Sinüzit nedir nasıl olur nasıl tedavi edilir

Ne sinüs nedir?

Bir sinüs içi boş, hava dolu bir boşluk. Bu makalede, bu kafatası içinde ve burun hava yolu için kemik (ostium) bir dar delik ile bağlı bu oyuk oyuk sevk bir sinüs amaçları için. Normalde tüm nazal hava yolu bir ostium aracılığıyla açıktır. İnsanlarda bu oyukları her biri olarak anılan dört çift var:

frontal sinüs alin (olarak),

maksiller sinüs yanakları () arkasında

etmoid sinüs gözde (arasında), ve

sfenoid sinüs (ethmoids arkasında) derin.

Sinüslerin dört çifti sık sık bir birim olarak açıklanan ve “paranazal sinüsler olarak adlandırdığı.” Her sinüs iç astar hücreleri mukus vardır salgılayan hücreleri, epitel hücreleri ve bağışıklık sisteminin parçası olan bazı hücreler (makrofajlar, lenfosit ve eozinofil).

Sinüslerin Fonksiyonlar nemlendirme ve ilham hava ısınma, yapıları (gözler, sinir) çevreleyen izolasyon, ses ve rezonans artan dahil olarak yüz travma karşı tamponlar. Sinüs kafatasının ağırlığını azaltmak.

Resmi sinüslerin anatomisi

Ne sinüs enfeksiyonu nedir?

Bir sinüs enfeksiyonu bir patojenik organizma (virüs, bakteri veya mantar) içinde büyüdükçe oluşan sinüs ve sinüs ostium olarak aralıklı tıkanmaya neden olur. Mukus ve irin Drenaj çoğu zaman rahatlamış tıkanma meydana gelir. Drenaj genellikle burun boğaz geçişleri veya dışarı burun delikleri arasında gerçekleşir. Bu tür enfeksiyonlar da bağışıklık hücrelerinin (bir akını iltihabı neden ve sinüs doku şişmesi) bir veya daha fazla sinüs. Bu sinüsler ve neden rahatsızlık açıklıklar engelleme ekler.

Enflamasyon hava oyukları ve burun (paranazal sinüs) ve geçişleri içinde için sinüzit denir. Sinüzit enfeksiyonu, ancak neden olabilir ayrıca alerji ve sinüs tahrişe neden olabilir.

Sinüzit bir o hayatları boyunca insanlara eziyet için daha yaygın koşullardan biri. Sinüzit genellikle zaman çevre polenleri gibi saman nezlesi gibi nazal pasajlar, tahriş oluşur. Sinüzit de tahriş edici, kimyasal madde veya kullanımı ve aşırı-(OTC) burun spreyleri, ve burundan homurdandı olabilir yasadışı maddelerin sayaç / veya kötüye gibi kaynaklanabilir. Yaklaşık 30 milyon yetişkin “sinüzit var.”

Ne sinüs enfeksiyonları neden?

Sinüs enfeksiyonu bu sinüslerin içine hava akımı ve mukus ve drenaj ile sinüslerin dışarı engelleyen şey neden başlatılan olabilir. Sinüs açıklıklar (ostea) doku astar ve bitişik geniz doku şişlik, sık soğuk algınlığı, alerji ile örneğin, ve engellenmiş olabilir OTC burun spreyleri, kokain gibi doku tahriş edici ve sigara dumanı. Sinüsler de tümörler veya büyümeleri bu sinüs açıklıkları yakınındayken tarafından engellenmiş olabilir.

Sinüsler gelen mukoza ve drenaj da mukus salgılar kalınlaşma tarafından, nemlendirme azalmanın mukus hastalık (kistik fibroz) tarafından getirilen (su içeriği), tarafından da ilaçları (antihistaminikler) ve yeterli nem eksikliği kurutma engelli olabilir hava. Epitel hücreleri ileri geri sinüslerin dışına mukus yardım geçmek küçük hairlike elyaf, kirpikler adında var. Bu küçük kirpikler çok tahriş edici, özellikle duman hasar olabilir. Bu sinüsler gelen drenaj ve mukus yardımcı onları engelleyebilirsiniz.

Mukus Stagnated bakteri, virüs ve bazı durumlarda (örneğin, AIDS veya immunodepressed kişi) mantar için sinüs boşlukları içinde büyümek için bir ortam sağlar. Ayrıca, kendilerini mikroplar başlatabilir ve sinüs tıkanması kızdırmak. En sık enfekte sinüs maksiller ve etmoid sinüsler vardır.

Ne sinüzit türleri nelerdir?

Sinüzit çeşitli yollarını, sorunun süre dayanan (subakut, akut veya kronik) ve inflamasyon tipi (ya bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan) sınıflandırılabilir.

Akut sinüs enfeksiyonu (da), genellikle az 30 gün süre varlık olarak tanımlanan akut sinüzit enfeksiyonu neden olarak adlandırdığı;

1 ay içinde ama az 3 ay varlık olarak subakut sinüs enfeksiyonu ve

olmak büyük 3 ay süreli olarak kronik sinüs enfeksiyonu.

Yukarıdaki süreler hiçbir tıbbi fikir birliği yoktur.

Virüslü sinüzit genellikle karmaşık olmayan virüs bulaşmasına neden olur. Daha seyrek, bakteriyel büyüme ve mantar sinüs enfeksiyonu sinüs enfeksiyonu neden çok seyrek olan. Subakut ve sinüs enfeksiyonu kronik formları genellikle akut sinüs enfeksiyonu eksik tedavi sonucudur.

Bulaşıcı olmayan sinüzit tahriş edici ve alerjik koşullar neden olduğu ve aynı genel zaman çizgisi takip, subakut, akut ve bulaşıcı sinüzit gibi kronik.

Sık sinüs enfeksiyonu belirtileri baş ağrısı vardır, yüz hassasiyet, basınç veya ağrı ve ateş. Hastaların Ancak, birkaç olarak% 25 ateş akut sinüs enfeksiyonu ile ilişkili olabilir. Diğer ortak belirtileri şunlardır:

bulutlu, renksiz nazal drenaj,

nazal tıkanıklık duygusu,

boğaz ağrısı ve

öksürük.

Bazı insanlar zaman ileriye ek basınç sinüsler yerleştirilen nedeniyle yalın artan bir hassasiyet veya baş ağrısı fark. Başkaları diş veya kulak ağrısı, yorgunluk, ya da kötü nefes karşılaşabilirsiniz. Bulaşıcı olmayan sinüzit olarak, gözleri ve hapşırma kaşıntı diğer ilişkili alerji belirtileri, ancak ortak bazı belirtiler bulaşıcı sinüzit için yukarıda listelenen içerebilir. Nazal drenaj genellikle açık ya da beyazımsı-bulaşıcı olmayan sinüziti olan kişilerde renkli.

Nasıl sinüs enfeksiyonu tanısı?

Sinüs enfeksiyonu çoğunlukla bir tarih ve muayene bir doktor tarafından yapılan dayalı teşhis edilir. Çünkü sinüslerin düz röntgen çalışmaları yanıltıcı olabilir ve BT ve MRI taramaları, çok daha yeteneklerini sinüs enfeksiyonu teşhis için duyarlı gibi işlemleri, bu nedenle ve kullanılamaz pahalı çoğu doktor ofisleri, sinüs enfeksiyonu çoğu ilk tanısı ve klinik muayene bulgularına dayanarak tedavi. Bu fiziksel bulgular şunlardır:

kızarıklık ve nazal pasajlar şişmesi,

nazal pasajlar dan gibi cerahatli (irin) drenaj (semptom en klinik bir sinüs enfeksiyonu teşhis etmek), büyük olasılıkla

vurmalı şefkat () yanaklarda veya sinüslerin alın bölgesi ve üzerinde dokunarak

Gözleri ve yanakları hakkında şişme.

Bazen, burun salgıları, enfeksiyon ve alerjik sinüzit arasında ayrım yardımcı olabilir salgılanan hücreler için incelenir. Ise alerjik sinüzit alerji uzman hücre (eozinofil) gösterebilir Enfeksiyon sinüzit enfeksiyonunun özel hücreleri (polimorfonükleer hücreleri) gösterebilir. Eğer bakteriyel enfeksiyon şüphesi olan doktorlar antibiyotik reçete. Antibiyotikler viral enfeksiyonlara karşı etkili değildir; birçok hekimler sonra belirtiler tedavi.

Eğer sinüs enfeksiyonu başarısız olursa ilk müdahaleyi reçete, sonra daha fazla-CT veya MRI taramaları gibi ayrıntılı çalışmalar için yapılabilir tepki. Ultrason hamile kadınların da sinüs enfeksiyonları teşhis etmek için kullanılır oldu, ancak CT veya MRI olarak doğru değildir. Rhinoscopy, doğrudan bir prosedür küçük bir esnek fiber optik tüp ile nazal pasajların geri bakarak, doğrudan sinüs açıklıklar (ostea) bakmak ve bu açıklıkların obstrüksiyonu tarafından kontrol kullanılabilir ya şişme veya büyümeleri.

Bazen bir iğne aspirasyon bir sinüs (iğne ponksiyon) gerçekleştirmek için kültür patojen aslında sinüs enfeksiyonu neden ne olduğunu belirlemek için enfekte malzeme almak için gerekli olabilir. Nazal pasajların Kültürleri nadiren ne bakteri ve mantar belirlenmesinde nazal pasajların çoğu sigara bakterilerin nüfuz ederek kolonize olan beri sinüs enfeksiyonu neden oluyor yardımcı olur. İğne ponksiyon işlem genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı zaman tedaviler hastalığı hafifletmek için başarısız yapılır. Prosedürü rahatsız ve lokal anestezi gerektirir, bazı hastalarda genel anestezi gerektirir. Sinüs, içeriği kültür ve boyama için gönderilir ve sinüs bir tuz çözeltisi ile boşaltılır olabilir aspire olduğunu. Bu teknik bulaşıcı sinüzit teşhis etmek en doğru yoldur.

Ayrıca, hem sert ve esnek endoskopi sinüsler teşhis malzeme elde etmek için kullanılmıştır. Ne yazık ki, bu işlemler de rahatsız ve ihtiyacı olan sakin hasta gerekebilir bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılacak. Bazı araştırmacılar bu endoskopi örneklerinin bu iğne ponksiyon ile elde edilen karşılaştırılabilir gösteriyor.

Sinüs enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Sinüzit virüs enfeksiyonu nedeniyle, hiçbir antibiyotik tedavisi için gereklidir. Sık sık önerilen tedaviler ağrı ve ateş ilaçlar asetaminofen (örneğin dahil [Tylenol]), açıcı ve mucolytics.

Sinüslerin bakteriyel enfeksiyonu yüz ağrısı, burun akıntısı irin benzeyen şüpheleniliyorsa, ve belirtiler için daha uzun bir hafta daha devam ederse ve reçetesiz ilaçlar burun yanıt değildir. Çünkü sinüsler aspirating olmadan güvenilir bir kültür elde edebilmek için alışılmadık bir bakteri Akut sinüs enfeksiyonu genellikle antibiyotik tedavisi en yaygın bakteri bilinen tedavi amaçlı sinüs enfeksiyonu neden, tedavi edilir.

Beş en yaygın bakteriler sinüs enfeksiyonları, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus neden olan, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus ve Streptococcus pyogenes. Antibiyotikler bu sinüs enfeksiyonu için tedavi bu bakteri türleri öldürmek gerekir etkilidir. Her ne kadar amoksisilin (Amoxil) bir komplikasyonsuz akut sinüs enfeksiyonu için kabul edilebilir bir ilk antibiyotik olduğunu çünkü genellikle türlerin en karşı etkilidir, birçok hekim-amoksisilin (augmentin) şüpheli bir bakteriyel sinüs enfeksiyonu tedavisinde ilk basamak ilaç olarak clavulanate seçin ve bakteri suşları bu hastalığa neden olur.

Penisilin alerjik bireysel olarak, (Ceclor), cefaclor loracarbef (Lorabid), klaritromisin (Biaxin), azitromisin (zithromax), sülfametoksazol (Gantanol), trimetoprim (Bactrim, Septra) ve diğer antibiyotikler ilk seçenek olarak kullanılabilir. Sonra amoksisilin ile tedavinin beş gün, bir hasta üzerinde uyuşturucu veya amoksisilin of için genellikle etkili bir antibiyotik 10-14 gün en az devam gerekmektedir (Augmentin. clavulanate açık olabilir Eğer hasta iyileştirilmesi değildir. Ancak 14-21 gün sinüs enfeksiyonu tedavi gerekecektir anormal değildir.

Alarak açıcı (psödoefedrin) ve mucolytics (guaifenesin) sözlü olarak sinüs enfeksiyonu drenaj yardımcı yararlı olabilir.

Sinüs enfeksiyonu kronik formlarının tedavi ve augmentin gibi ilaçlar uzun kursları, gerektiren bir sinüs drenaj prosedür gerektirebilir. Bu drenaj genellikle genel anestezi altında bloke sinüs açmak için bir ameliyat gerektirir. Genel olarak, antihistaminikler kaçınılmalıdır sürece bu sinüzit sinüs enfeksiyonu alerji, böyle polen, öfke, ya da diğer çevresel nedenlerden kaynaklanıyor gibi hissedilir.

Bu bir topikal nazal steroid sprey kullanımı alerjik bireysel de olsa zaman zaman kullanılan bu antihistaminikler kullanarak neden olduğu kurutmadan şişme azaltmaya yardımcı olacaktır muhtemeldir.

Birçok kişilerde, alerjik sinüzit ilk geliştiren ve daha sonra, bakteriyel enfeksiyon oluşur. Allerjik sinüzit bu kişiler için, erken tedavi ikincil bakteriyel sinüzit gelişimini engelleyebilir.

Ne sinüs enfeksiyonu komplikasyonları nelerdir?

Sırasında ciddi komplikasyonlar sık değil, bunun için sinüs enfeksiyonu bir sinüs duvarı aracılığıyla beyne enfeksiyon doğrudan bir uzantısı neden, bir hayat (örneğin acil tehdit oluşturmak mümkündür, menenjit veya beyin apsesi). Ayrıca, diğer komşu yapılar enfekte olabilir ve, kafatası ve göz (orbital sellülit) etrafında enfeksiyonunda kemik osteomyelit gibi problemler geliştirmek.

Sinüs enfeksiyonu önlenebilir mi?

Şu anda hiçbir aşı özellikle bulaşıcı sinüzit karşı tasarlanmıştır. Ancak, virüslere karşı bazı bulaşıcı sinüzit neden olabilir aşılar (grip) ve bakteriler (pnömokok) vardır. Patojenler bilinen karşı Aşı dolaylı olarak azaltabilir veya hastalığı bulabilme şansını önlemek ancak bu destek için özel çalışmalar vardır bulaşıcı sinüzit neden varsayım.

Bu yinelenen sorunun altında yatan neden ise bir kişi görmek alerji testleri dikkate önemli olabilir yıllık sinüs enfeksiyonu “ile tekrarlayan nöbetleri eğilimli. Tedavi alerji ikincil bakteriyel sinüs enfeksiyonları engelleyebilir. Buna ek olarak, sinüs enfeksiyonları diğer sorunlara nazal polip, tümör veya normal mukus akışını engeller hastalıklar gibi bağlı olabilir. Bu tedavi altında yatan nedenleri tekrarlayan sinüs enfeksiyonları engelleyebilir.

Sinüs enfeksiyonu Bir Bakışta

Hava boşluklarına sinüs enfeksiyonu (sinüzit) enfeksiyona neden olduğu iltihabı bir şeklidir.

Sinüzit alerji, tahriş edici veya enfeksiyondan sinüsler içinde neden olabilir.

Sinüs enfeksiyonu yüz, diş veya baş ağrısı neden olabilir.

Sinüs enfeksiyonu genellikle karmaşık olmayan virüs infeksiyonu sebep olur.

Sinüslerin bakteriyel enfeksiyonu yüz ağrısı, irin-burun akıntısı gibi belirtiler ve bir haftadan uzun ve kalıcı over-the-counter burun ilaçlara yanıt değildir şüpheleniliyor.

Bakteriyel sinüzit genellikle antibiyotik tedavisi ile tedavi edilir.

Allerjik sinüzit erken tedavi ikincil bakteriyel sinüs enfeksiyonları engelleyebilir.

Aranan Kelimeler:


  1. benim boğazımda yapışkan sümük gibi sürkli çıkarıyorum su içerken asitli içecek içerken köpük gibi oluyo sabahlarıda sarı koyu oluyo hiç durmadan gündüzleri çıkarıyorum kemik eğriliği var dediler çoktan vardı ama benim bu olay 5 aydır var ne olur bana yardımcı olun……..

  2. Fïgen benım bogazimda hep tikaniyor hp değilde akşamları ilahi daha yaşim @ 17 bana yardım ityen arasn

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir