Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Balğam renğine ğöre hastalığınız

Balgamınızın rengi ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.Bakın balgam rengine göre hangi hastalıklar çıkabiliyormuş…
Beyaz

Burnunuzdaki dokular şiştiği için mukusun nasal yollarınızda yeterince hızlı hareket edemediğini gösterir. Düşük nem seviyesinden dolayı daha kalın, yapışkan ve bulanıktır.

Ayrıca öksürdüğünüzde beyaz balgam geliyorsa, soğuk algınlığı ve alerji gibi üst solunum yolu enfeksiyonu sinüslerinizi tıkamış olabilir.

Sarı veya yeşil

Kıvamlı ve koyu renkli balgam, viral veya bakteriyel enfeksiyonunuz olduğu anlamına geliyor olabilir. Ciğerlerinizden öksürüyorsanız sinüslerinizde veya alt solunum yolunda olabilir. Koyu sarı veya yeşil balgam, beyaz kan hücreleri enfeksiyonla savaşmaya çalıştığında meydana gelir.

Pembe veya kırmızı

Ciğerlerinizde sıvı olabilir. Akciğer ödemi olan kişilerin balgamı köpüklü pembe olur. Öksürük veya göğüs enfeksiyonu yüzünden oluşan parlak kırmızı balgam, genellikle sigara içen yaşlı insanlarda görülür.

Soğuk algınlığınız veya bronşitiniz varsa irritasyon, iltihap veya burnunuzu sürekli silmenizden dolayı kanlı mukus oluşabilir. Ancak böyle bir hastalığınız yoksa ciddi bir durum olabilir.

Kahverengi

Çok fazla sigara içen kişilerde kahverengi balgam görülebilir. Burnunuzda kuruyan kandan kaynaklanabilir. Hava kirliliğinden ve duman solumanızdan dolayı da olabilir.

Siyah

Havadan çok fazla kir veya duman solumanızdan kaynaklanabilir. Ancak koyu renk balgam her zaman ciddiye alınması gereken bir durumdur. Mantar veya bakteriyel zatürre, çok fazla irritan veya toz solumaya bağlı bir akciğer hastalığına işaret ediyor olabilir.

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri