Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Mide bulantısı neden olur tedavisi nedir

Mide bulantısını ne geçirir? Mide bulantısı olduğunda ne yapabiliriz? İşte mide bulantısına iyi gelen bitkiler…
Kusacakmış gibi olma anlamına gelen mide bulantısı, hepimizin başına gelen tatsız bir durum. Mide bulantısı sık karşılaştığınız bir sorunsa, ilaçlara sarılmadan önce kendi kendinize, evde yapabileceklerinizi deneyin.

Mide bulantısı tek başına bir hastalıkdeğildir. Peki, bulantı neden olur?

Sindirim sistemi iltihaplanması

Sindirim sistemi iltihaplanması veya viral enfeksiyon bulantının en çok görülen ortaya çıkma nedenleri. Bu tanının konulabilmesi için mide bulantısı, kusma ve aynı zamanda ishal, baş ağrısı ve ateş belirtilerinin de görülüyor olması gerekiyor. Çoğu kez 24 saat içinde geçen bu durum, bazen birkaç gün de sürebiliyor.

Gıda zehirlenmesi

Bakteri bulaşmış bozuk yiyecekler yedikten sonra mide bulantısı, kusma görülmesi, gıda zehirlenmesine işaret ediyor. Birçok farklı bakteri cinsi gıda zehirlenmesine yol açabiliyor. Gıda zehirlenmesi söz konusuysa belirtiler yedikten 6 ila 48 saat sonra başlıyor, 1 ila 2 gün içinde kendiliğinden geçiyor.

Diğer nedenler

İlaçların yan etkisi, alkol, sigara, hamilelik, gastrit, taşıt tutması, duygusal altüstlük, migren, ülser, apandisit, gibi nedenler de mide bulantısı yapabiliyor.

Mide bulantısı durumunda ne yapabiliriz?
Odanızın penceresini açık tutuk ya da temiz havada yürüyüşe çıkın.Yağlı yiyeceklerden veya kızartmadan uzak durun.Bol miktarda su için, çünkü su midenizdeki asitleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.İçecekleri yavaş yavaş için.Çorba, su ve diğer içecekleri yemekle birlikte içmeyin, yemeklerden ayrı tüketin.Keskin kokulu yiyeceklerden, parfümlerden uzak durun.Az miktarda soda için.Gün boyunca iki veya üç defa çok yemek yerine, dört veya beş öğün az yemek yiyin.Büyük öğünleri akşam yerine öğlen yiyin.Yemek yedikten sonra en az yarım saat boyunca yatmayın.Yatmak zorundaysanız, başınızı ayaklarınızdan yukarıda tutun.Sabah uyandığınızda hafif, midenize dokunmayan şeyler yiyin.Yemeden önce sıcak yemeklerin ve içeceklerin oda sıcaklığına gelinceye kadar soğumasını bekleyin.Seyahat sırasında kötü hissettiğinizde ağzınıza atmak için yanınızda şeker bulundurun.Badem ve fındık gibi kuruyemişler mide bulantısına iyi gelir.Alkol sonrası mide bulantısı yaşıyorsanız bal ve ekmekle kahvaltı yapın. Çünkü, vücut alkolü bir toksik maddeye dönüştürüyor ve bu mide bulantısı yapıyor. Zamanla madde etkisini kaybediyor ama bal ve ekmek bu süreci hızlandırıyor.Hamilelikteki bulantılara refleksoloji (özel ayak masajı) bir çözüm olabilir.

Mide bulantısına iyi gelen bitkisel çözümler
Lavanta, nane, limon veya zencefil koklayın.Papatya çayı için ya da papatya suyuna batırdığınız havluyla karnınıza 20 dakika kompres yapın.Zencefil, nane ve limon içeren çay için.Nane çayı ya da nane yağının dumanını içinize çekin.1 bardak kaynar suya, 2-10 gram ufalanmış adaçayı koyun, 10 dakika bekletin ve için.1 bardak kaynar suya, 8-10 gram kuru nane koyun, 10 dakika bekletin ve için.1 bardak kaynar suya, 2-3 gram kekik koyun, 10 dakika bekletin ve için.Kekiği toz halinde günde 3 defa 1-4 gram için. Kekik suyuna limon sıkarak da içebilirsiniz.1 bardak kaynar suya, l-6 gram acı pelin bitkisi koyun, 10 dakika bekletin ve balla tatlandırın.Pelin otunu toz haline getirin ve günde 1-2 gram için. Pelin yağı da kullanabilirsiniz.1 bardak kaynar suya, l çay kaşığı toz zencefil koyun, 10 dakika bekletin ve için.Zencefil köklerini kaynatın ve günde 3-4 bardak için.Lavanta yağından günde 3 defa 3,5 damla kesme şekere damlatıp alın.Ihlamuru demleyin ve günde birkaç çay bardağı için.1 bardak kaynar suya, 2-4 gram anason tohumu koyun, 10 dakika bekletin ve için.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »
Etiketler: , , , , , , ,

Mide bulantısı neden olur tedavisi nedir Hakkında Yapılan Yorumları

  1. ömer dedi ki:

    heycanlanınca mıdem bulanıyor kusasım gelıyor cogu zamnada kusuyorum

  2. Eda dedi ki:

    merhaba ben 10 yaşındayım benim midem bulanıyor 2 gün oldu ama kesin yarında bulanır 😀 bacaklarım da ağrıyor kusma yoktur fakat mideye saplantım,karın ağrısı vardır yardımcı olurmusunuz ?

  3. songül dedi ki:

    mide bulantim arada bir oluyor ama kusmuyorum neden olabilir am bu durumdan cok rahatsiz oluyorum

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri