Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Dik durmak için korse geliştirilidi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz, dik duramayanlar için üretilen sesli ve titreşimli korse (backtone) veya sensörlü uyarıcıların, yanlış duran kişiyi duyusal uyararak hatırlatıcı bir etki gösterdiğini belirtti.
Free Image Hosting At Resim Yükle, Images Upload
Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, dik durmanın, vücut yapısına yük ve stres yüklenmesine engel olarak hastalıklardan koruduğunu ve ağrının hissedilmesinin önüne geçtiğini söyledi.

Dik durmanın görsel olarak da kişiyi kendine güvenli ve mutlu hissettirdiğini söyleyen Yılmaz, dik duruşun, tüm kemik, eklem, kas yapıları yanında sinir sistemi ve denge gibi yapılarla sağlandığını, bu nedenle duruşu sadece basit ayakta durma veya kas aktivitesi olarak anlamamak gerektiğini belirtti.

Yılmaz, duruş bozukluklarının genelde vücut yapılarını egzersizle geliştirmeyen, sürekli aynı pozisyonda çalışan büro görevlileri, öğrenciler, bilgisayar kullanıcıları, şoförler, sürekli aynı pozisyonda iş yapanlar, karın kasları zayıf ve göbekli olanlar, iri göğüslü kadınlar, gebelikte duruşuna dikkat etmeyen hamileler ve kaslarının aktivitesi azalmış yaşlılarda belirgin olarak görüldüğünü kaydetti.

Düzeltilmeyen duruşun, boyun, sırt ve bel ağrılarına, vücuttaki farklı kaslarında tutulmalara, omuz hareketlerinde kısıtlılığa neden olduğunu söyleyen Yılmaz, duruş bozukluğunu düzeltmek için kişinin bilinçlenmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Yılmaz, doğru duruş için sırt, bel, omuz, karın ve bacak kaslarınını egzersizle güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, kasların esnek ve kuvvetli olması için uygun sporların yüzme ve plates olduğunu belirtti.

Duruşun aynı zamanda algısal problem olarak düşünülmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Hürriyet Yılmaz, kişinin bu konuda kendisini uyanık tutmak için uyarıcı korseleri kullanılabileceğini ifade etti.

Yılmaz, ”Bu tür korse veya sensörlü uyarıcılar, yanlış duran kişiyi duyusal olarak uyararak hatırlatıcı bir etki gösterir. Backtone bu şekilde kısa süreli kullanılabilir. Gençlerde ve sürekli oturarak iş yapan kişilerde postür bilincini geliştirmek için geri bildirimsel bir süreci destekleyebilir” dedi.

AA

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri