Hepatit C tedavisi

Hepatit C tedavisinde son 1-2 yılda çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Ağız yoluyla alınan yeni ilaçlar günlük kullanıma girdiler. Başarı oranları yüzde 95’lere ulaştı. Academic Hospital’den Prof. Dr. Erol Avşar tedavi yöntemlerini anlattı.
Kan ve cinsel yolla bulaşıyor

Hepatit C virüsü çoğunlukla kan ve cinsel yolla bulaşan bir virüstür. Bu virüs vücuda girince yüzde 80 oranında kronikleşir. Hepatit C virüsü siroz ve karaciğer kanserinin en önemli sebeplerindendir. Aşısı olmayan bu hastalık, mutlaka tedavi edilmelidir. Ülkemizdeki sıklığı yüzde 0.5-1 arasında değişmektedir. Bu da kabaca 500 bin hasta demektir. Kendisi hiçbir belirtiye sebep olmadan sinsice seyredebildiği için tanısı henüz konmamış binlerce hasta adayı olduğu düşünülmektedir. Virüsün farklı tipleri olsa da, ülkemizde en sık görülen tip Genotip 1b dir. Bu tipin özelliği standart tedaviye en direnç gösteren grup olmasıdır.

Tedavide başarı yüzde 70 – 75’lere yükseldi

Hepatit C’ nin standart tedavisi Pegileinterferonlar + Ribavirin dir. Ülkemizde de hastalara 2011 yılına kadar bu tedavi uygulanmaktaydı. Bir yıl süreyle yapılan bu tedavi ile hastalığın tedavi başarısı yüzde 45 idi.

2011 yılında hepatit C tedavisinde yeni bir dönem başladı. Boceprevir ve Teleprevir isimli 2 farklı proteaz inhibitörü günlük kullanıma girdi. Tablet şeklindeki bu ilaçlar 2′ li tedaviye eklendiğinde tedavi başarısı yüzde 70-75′ lere yükseldi. Yine bu ilaçlar sayesinde 12 ay olan tedavi süresi çoğu hastada kısaldı.

İlaçların başarısı ortaya çıktı

Gerek Boceprevir gerekse Teleprevir ile yapılan çalışmalarda bu ilaçların çok etkili ve başarılı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak 2′ li tedavide zaten sık olan yan etkiler bu ilaçlarların eklenmesiyle daha da artmıştır. Maliyeti yüksek olan bu 3’lü tedavi her hastada şart değildir. Tedavi şansı yüksek olan bazı hastalarda 2′ li tedavi yeterli olabilmektedir. Zaten SGK da bu yüzden 3′ lü tedaviyi belli hasta gruplarında karşılamayı kabul etmiştir.

Tedavi başarısı çok yüksek

Hepatit C tedavisinde son 1-2 yılda çok önemli gelişmeler başladı. Sofosbuvir, Ledipasvir, Daclatasvir gibi yeni yeni ilaçlar günlük kullanıma girdiler. Yine aynı tablette Ledipasvir + Sofosbuvir kombinasyonu piyasaya sürüldü. Gelen ilk sonuçlara göre de hepatit C tedavisinde başarı oranları bu moleküllerle yüzde 90-95’lere ulaşmış durumda. Bu ilaçların birçok avantajı var. Her şeyden önce ağız yoluyla alınmakta. Yan etkileri minimaldir. Yine bu ilaçların bir diğer avantajı, ileri dönem siroz hastalarında da kullanılabilmeleridir. Henüz ülkemizde onay almayan bu ilaçlar maalesef oldukça pahalıdır. Bu ilaçlar muhtemelen önümüzdeki aylarda ülkemizde de satışa sunulacak.

Görüldüğü gibi hepatit C’ nin tedavi başarısı yüzde 95’lere ulaşmış durumda. Yakın bir gelecekte 2-6 ay süreyle günde alınacak 1-2 tabletle bu hastalık düzelecek. Böylece hepatit C virüsüne bağlı olarak gelişen siroz ve de karaciğer kanseri yıllar içersinde gittikçe azalacak ve kaybolacak…

Kaynak: Vatan


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir