Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Helicobacter pylori nedir nasıl teşhis ve tedavi edilir

Helicobacter pylori adlı bakteri 1983 yılında ilk defa Avusturalyalı iki doktor tarafından insan midesinde gösterildi. Daha sonra bu bakterinin ülser hastalığının en önemli nedeni olduğunun kanıtlanması gastroenterolojide bir çığır açmıştır. Çünkü; eskiden ülserin yaşam boyu devam eden bir hastalık olduğu ve zaman zaman alevlenmeler ile seyrettiği bilinirdi. Oysa, günümüzde ülser hastalığının en önemli iki nedeninin Helicobacter pylori ile aspirin ve benzeri ağrı kesici romatizma ilaçlarının olduğunu biliyoruz. Bakteri tedavi ediir ve hasta aspirin ile benzeri ağrı kesici ilaçları kullanmaz ise ülser hastalığı tamamen ortadan kalkmış olur.

Resimde midedeki bakterilerin özel mikroskoplar ile çok büyütülmüş görüntüleri görülmektedir.

İlerleyen yıllarda bu bakteri ile gastrit, mide kanseri ve mide lenfoması gibi hastalıklar arasında önemli bir ilişkinin varlığı gösterildi. Ancak midesinde bakteri olan herkesin mide kanseri adayı olması söz konusu değildir. Kanser gelişimi tek bir etken ile oluşmamamktadır. Kanseri oluşması için genetik yatkınlık, bakteri nin varlığı, kötü beslenme gibi birçok faktörün bir araya gelmesi söz konusudur.

Helicobacter pylori ‘nin mide hastalıklarındaki bu önemli rolünün kanıtlanmış olması bu bakteriyi insan midesinde gösteren Marshall ve Warren’e 2005 yılında Nobel ödülünün verilmesine neden olmuştur. Bu gastroenteroloji alanında verilen ilk Nobel ödülü olması nedeniylede çok önemlidir.

Helicobacter pylori ‘nin görülme sıklığı nedir ?

Helicobacter’ in toplumlarda görülme sıklığı o toplumun sosyoekonomik durumu ile çok yakından ilişkilidir. Örneğin bu bakteri ile infekte olmuş insanların oranı Avusturalya’da %20, ABD’de %30 oranında bulunurken ülkemizde %70 civarındadır. Bazı Afrika ülkelerinde %100’e ulaşabilmektedir. Ailede yaşayan birey sayısı arttıkça bakterinin bireylerde bulunma olasılığı da artmaktadır.

Helicobacter pylori nasıl bulaşmaktadır?

Bakterinin nasıl ulaştığı kesin bilinmemektedir ancak, bakterinin ağız yoluyla bulaştığı ve bu bulaşmanın genellikle çocukluk çağında olduğu kesindir.

Helicobacter pylori varlığı nasıl tespit edilir ?

Endoskopi yapılan hastada mideden alınan biyopside bakterinin varlığı kolaylıkla tespit ediebilmektedir. Endoskopi yapılmayan hastada nefes ya da dışkı testi ile bakterinin varlığı saptanabilir. Tüm bu yöntemler ile bakteri aranır iken hastanın mide asidini azaltan ilaçlar veya antibiyotik almadığından emin olmak gerekir. Bu ilaçlar bakterinin görünmesini engellemektedir. Kan ya da tükrük testlerinde bu bakteriye karşı gelişmiş antikorun gösterilmesi bakterinin varlığını göstermez. Bu testler ile gösterilen antikor hastanın yaşamının herhangi bir döneminde bakteri ile karşılaştığını gösterir, bakterinin canlılığının göstergesi değildir. Bu nedenle pratikte bu testler kullanılmamalıdır.

Ne zaman tedavi edilmelidir ?

İdeali bakteriyi taşıyan her hastada tedavi uygulamaktadır. Ancak ülkemizde bakterinin çok yaygın olması, tedavide başarı oranının düşük olması, giderek artan antibiyotik direnci ve maliyet nedeniyle mutlak tedavi gereken hastalarda öncelikle tedavi uygulanmaktadır. Mide veya duodenum (oniki parmak barsağı) ülseri olan, erken mide kanseri nedeniyle ameliyat olmuş veya ailesinde birinci derecede akrabasında mide kanseri olan hastalar ile midesinde metaplazi denilen hücresel değişiklikleri olan hastalardxa mutlaka tedavi uygulanmalıdır. Bunun dışındaki durumlarda bireysel karar verilebilmektedir.

Nasıl tedavi edilir ?Her bakteride olduğu gibi tedavide antibiyotikler kullanılmaktadır. Ancak Helicobacter pylori güç tedavi edilebildiğinden tedavide iki antibiyotik birlikte kullanılmakta ve tedaviye mide asidini azaltan bir ilaç ilave edilmektedir. Mide asidinin azaltılması antibiyotiklerin etkisini arttırmaktadır. Tedavi süresi 10-14 gün olmalıdır. Bu tedavi süresince antibiyotiklerin bazı yan etkileri olabilir. Bu nedenle mümkün ise ilaçlar kesilmemelidir. Çünkü böyle bir durum ikinci denemede bakterinin tedavisini güçleştirebilir.

Tedavi edildikten sonra tekrarlar mı ?

Etkin bir tedavi uygulandığında bakteri %80-90 olasılıkla tedavi edilmektedir. Bakterinin tekrar midede görülme olasılığı ise çok düşüktür. Ancak maalesef ülkemizde bu bakteriyi tedavi edebilme olasılığı günümüzde %50-65 oranına düşmüştür. Bunun nedeni toplumumuzda antibiyotiklerin gelişigüzel kullanılması ve tedavide aynı antibiyotiklerin tekrar tekrar kullanılmasıdır. Eğer bir antibiyotik kombinasyonu ile bakteri tedavi edilemedi ise tekrar tedavide aynı kombinasyon kullanılmamalıdır.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Helicobacter pylori nedir nasıl teşhis ve tedavi edilir Hakkında Yapılan Yorumları

 1. nigar dedi ki:

  su an nasil rahatladim anlatamam bu bakterinin kanser yaptigini duymustum ama herkeste illaki olacak diye degilmis tessekkur ederim yani bu yaziyi cok faydali buldum elinize saglik

 2. riza isik dedi ki:

  Bu yazida tükürük ve kan testi ile bakterinin olup olmadigi kesin bilinemez deniyor anladigim kadariyla fakat benim doktorum kan testi sonucu bende bakteri oldugu tespitini yapti su an denildigi gibi bir mide asiti düsürücü ilac yemekten önce aliniyor iki adatte antibiotik yemekten sonra aliniyor kullanmaya basladim umarim iyi gelir herkese gecmis olsun

 3. aynur dedi ki:

  herkese merhaba ben şubat ayından bu yana aralıklarla helikobakter tedavisi oluyorum 1 kez üçlü set bir kez de 4 lü set kullandım. bugün tekrar test yaptırdım yine pozitif çıktı sanırım yine 14 günlük tedavi beni bekliyor. inşallah bundan sonra tekrarlamaz diye umuyorum herkese sağlıklı günler dilerim…

 4. durmuş dedi ki:

  iyi günler ben fransadan ben 2 yıl once yahatsızlandsın heli cabaktari testti kondu 3 tetavı antıbılotik kullandın ama gecmedıı iyi bir hekim tasvıle etmeniz cevep

 5. Murat dedi ki:

  Selam Murat ben Londra’dan bende aynı problemle mücadele ediyorum helicobacteri ikitane antibiotics ve asid düzenleyici kullanıyorum yedi günlük bir kurs ama bu antibiotics cok fazla yan etkileri var bunların başka bir probleme yol acarmi ve geçip geçmediğini anlamak için mutlaka tahlil mı yapmak gerekir teşekkürler herkese acil şifalar diliyorum

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri