Prof. Dr. Dilek Arman, Susuz Manikür, Hepatit B

Prof. Dr. Dilek Arman, Dünya Sağlık Örgütü tarafından her yıl farkındalık yaratmak adına kutlanan “28 Temmuz Dünya Hepatit Günü” dolayısıyla uyarılarda bulundu:

Susuz Manikür, Hepatit B’den korunmak için tercihiniz olsun

Şebeke suyuyla temas edilmediği için daha hijyenik olan susuz keratin manikürün en önemli özelliği ise manikür sırasında kullanılan eldiven içerisinde copaiba yağı, keratin, Üre, E vitamini ve lipex’ten oluşan 5 farklı yağın olması.

SUSUZ KERATİN MANİKÜRÜN FAYDALARI İSE ŞÖYLE;

– Özellikle hamilelere tavsiye ediliyor.
– İçerdiği 5 özel yağ ile cilde, tırnaklara mineral ve karetin yüklemesi sağlıyor.
– Enfeksiyon kapma ihtimali yüksek olan kişiler için hijyen açısından daha güvenli.
– Elleri suda bekletmeye gerek kalmadığı için zaman kazandırma açısından da oldukça faydalı.

AYRICA HEPATİT B’DEN KORUNMAK İÇİN:

*Hepatit B virüsü taşıyan kişilerin aile üyeleri mutlaka suretle aşılanmalı.

* Kan teması olma ihtimali olan her yerde, uygun korunmanın sağlanması çok önemli. Kan merkezlerinde bütün kan vericileri, Hepatit virüsü yönünden test edilmekte ve virüs saptananlardan kan alınmamaktadır.

* Hastanelerde olduğu gibi diş tedavi merkezlerinde, kan ile temas etmiş alet kullanan berber, kuaför, dövmeci gibi yerlerde kullanılan malzemelerin sterilizasyonuna çok dikkat edilmeli.

* Evde Hepatit B ve C virüsü olan kişinin kullandığı jilet, tıraş bıçağı gibi aletler ve kan bulaşabilecek havlu gibi malzemeler sadece kendine ait olmalı, başkaları ile paylaşılmamalıdır. Virüsü taşıyan kişilerin kanı ile temastan kaçınmalı, kanla bulaşan yüzeyler 1/10 sulandırılmış çamaşır suyu ile silinmelidir.

* Tüm gebeler Hepatit B yönünden test edilmeli. Doktorun önereceği serum uygulanmalı; tüm bebeklerin kapsandığı aşı programına uyum gösterilmeli.

* Cinsel yolla bulaşmayı önlemek için prezervatif kullanılmalı.
on dönemin en çok ilgi gören yöntemler arasına giren susuz manikür, su kullanılamayan, doğal ve yüzde yüz hijyenik olması tercih sebebi..

Aranan Kelimeler:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir