Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Faranjit nedir nasıl belirti verir

Üst solunum yolu rahatsızlıkları denince akla ilk olarak farenjit geliyor, peki bu farenjit nedir?
Kış mevsimi itibariyle üst solunum yolu enfeksiyonlarına sıklıkla eşlik eden farenjit, önlem alınmazsa akut sendromdan kronik sendroma dönüşebilir.

Bu sene bir hayli çetin geçen kış mevsiminin üst solunum yolu hastalıklarına zemin hazırlayan soğuğuna ek olarak ani ısınan, değişken hava koşulları da eklenince hastalanmayan insan da pek kalmadı gibi. Bunların başında ise üst solunum yolu hastalıkları geliyor.

Peki, üst solunum yolu hastalığı olan farenjit nedir?

Farenjit (boğaz iltihabı);burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki tür farenjit görülür ve ikisi birbirinden farklıdır. Ani gelişen, şiddetli iltihaplanmalar akut farenjittir. Daha hafif seyreden fakat buna karşılık da daha uzun süren farenjit türü ise kronik(müzmin) farenjittir. Akut farenjittin belirtileri sadece boğazla ilgili değildir. Boğaz ağrısı, boğazda yanma, kuruluk gibi şikâyetlerin yanı sıra ses kısılması, ateş, halsizlik, burun akması gibi belirtiler de görülebilir. Genellikle bir tür üst solunum enfeksiyonu söz konusudur. Kronik farenjitte ise ateş ya da kırgınlık yoktur ancak yutkunma güçlüğü, gıcık öksürüğü, yanma, gerilme, yabancı cisim takılmış gibi bir his ve boğazı sık sık temizleme isteği vardır. Enfeksiyon yine bir etkendir fakat örneğin hava kirliliği gibi boğazı tahriş eden bir etken, kronik farenjitte daha büyük bir rol oynar. Akut farenjit sık sık tekrarlanıyorsa kronik farenjitte dönüşebilir.

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri