Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Seröz Otit (orta kulakta sıvı birikimi)

Seröz Otit (orta kulakta sıvı birikimi)
Seröz otit; östaki borusunun fonksiyonunu iyi yapamaması neticesinde ortaya çıkan, orta kulakta iltihapsız sıvı birikimi anlamına gelir.
Östaki borusu orta kulakla burnun arka kısmı yani geniz arasında yer alır. Orta kulağın havalanmasını sağlayarak, burada sıvı birikimine engel olan, böylelikle orta kulağı   enfeksiyondan koruyan önemli bir bariyerdir.

Seröz otit  genellikle çocuklarda görülmesine rağmen erişkinlerde de rastlanabilen bir hastalıktır.

Daha çok çocuklarda görülen seröz otit gelişimine zemin hazırlayan faktörler; pasif sigara içimi, kuru  ve soğuk hava, kapalı ortamda kalabalık yuva ve kreşler, kış ayları, yatay pozisyonda çocuk emzirme, allerjik hatalıklar, bağışıklık sistemi bozukluklar,yarık damak gibi morfolojik bozukluklardır. 

Seröz otit gelişiminde hazırlayıcı en önemli faktör çocukların sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmeleridir. Aileler sıklıkla çocuklarının belli bir yaşa kadar sık hastalanmadıklarını ama kreş ya da okula başladıktan sonra daha fazla üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerini söylerler. Genellikle genizeti ve bademcik sorunları olan bu çocuklarda sıklıkla geçirilmeye başlanan enfeksiyonlar orta kulakta sıvı birikimine sebep olarak seröz otit gelişmine neden olurlar ve malesef  bu durum çocuklarda işitme kaybına en sık sebep olan bu hastalığın ortaya çıkmasını tetiklerler.

Genizeti olmayan fakat seröz otiti olan çocuklarda sıklıkla sebep allerjik hastalıklardır. Bu durumda çocuğun allerjenlerden uzak tutulması gerekirse allerji ilaçları kullanılarak seröz otit gelişiminin önüne önlenmesi işitme kayıplarının önüne geçilmesinde önemli bir husustur.

Evde sigara içilmesi seröz otit gelişiminde önemli bir hazırlaycı faktördür. Ailelerin bu konuda daha çok dikkat göstermeleri, çocuklarda işitme kaybı yapabilen bu hastalıktan korunmak için yapılabilecek en basit önlemdir.

Bu hastalıktan korunmada önemli bir husus da emziren annelerin yatay pozisyon yerine daha dik pozisyonda çocuklarını emzirmeleridir. Yatay pozisyonda süt, östaki borusu aracılığı ile orta kulağa ulaşır ve seröz otit gelişimine neden olabilir.

Seröz otitin çocuklardaki en sık sebebi sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirme, genizeti- bademcik hastalıkları veya allerji iken erişkinlerde burun kemiğindeki eğiklikler, burun eti büyümeleri, sinüzit bazen de genizde oluşan tümöral hastalıklardır.

Seröz otitte işitme azlığı, kulakta tıkanıklık hissi, hafif ağrı dışında genellikle ağır seyirli, abartılı şikayetler ortaya çıkmaz. Aileler çocuklarına seslendiklerinde bazen duymadıklarını, televizyonun sesini çok açtıklarını, yakından televizyon seyrettiklerini ifade ederler. Okul döneminde ise öğretmenlerin çocuğun iyi işitemediğini farkedip, aileyi uyarmasıyla bazen hastalık farkedilebilir. Yetişkinler ise kulakta tıkanıklık hissi ve işitme azlığı şikayetiyle bizlere başvururlar.

Genellikle kendiliğinden iyileşmesine rağmen, farkedildiğinde burun açıcı spreyler, akıntı kesici ilaçlar, bazen de antibiyotikler verilerek hastalık tedavi edilmeye çalışılır. Tedavi sırasında bol sıvı alınması ve ciklet çiğnenmesi faydalı olabilir.

Tüm bu yapılanlara rağmen  düzelmeyen ve ısrarla devam eden orta kulakta sıvı birikimi durumlarında cerrahi girişim gerekebilir. Bu durumda kulak zarına çizik yapılarak, orta kulakta biriken bu zamk şekline gelmiş, akışkanlığı azalmış sıvı, aspire edilerek temizlenir ve gerekirse kulak zarına tüp takılır.Aynı esnada geniz  kontrol edilerek varsa geniz eti de alınır.

Seröz otiti olup ilaç tedavisine cevap vermeyen kişilerde şayet tüp takılmazsa, orta kulakta dirençli bir sıvı birikimi ortaya çıkar. Sıvının yoğunluğu giderek artar ve zamk şeklini almaya başlar. Bunun sonucunda orta kulaktaki negatif basınç yükselerek kulak zarının içeriye çökmesine sebep olur. Bu durum uzun sürer ve hala tedavi edilmezse,  zarın dayanıklılığı giderek azalır ve çöküntüler kalıcı hale gelir. Zaman içinde eklenen orta kulak iltihapları ile kulak zarı delinebilir. Malesef bu durumda işitme kaybı artabilir ve kalıcı hale gelebilir.

Gerek geniz eti ameliyatları gerekse birlikte  kulağa tüp takılması ameliyatları 15-20 dakika gibi kısa süren ağrısız ameliyatlardır. Hasta işlemin yapıldığı aynı gün bir kaç saat içinde taburcu olabilir ve ertesi gün okuluna ya da işine gidebilir. Ameliyatlardaki başarı şansı yüzde yüze yakındır ve çok tatmin edici sonuçlar alınır. Çocuk ameliyattan çıkar çıkmaz işitmesinin hemen düzeldiğini ifade eder. İşitmesi yerine gelen çocuklarda okul başarısında belirgin iyileşme görülür.

Tedavisi bu kadar kolay, önemsenmediğinde ise işitme kaybı oluştrabileceğinden dolayı, küçük çocuklarda zihinsel gelişimde yavaşlama, biraz daha büyük çocuklarda okul başarısında düşme ve en önemlisi de çok değerli bir duyu olan işitmenin kaybedilmesi gibi çok ciddi bir problemle karşılaşabileceğimiz seröz otit hiç de ihmale gelebilecek bir hastalık değildir.

Op. Dr. Süreyya Şeneldir
dr@sureyyaseneldir.com
http://www.sureyyaseneldir.com
http://www.estetik-burun.com
Kaynak:maksimum.com
 

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler:

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri