gebelik sayısı arttıkça, eğer her doğumdan sonra gerekli ilaç uygulanmazsa sorun olmaya başlar. Bu nedenle her çiftin çocuk yapmaya karar vermeden önce, ya da gebelik oluşur oluşmaz kan gruplarını belirletmeleri ve sonucu doktorlarıyla görüşmeleri yararlı olacaktır.

A grubu genleri ; AA veya AO

B grubu genleri ; BB veya BO

AB grubu genleri ; AB

O grubu genleri ; OO

O grubu genler, A veya B genlerine karşı çekiniktir. Bu yüzden bir insan hem A genini hem de O enini taşırsa kan grubu A olur. Bir insanın O kan grubundan olabilmesi için her iki geninin de O geninden olması gerekir.

Rh sisteminde bulunan genler:

Rh pozitif : DD veya Dd

Rh negatif : dd

d grubu genler D grubu genlere karşı çekiniktir. Bebeğin Rh negatif kan grubundan olabilmesi için her iki geninin de d grubu genlerden olması gerekir.

Bebeğin kan grublarını belirleyen genlerden birisi anneden, diğeri babadan gelir. Bu birleşmeyle bebeğin kan grubu belirlenir.

Örnekler:

Eşlerden biri AO, diğeri BO ise

Bebek: AO(A grubu), BO(B grubu), AB(AB grubu), OO(O grubu)

Yani bebek her dört gruptan olabilir.

Eşlerden her ikisi O grubundan ise, bebek sadece O grubundan olur.

Eşlerden her ikisi AO grubundan ise, bebek A veya O grubundan olur.

Eşlerden her ikisi BO grubundan ise, bebek B veya O grubundan olur.

Eşlerden birisi AB, diğeri AO grubundan ise, bebekleri A veya B grubundan olur.

Eşlerden birisi AB grubundan ise, diğer eş hangi gruptan olursa olsun çocukları O grubundan olmaz .

Eşlerden birisi Rh pozitif(Dd), diğeri Rh negatif(dd) ise, bebek Rh pozitif veya Rh negatif olur.

Eşlerden her ikisi de Rh pozitif(Dd) ise, bebeklei %75 Rh pozitif, %25 oranında Rh negatif olur.

Eşlerden her ikisi de Rh negatif(dd) ise, bebek kesinlikle Rh negatif olur.

Aranan Kelimeler:


  1. Merhabalar 🙂 benim kan grup A( +) eşimin de A ( +)/bu durumda çocukların sadece 0 (+) olması dogrumu şimdiden tşk ler…

  2. benım annemın kan grubu a babamında b pozıtıf kardesımın 0 dıgerının ıse ab bnımde b ama bn uvey ewlat oldugumu susunuyrum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir