Diyabet Yeni Tedavi Yöntemleri

Nasıl diyabet tedavi edilir?
Diyabet tedavisinde önemli amaç kan şekeri anormal kan şekeri düşük düzeylerde neden olmadan (glikoz) herhangi bir yükseklik en aza indirmektir. Tip 1 diyabet insülin ile, egzersiz ve diyabetik diyet tedavi edilir. Tip 2 diyabet ilk ağırlık azaltma, bir diyabetik diyet ile tedavi ve egzersiz. Ne zaman bu önlemlerin yüksek kan şekeri kontrolü başarısız oral ilaçlar kullanılır. Eğer oral ilaçlar hala yetersiz olduğu, insülin ile tedavi olarak kabul edilir.
Yapışma bir diyabetik diyet için diyabet hastalarında yüksek kan şekeri kontrolü önemli bir yönüdür. American Diabetes Association (ADA), bir diyabetik diyet yönergeleri sağlamıştır. ADA diyet kolesterol, yağ oranı düşük dengeli, besleyici bir diyet ve basit şeker olduğunu. Günlük toplam kalori eşit olarak üç öğün yemek ayrılır. Son iki yıl içinde, ADA basit şekerlerin üzerinde mutlak yasağı kaldırdı. Basit şekerler az miktarda bir kompleks yemekle tüketilen izin verilir.
Ağırlık azaltma ve egzersiz diyabet için önemli tedaviler vardır. Ağırlık azaltılması ve insülin vücudun duyarlılığını artırmak egzersiz, böylece kan şekeri yükseklikleri kontrol etmek için yardımcı olur.
Tip 2 diyabet için İlaçlar
UYARI: Tüm bilgileri aşağıda hamile ya da emzirme olmayan hastalar için geçerlidir. At kadınlarda hamile olan ya da emzirme diyabet kontrol sadece önerilen yolu mevcut diyet, egzersiz ve insülin tedavisi gereğidir. Eğer bu ilaçlar alıyor hamile kalmadan düşünüyorsanız ya da hamile var ise bu ilaçlar alarak Doktorunuz ile konuşmak gerekir.
Ne, tip 2 diyabet için tasarlanmış ilaçlar bilinmektedir dayalı:
, pankreas tarafından insülin çıkış artış
, glukoz karaciğer serbest miktarını azaltmak
, duyarlılık insülin hücrelerin (yanıt) artış
bağırsak, ve karbonhidrat emilimini azaltmak
mide ince bağırsakta sindirimi ve emilimi için karbonhidrat tanıtımı geciktirmek için boşalma yavaş.
Ne tip 2 şeker hastalığı için tedavi seçerken, göz verilmelidir:
kan şekeri kontrolü değişim büyüklüğü her ilaç verecektir;
diğer eşlik tıbbi koşullar (yüksek tansiyon, yüksek kolesterol vb);
tedavisinin yan etkileri;
tedaviye kontrendikasyonları;
sorunları ilaç (zamanlama, dozaj sıklığı) uyumu etkileyebilir ve
Hasta ve sağlık sistemine maliyeti.
Bu bir ilaç (düşük kan şekeri birden fazla yarar sağlayabilir ve kolesterol üzerinde olumlu etkisi vardır, örneğin), bu tercih edilmelidir unutmamak önemlidir. Ayrıca akılda tutulması için ilaç tedavi maliyeti nispeten küçük yönetmenin maliyeti karşılaştırıldığında önemli uzun vadeli komplikasyonlara kötü kontrollü diyabet ile ilişkili.
Değişen ilaç kombinasyonları da diyabet, kan şekeri anormal derecede yüksek düzeyleri düzeltmek için kullanılır. Ilaç listesinde, 2 diyabet daha iyi bir bireylerin ihtiyaçlarını karşılamak için uygun olabilir türü için tedavi seçenekleri genişlemeye devam ediyor. 2 diyabet her bir ilaç yararlanacaktır tip Her hasta değil, her ilaç her hasta için uygundur. 2 diyabet yakından hekimler ile büyük faydalar ise riskleri minimize sağlayan bir yaklaşım elde etmek için çalışması gerektiğini türü olan hastalar.
Şeker hastalığı olan hastalar diyet ve egzersiz önemini unutmak asla. Sağlıklı bir yaşam tarzı ile diyabet başlar kontrolü bakılmaksızın ilaçlar ne için kullanıldığını edilmekte.
Ilaçlar da pankreas tarafından insülin çıkışını artırmak – sülfonilüreler ve meglitinides
Sülfonilüreler
Tarihsel olarak, pankreas tarafından artan insülin çıkışı büyük alan ilaçların tip 2 şeker hastalığı tedavisinde kullanılan hedef olmuş. Ilaçlar uyuşturucu sülfonilüreler denilen bir sınıfa ait insülin çıkışını artırır. Sülfonilüreler öncelikle kandaki glikoz düzeyleri pankreastan insülinin serbest artırarak. Bu ilaçların eski kuşaklar chlorpropamide ve Tolbutamide iken yeni ilaçlar gliburid (DiaBeta) dahil, glipizid (Glucotrol) ve glimepirid (Amaryl) içerir. Bu ilaçların hızla kan şekerini düşürücü ancak hipoglisemi neden riski vadede (anormal düşük etkili ve tehlikeli kan şekeri düzeyi). Ayrıca, onlar sülfa içeren ilaçlar ve kim sülfa alerjisi olan hastalar tarafından kaçınılmalıdır.
Meglitinides – (Prandin) Repaglinide ve (Starlix) nateglinide
Uyuşturucu meglitinides olarak bilinen sınıf nispeten yeni. Meglitinides de insülin salgısını teşvik pankreas üzerinde çalışmak. Insülin üreten hücrelerin reseptörlere bağlama, meglitinides ayrı bir potasyum tabanlı yoluyla hücre yüzeyinde kanal çalışması sülfonilüreler aksine. Geçen uzun vücutta sülfonilüreler, Repaglinide (Prandin) ve nateglinide (Starlix) aksine çok oyunculuk, bir saat içinde pik etkisi ile kısa. Bu nedenle, günde üç kere yemek hemen öncesine kadar verilir. Beri bu ilaçlar da dolaşımdaki insülin düzeylerini artırmak, onlar, ancak hipoglisemi neden olabilir edebiyatının bu az hipoglisemi görülme sülfonilüreler ile daha sık olduğunu göstermektedir.
Prandin
Üç aylık bir çalışmada, Repaglinide (Prandin) 61 mg / kan glikoz değerleri açlık düştü ve yemek sonrası kan şekeri değerleri 100 mg / dL tarafından dL. Çünkü Prandin kısa etkili ve yemeklerden önce verilen, özellikle yemeklerden sonra kan şekeri düşürücü ve yararlıdır düşük açlık glukoz düzeyleri için aynı derecede eğilimi yok. Prandin metformin (Glucophage) gibi diğer ilaçlar ile birlikte, etkileyici sonuçlar ile kullanıldı. Tip 2 diyabet, kan şekeri kontrolü ile 83 hastalarda anlamlı Glucophage için Prandin eklenmesi ile geliştirilmiş.
Prandin diğer ilaçlar ile etkileşime girer. Bu nedenle, doktor hasta reçete Prandin önce alıyor diğer tüm ilaçlar farkında olmalıdır. Önce her öğün ve 4 mg İVTA için arttırılabilir olağan başlangıç dozu 0.5mg olduğunu. Maksimum günlük doz 16mg olduğunu. Prandin böbrek ve karaciğer anormallikler olan kişilerin dikkatli kullanılır. Başlangıç Prandin insülin düzeyleri artar, bu anormal düşük kan şekerleri neden risk taşır. Kan şekerleri bu ciddi terleme neden olabilir düşük kalması, titreme, konfüzyon ve koma ve nöbet yol açabilir. Ayrıca, Prandin kullanımı baş ağrısı, kas ve eklem ağrıları ile birlikte bazı kişilerde sinüs enfeksiyonları ile ilişkilendirilmiştir. Bu ilaç gebelik içinde veya emziren annelerde tarafından kullanılmamalıdır. Beri metabolize olabilir yaşlı (ortadan kaldırmak doz yaşlı insanlarda ayarlanması için) daha yavaş bir hızda ilaçlar gerekebilir.
Starlix
Nateglinide (Starlix) esas yan etkileri ve Prandin etkileşimler aynı profile sahiptir. Starlix en önemli yararı, 120mg başlangıç dozu yukarıya doğru ayarlanacaktır gerekmez, fakat daha çok sabit kalmasıdır. Bu ilaçlar ayrıca nispeten böbrek fonksiyonu olan kişilerde kullanmak için güvenlidir.
Ilaç A sınıfı Avrupa ve Kanada’da yıllardır beri kullanılmaktadır biguanides çağırdı. 1994 yılında FDA kabiliyetini karaciğer tarafından glikoz üretimi azaltmak için benzersiz türü ABD Glucophage 2 diyabet tedavisinde biguanide metformin (Glucophage) kullanımını onayladı. Kısaca, çünkü metformin insülin seviyeleri, tek başına kullanıldığında artmaz, genellikle hipoglisemi neden olmaz. Ayrıca, metformin sayede o, bu kim kilolu olma eğilimi diyabetiklerde yararlı olabilir iştah bastırmak eğiliminde bir etkisi vardır. Metformin kendisi veya birlikte diğer oral ilaçlar veya insülin ile birlikte kullanılabilir. Böbrek yetmezliği olan hastalarda ve kullanılmaması gerektiğini de karaciğer yetmezliği olan dikkatli kullanılmalıdır. Büyük biguanides bu öncesinde metformin ciddi bir durum ile ilişkili bulunmuştur laktik asidoz denilen, tehlikeli bir asit kan ilaç ve arıza ürünlerin birikimi kaynaklanan oluşturmak. Metformin ise bu açıdan daha güvenli olduğunu, bu ilacın 24 saat süreyle herhangi bir işlem boyalarının intravenöz enjeksiyon (örneğin böbrek bazı röntgen çalışmaları için) veya cerrahi içeren önce yapılır kesilmelidir önerilir. Boyalar böbrek fonksiyonlarını etkileyebilir ve bir ilacın kanda birikmesine neden olur. Sonra hasta normal İdrar olduğunu Metformin bu işlemler sonrasında yeniden başlatılabilir.
Bu ilaçlar insülin hücrelerin duyarlılığını artırmak
Uyuşturucu thiazolidinediones olarak bilinen sınıf insüline hedef hücre yanıtı artırarak kan şekeri düşürür (yani, insülin) hücrelerin duyarlılığı artırmak. Troglitazone (Rezulin) ABD’de bu sınıftaki nedeniyle ağır karaciğer toksik etkileri ilk, troglitazone pazar kapalı alınmıştır. Sister bileşikleri artık daha iyi bir güvenlik profili mevcuttur. Bu ilaçlar) pioglitazon (Actos içerir ve rosiglitazon (Avandia ).
Pioglitazon (Actos) ve rosiglitazon (Avandia) vardır thiazolidinediones ABD’de kullanmak için Rezulin için Onlar kız kardeşi olan bileşiklerin onaylı, başarısız olduğu kapsamlı çalışmalar, herhangi bir karaciğer sorunları ile ilişkili olduğunu göstermek için. Hem Avandia ve Actos hareket hassasiyeti insülin hücrelerin (yanıt) artırarak. Bunlar kas ve insülin yağ hücrelerinin duyarlılığı geliştirmek. Bu ilaçlar yapılmış hastalarda tip 2 diyabet, Actos ve Avandia hareket ile yönetimin bir saat içinde kan şeker düşürücü ve etkili olması günde bir kez alınır. Bunun altı hafta ve 12 hafta maksimum fayda görmek için bu ilaçların kan glikoz seviyesinin düşmesi görmek sürer unutmayın. Avandia ve Actos diyabet ilk basamak tedavi ve diğer ilaçlar ile birlikte kullanılması için onaylanmıştır. Her iki ilaç hasta de bu insülin kullanan diğer oral ilaçlar alınarak kullanılabilir.
Iken bu ajanlar ile karaciğer sorunları rapor (ve ilacın kesilmesi ile) geri hafiftir, en doktorların tedavinin ilk yılında karaciğer hasarı her iki ay kadar tespit etmek için kan testleri yapmak için önceki bir öneriyi uygulamak seçin. Son zamanlarda bu tavsiye kaldırıldı. Herhangi bir noktada için karaciğer testleri artış üç kez normal üst sınırı, uyuşturucu durdu olmalıdır.
Bu ilaçlar için en önemli kontrendikasyonları karaciğer hastalığı her tür ve kalp yetmezliği içerir. Sıvı tutma belirtileri veya kalp yetmezliği semptomları ve bu da kalbin zayıf fonksiyonu gösterir az% 40 ejeksiyon fraksiyonları ile ile hastalarda özellikle kaygı olabilir. Ise raporlar üç kadar eight pounds vardır, klinik deneyim kilo ve 12-15 kilo için oluşabilir kadar gösterir. Bu sıvı olduğu Genellikle çoğunluk, ancak mutlak bir vücut kilo da oluşabilir. Bu doz bağımlı olması ve büyük olasılıkla bu nedenle, ağırlık artışları ilaç yüksek dozlarda daha büyük olabilir. Kilo daha fazla olan da insülin alan hastalarda belirgin.
Genel olarak, ayak bileği şişme ve şişkinlik sıvı birikimi nedeniyle ek kontrol edilebilir bir diüretik spironolakton gibi (Aldactone) – (furosemid (Lasix) de çalışmaz) – veya dozu azaltarak. Bazı durumlarda, hastanın yeterince sıvı sabitlenmesinden ilacın geri çekilmesi emri ile semptomatik olabilir. Bazı yeni çalışmalar, örneğin pioglitazon ve rosiglitazon ve şanssız kardiyak olaylar arasında bir ilişki olduğunu öne, kalp krizi, ancak bu ilişki tartışmalıdır. Ne olursa olsun tartışmalara, iyi ki pioglitazon ve rosiglitazon semptomatik kalp yetmezliği veya kalp yetmezliği olan hastalarda kaçınılmalıdır kurulmuştur.
Daha yeni başka bir endişe kol ve bacak distal uzun kemik kırıkları sıklığını küçük bir artış ile tedavinin bir dernektir. Şu anda, bu kalça ve omurga, hangi klinik daha endişe verici olacağını kırıkları anlamına gelmez. Daha fazla veri neden ve sonuç şu anda hakkında kesin bir açıklama yapmak gereklidir.
Olarak bir kenara, Actos ve Avandia Diyabette kolesterol desen değişen bir yararı var. HDL (veya iyi kolesterol) bu ilaçlar ile artar ve genellikle azaltmak trigliserid. Varken bazı tartışmalara ne kötü kolesterolü bir öneriyi Actos Avandia daha lipit tercihleri değiştirerek üstün olabilir (LDL) düzeyi, olur ile ilgili olduğunu. Diyabet bu nüfus içinde zaten kalp hastalığı, kolesterol profili bir iyileşme için artan bir risk altındadır faydalıdır. Daha fazla veri var montaj delil olarak kullanılabilir duruma gelir ki kalp ve büyük kan damarları doğrudan faydalar sağlayabilir ilaçların bu sınıf ve gerçekten iltihabı azaltır ve azalan tarafından yüksek riskli kişilerde diyabetin ilerlemesini önlemek değerli olabilir pıhtılaşma faktörleri. As time goes on, ben hiç şüphe ilaçların bu sınıf için kullanır genişletilecek.
Önce emilir olması, karbonhidratlar glikoz gibi daha küçük şeker parçacıkları, içine ince bağırsakta enzim göre ayrılmış olmalıdır. Bir enzim karbonhidratların aşağı kırılma katılan alfa glucosidase denir. Bu enzim inhibitörü olarak, karbonhidratlar verimli ve glikoz emilimini olarak gecikirse ayrılmış değildir.
Precose
Alfa glucosidase inhibitörü ABD’de mevcut adı Akarboz olduğunu (Precose). 700 hasta üzerinde, Precose kullanımı hemoglobin bir azalma ile ilişkili idi A1c değerleri ile klinik çalışmalarda (önceki üç aylık dönemdeki ortalama kan şeker iyi bilinen ölçümü) önemli ölçüde plasebo (tedavi) kullanımı daha fazlaydı. Ancak, tek ajan olarak, Precose olarak şeker hastalığı için diğer ilaçlar kadar etkili değildir. Beri Precose bağırsakta çalışır, etkileri diyabetik ilaçlar için katkı olan bu sülfonilüreler gibi başka siteler, çalışıyorum. Klinik çalışmalar sülfonilüre yalnız göre hasta Precose ve sülfonilüre ile tedavi edilen kan şekeri istatistiksel olarak daha iyi kontrol göstermiştir. Precose şu anda tek başına veya birlikte bir sülfonilüre kullanılır.
Precose günde üç kere yemek başında alınır. Dozaj 25 ile 100mg her yemek ile değişir. Maksimum önerilen doz 100mg üç kez bir gündür. Dozlarda bu büyük anda, karaciğer testlerinde geri anormallikler görülebilir. Hareket mekanizması nedeniyle, Precose sahip önemli gastrointestinal yan etkileri. Karın ağrısı, ishal ve gaz yaygındır ve up hastaların Precose almaktan% 75 oranında görülmektedir. Bu nedenle, Precose düşük bir başlangıç dozu kullanarak bir hafta boyunca hastanın hoşgörü bağlı olarak artar yönetilmektedir. Gastrointestinal semptomlar çoğu rağmen bazı hastalarda kalıcı sorunlar rapor birkaç hafta boyunca çökmek eğilimindedir.
Yeni ilaçlar da glisemik kontrolü etkileyebilir
Symlin (pramlintide)
Pramlintide (Symlin) enjektabl, anti yeni bir sınıfta ilk hyperglycemic tip 2 veya tip 1 diyabet insülin ile tedavi edilen hastalarda kullanmak için ilaçlar olduğunu. Pramlintide, Symlin içinde etkin madde, insan amylin, doğal olarak meydana gelen nöroendokrin hormon bu yemeklerden sonra kontrol şekeri kontrolü yardımcı pankreas beta hücreleri tarafından sentezlenen bir sentetik benzeşir. Amylin, insülin benzer yoktur veya şeker hastalığı olan hastalarda eksiktir. Ne zaman insülin ile birlikte kullanıldığında, bu bileşik glisemik kontrolü iyileştirmek ve ek faydalar da tek başına insülin ile fark edilemez vardır.
Yayınlanan verilerine göre, Symlin, yemek sonrası kan şekeri pik azaltır azaltır şekeri dalgalanmaları gün boyunca, dolgunluk (hissi) potansiyel kilo kaybı giden, geliştirir ve yemek zamanı tokluk insülin gereksinimlerini düşürür. Çalışmalar bu insülin tek başına etkisi ötesinde A1C geliştirir göstermiştir.
Symlin hemen önce yemek alınır, günde üç kere. Bu enjeksiyon şeklinde verilir ve kullanılır:
Kim yemek zamanı insülin tedavisi kullanmak hastalarda ek tedavi olarak Tip 2 diyabet, insülin ve en uygun tedaviye rağmen, veya bir eş zamanlı sülfonilüre ajan ve / veya metformin olmadan istenen glikoz kontrolü elde etmek için başarısız oldu.
Kim yemek zamanı insülin tedavisi kullanımı ve en uygun olan insülin tedaviye rağmen istenen glikoz kontrolü elde etmek için başarısız olmuş hastalarda ek bir tedavi olarak Tip 1 diyabet.
Symlin insülin hastalarda bir tedavi seçeneği olarak kabul edilir-tip 2 veya tip 1 diyabet kullanarak, yeterli glisemik kontrolü sağlamak için bireyselleştirilmiş insülin yönetimi rağmen edemiyoruz. Insülin tip 2 diyabet hastalarında kullanarak da eşzamanlı sülfonilüre ajan ve / veya metformin çekici olabilir.
Symlin en önemli yan etkisi mide bulantısı ve bir doz bu bir, sürekli yavaş artış ile azaltılabilir. Diğer önemli yan etkisi hipoglisemi kan şekeri (tehlikeli düşük seviyelerde is). , Yemek zamanı insülin dozu yarım kesilmiş olması, ne zaman Symlin başlayan Bunu önlemek için. Unutmayın ki kilo kaybı Symlin tedavi ile görülen açısıdır. Altı ay için çalışmalar büyük altı pounds plasebo fazla (etkin olmayan hap) ağırlık kaybı gösterir.
Byetta (exenatide)
Exenatide (Byetta) bunun ilginç bir yerde kökeni’s sahiptir pazar – Gila Monster’s tükürük bir ilaçtır. Bilim adamları bu küçük kertenkele okuyor o yemeden uzun süre devam kaydetti. Onlar tükürük bu yavaşlatılmış mide boşalma, böylece hissediyorum dolgun uzun kertenkele’s making bir madde bulundu. Bu madde doğada bir bağırsak hormon insan GLP olarak bilinen bulunan-1 benziyordu. GLP-1 vücutta bir enzim denilen DPP-IV tarafından bozuldu. Yani, eğer GLP gibi bir madde-1 bu o kadar da dökümü için kolay oldu, bu potansiyel faydası olurdu yapabilir, bu yüzden çalışmalarına başladı. Sonuçta, bu hormon değiştirdikten sonra exenatide ticari isim Byetta () ile geliştirilmiştir.
Byetta ilaçların bir sınıfta 2 diyabet incretin mimetics denilen tip tedavisi için ilk. Byetta GLP olarak şeker yönetmelik-1 üzerinde aynı etkileri çok var, bu yüzden kendi kendine vücudun doğal fizyolojisi kan şekeri düzenleyen taklit gösterilmiştir. Yani, bu, karaciğer gelen glikoz serbest yavaşlatır, böylece mide bağırsak emilimi için besin dağıtımını düzenleyen boşalma yavaşlatır ve merkezi beyinde açlık düzenlemek için çalışır.
Byetta ek tedavi olarak tip 2 diyabet ile olan metformin, bir sülfonilüre veya metformin bir arada ve bir sülfonilüre alıyor ancak yeterli şeker kontrolü elde olmayan hastalarda kan şekeri kontrolünü artırmak için gösterilir. Bu insülin pankreas çalışma beta hücreleri üreten şekilde artırır. Insülin salgılanması yalnızca yüksek kan şeker ve kan şekerleri olarak azalır yaklaşımı normal artırır. Beta hücrenin normal fizyolojisi artırmanın yanı sıra, Byetta, mide ve karbonhidrat içeren besinlerin emilimini yavaşlatır boşalma, karaciğer gelen glikoz serbest bastırır ve gıda alımını azaltır.
Symlin gibi, Byetta enjeksiyon, ancak verilen bu günde iki kez kahvaltı ve akşam yemeği yemek (genellikle) önce verilir. Bir tek kalem halinde gelir ve iki doz mevcuttur. Hedef, bir ay kadar süreyle düşük doz ve sonra başlatmak için yüksek doz varsa ve eğer tolere gerektiği kadar götür. Symlin benzer olarak, ana yan etkisidir mide bulantısı, büyük olasılıkla mide boşalma üzerindeki etkileri nedeniyle. Bu ilaç sıcaklık duyarlıdır ve bu kalemleri 36 at 46 F (2-8 C) saklanabilir tavsiye edilmiştir.
Son zamanlarda, bu, bir tavsiyesi açılmamış kalemler soğutmalı olması ile değişti ve bir kez açıldığında, kalemleri oda sıcaklığında bırakılabilir. Hipoglisemi riski hala Byetta bir olasılık, özellikle sülfonilüreler ile birlikte kullanılır. Doktorunuza bazı diğer ilaçların zaman başlangıçta nasıl Byetta cevap değerlendirme dozu azaltmak için seçebilirsiniz.
Symlin benzer, ağırlık azaltma Byetta hastaların çoğunda görülür. Bu özellikle aynı zamanda aşırı kilolu olan tip 2 diyabet ile tipik bir hasta için uygundur.
Daha uzun Byetta den şu anda FDA tarafından onay için kabul edilmektedir hareket. Böyle sık enjeksiyon gerek kalmadan aynı yararları (ve yan etkiler için) olanak sağlayacak.
Victoza (lyraglutide)
Victoza (lyraglutide) kan şekeri tip erişkinlerde (glikoz) 2 diyabet bir diyet ve egzersiz programı ile kullanılan geliştirir bir enjektabl reçeteli ilaç. Victoza insülin değildir. Eğer Victoza güvenli ve etkili zaman insülin kullanılır bilinmemektedir. Victoza tip insanlar 1 diyabet veya diyabetik ketoasidoz insanlar için değildir. Victoza çocuklarda kullanımı önerilmez. Victoza, Byetta gibi, ilaç glukagon benzeri peptid olarak bilinen bir sınıf-1 (GLP-1 ait) bir yemek yedikten sonra pankreas daha fazla insülin yapmak yardımcı reseptör agonistleri.

Aranan Kelimeler:


1 Yorum

  1. Lütfen bu yazıyı yazan ilgili,yazısını bir daha okuyarak cümle düşüklükleri veya imla hataları,yarımyamalak cümleler gibi hataları düzeltsin.Dolayısı ile metin, faydalı ve herkezin anlayacağı bir şekle dönüşsün.
    Saygılar
    M.A.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir