Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Doç. Dr. Uğur Haklar diz protezi

Diz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Haklar tarafından gerçekleştirilen ilk robotik cerrahi operasyon, Gülizar Meşeci’ye her iki dizine de diz protezi uygulaması yapılarak gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Uğur Haklar ve ekibinin gerçekleştirdiği operasyonda Meşeci’nin sol dizine, robotik diz cerrahisiyle unikondiler diz protezi, sağ dizine ise total diz protezi takıldı.

Doç. Dr. Uğur Haklar yaptığı açıklamada, “Tıptaki önemli devrimlerden bir tanesi ileriki günlerde robot olacak. Herkes robot deyince insana benzeyen bir cihaz olarak düşünüyor. Halbuki öyle değil. Robotların 3 temel amacı var. Bir tanesi iş gücünden tasarruf etmek, ikincisi maliyeti düşürmek, üçüncüsü tıpta daha da önemli olanı da işin tam ve doğru yapılmasını sağlamak” dedi.

Tıpta robotik cerrahi denildiğinde, özellikle görsellere bakıldığında Da Vinci diye bilinen, hastanede var olan gelişmiş teknolojinin akıllara geldiğini belirten Haklar, “Bu teknoloji de cerrah hastaya dokunmuyor. Robotik kollar yardımıyla ameliyat yapılıyor. Detaylara hakim olunuyor. Makoplasty ile durum biraz farklı. Bilgiyi önce robota yüklüyoruz. Robotla birlikte cerrah işi yapıyor. Bu teknolojiyi ilerletmek açısından çok fazla çaba var. Robotik diz cerrahisi Makoplasty ile 0,1 mm gibi çok düşük bir hata marjıyla oluşturulan diz protezlerinin neredeyse gerçeğinden bir farkı bulunmuyor. Sistemin diğer özelliği de kullanılan protezlerin kemik yapısına çok benzemesi ve anatomik olması. Böylece, Makoplasty ile gerçekleştirilen ameliyat sonrasında dizlerde esneklik ve tam bükülebilirlik sağlanıyor. Klasik yöntemlerle yapılan diz protezlerine göre hastalar çok daha erken ayağa kalkabiliyor, yürüyebiliyor, koşabiliyor hatta sportif aktivitelerden rahatlıkla faydalanabiliyor” ifadelerini kullandı.

DİZ RAHATLIKLA BÜKÜLEBİLİYOR
Makoplasty robotik sisteminin ABD ve Avrupa’da da yeni uygulanan bir yöntem olduğunu, yapılan diz protezlerinin klasik diz protezi cerrahisi yöntemine göre daha hızlı iyileşme ve daha fazla hasta konforu sağladığını açıklayan Doç. Dr. Haklar, “Hasta kısa sürede ayağa kalkıp günlük yaşamına geri dönebiliyor. Robotik diz cerrahisiyle uygulanan protezler daha erken hareket ve daha fazla bükülebilir dizler sağlayabiliyor” diye konuştu.
Uzun yıllar her iki dizindeki dayanılmaz ağrılar sebebiyle yürümekte zorluk çeken Meşeci ise, “Ameliyatımdan sonra dizimin bu kadar hızlı iyileşeceğini tahmin edemiyordum. Dizimi ilk günden itibaren bükebiliyor ve yürüyebiliyorum” dedi.
İHA

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: ,

Doç. Dr. Uğur Haklar diz protezi Hakkında Yapılan Yorumları

  1. GÖNÜL dedi ki:

    Doktor bey benim şikayetim kalçam birbuçuk senede 3 kez kalça ameliyatı oldum ilk ameliyatımdan son ameliyatıma kadar geçen zamanda ağrılarım arttı enfeksiyon var denildi bende ağrılara dayanamaz oldum protesi çıkartın dedim ve ameliyatta çıkartıldı haziran ayında protesin çıkartılalı 2 sene olacak ağrılarım yok fakat iki bastonlan zor yürüyebiliyorum ben sizi bu sabah dr Altuğun proğramında izledim gerçi siz diz ameliyatı üzerine bilgi verdiniz benim dizimde rahatsız amma benim kalça problemim canımı sıkıyor sizden ricam acaba kalça içinde böyle başarılı ameliyat olabilirmiyim?Beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.Saygılar

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri