Potasyum Kas kasılmaları ve kalp hücreleri için en temel mineral

Peki potasyum nelere yarar? Kandaki potasyum oranı ne kadar olmalıdır? Önerilen potasyum miktarı ne kadardır? Potasyum hangi besinlerde bulunur? Aşırı potasyum veya potasyum eksikliği kimlerde görülebilir ve nelere yol açar?

hizliresimyukle.com - Resmi tam boyutta görmek için Tıklayınız

Potasyumun organizmamız üzerinde birçok önemli işlevi vardır. Potasyum sodyumla birlikte vücudun asit dengesinin kurulmasını ve hücrelerin içindeki akıcılığı sağlar. Aynı zamanda sinir sistemi ve düzenli kalp ritmi için de önemli bir mineraldir. Bunların yanı sıra böbreklerin ve glüsit metabolizmasının çalışmasında önemli rol oynar.
Potasyum hipertansiyonu önlemede de etkili bir mineraldir. Beraberinde kalp krizi riskini de azaltır. Böbrektaşı oluşumunu önlemede de etkili olan potasyumun, son yapılan çalışmalarda kemik erimesini önlediği ortaya çıkmıştır. Pudra’daki habere göre, böbrek yetersizliği ve bazı idrar hastalıkları nedeniyle kanınızdaki potasyum oranı sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Bu oran elbette laboratuar analizlerine göre değişim göstermektedir; fakat ortalama olarak 3,5 ila 5 mmole/l oranında olmalıdır. Bu oranların dışında bir durum varsa, mutlaka bir doktora danışılmalıdır
Önerilen potasyum miktarı

Bir yetişkin için önerilen potasyum miktarı yaklaşık ortalama 4-5 gramdır. Potasyumun sodyumla birlikte birleştiği gibi, potasyum oranının sodyumdan daha yüksek olması gereklidir.

Potasyum hangi besinlerde bulunur?

Birçok meyve ve sebze potasyum açısından zengindir. Potasyum açısından en zengin besinler ise şöyle:

* Kuru fasülye
* Patates
* Çikolata
* Mercimek
* Domates salçası
* Ton balığı, morina balığı, somon
* Ispanak, havuç, hurma, muz

Potasyum eksikliği kimlerde olur? Nelere yol açar?

Potasyum eksikliği kortizon, bağırsak ilaçları gibi ilaçlar kullananlarda ve sürekli olarak kusma ile diyare sıkıntısı yaşayanlarda görülür.

Potasyumun eksikliği aşırı yorgunluk, kramplar ve kabızlık gibi rahatsızlıklara yol açar.

Aşırı potasyum alımı fazla potasyum desteği alanlarda; hipertansiyon, iltihapla savaşan ilaçları kullananlarda ve böbrek yetersizliği yaşayanlarda ortaya çıkabilir.

Aşırı potasyum alımı kalple ilgili ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Yaşı ilerlemiş olan insanların bu konuda çok dikkatli olmaları gerekir ve mutlaka potasyumlarının doktor kontrolünde olması gerekir.

Aranan Kelimeler:


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir