Sağlık Ekibi

    Sponsorlu Bağlantılar
Doku bozukluğu ve tedavisi

Instant tekniği ile artık tek seansta kıkırdak nakli yapılabilecek. İşte detayları…

Düzce Üniversitesi (DÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinde uygulanan “instant tekniği” ile hastalardan alınan kıkırdak dokuları ve kemik iliğinin birleştirilmesiyle doku bozuklukları tek seansta tedavi ediliyor.
DÜ Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İstemi Yücel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dizinde kıkırdak ve kemik lezyonu oluşan 34 yaşındaki erkek hastayı tedavi etmek için “instant tekniğini” kullanmak istediklerini söyledi.
Hastanın tedavisi için Türkiye’de uygulanan farklı yöntemler olduğunu fakat tedavi sürecini uzattığına dikkati çeken Yücel, “Avrupa’da kullanılan kıkırdak naklini tek seansta gerçekleştiren Instant tekniğini araştırdık ve Hollanda’dan Türkiye’ye davet ettiğimiz ekiple ilk defa Türkiye’de uyguladık” diye konuştu.
Konuk ekibin ülkelerinde kullandıkları cihazları Türkiye’ye getirdiğini dile getiren Yücel, şunları kaydetti:
“Bugün ülkemizde ilk defa tek seansta kıkırdak kültürü işlemi gerçekleştirdik. Hastanın dizinden aldığımız kıkırdak dokusunun hücrelerini ileri bir teknoloji ile ayırdık. Bildiğimiz kemik iliği hücrelerini yine aynı teknoloji ile ayırdık. Birleştirilen bu hücreleri özel bir iskele içine enjekte ederek hastanın dizine naklettik. Bu, tek seansta yapılan ve 1,5 saat süren bir ameliyat. Bu teknik hasta için çok büyük kolaylık çünkü iki defa ameliyat olmasına gerek kalmayacak”
Dizdeki kemik ve kıkırdak lezyonlarının gençlerde, özellikle sporcularda daha fazla görüldüğüne işaret eden Yücel, bu problemin dizdeki kıkırdak ve altındaki kemiğin canlılığını kaybetmesiyle oluştuğunu vurguladı.
Vücudun dizdeki kıkırdağın aynısını üretemediğine işaret eden Yücel, sözlerini şöyle tamamladı:
“Üretemediği için bu kıkırdağın yerine geçebilecek cerrahi operasyonlar yapıldı. Gelinen noktada hastanın kendi kıkırdak hücrelerini naklederek, orada yeni bir kıkırdak dokusu oluşturuyoruz. Hastanın kendi dokusu olduğundan vücut bunu daha çabuk kabulleniyor. Daha önce dışarıdan suni iskeleler ve kemiği delme gibi işlemler yapılıyordu. İki seansta kıkırdak nakli yapılıyordu ama artık tek seansta olabilecek.
‘Instant’ dediğimiz bu teknik, Avrupa’da çeşitli ülkelerde kullanıyor ve ülkemizde ilk defa üniversitemizde yapıldı. Bundan sonra da ülkemizde yaygınlaşarak kullanılacaktır.

Aranan Kelimeler:

Soru Sormak için Resme Tıklayın

Bir Önceki Yazı

«

Bir Sonraki Yazı

           »

Yorum Yaz

Sağlık Bilgileri Sağlık Bilgileri